Barevné sasanky – poslové jaraK prvním poslům jara patří kromě prvosenek, talovínů a orsejů také další drobné jarní květy. K nim patří také sasanky.

V naší přírodě se běžně setkáváme se dvěma druhy sasanek – sasanka hajní s bílými květy a sasankou pryskyřníkovitou s květy žlutými. Méně běžná je sasanka lesní, která je robustnější a najdeme ji na stepních okrajích listnatých lesů v teplejších oblastech. V některých našich horách pak vzácně najdeme sasanku narcisokvětou. Její stonky nesou vždy více květů. Některé naše plané sasanky pěstujeme i v zahradách. Hodí se do podrostu okrasných i ovocných stromů a na skalky. Vzácněji je možné též zakoupit některé kultivary odvozené od např. sasanky hajní, ale i dalších druhů.

Dovezené exotické sasanky

Mnohem atraktivnější jsou v zahradách sasanky s květy fialovými, růžovými a červenými. Jde o druhy, které pocházejí z jižní Evropy, Asie, ale i ze Severní Ameriky.

Anemonne blanda roste v Řecku a v Malé Asii. Květy původního druhu jsou blankytně modré. Pěstují se však četné odrůdy ve víc barevných variacích. Nejvíce vyniknou, pěstujeme-li jich větší počet pohromadě. K oblíbeným odrůdám patří bílá White Splendor a fialová Charmier.

Sasanka

Sasanka

Anemone coronaria patří k velmi atraktivním sasankám. Pochází ze Středomoří. Květy mohou mít různé barvy – bílou, červenou, fialovou – a modré prašníky. Je známo mnoho kultivarů s velkými, pestrými květy, které dorůstají výšky 30 až 40 cm. Nejčastěji se pěstuje celá série s květy jednoduchými a v pastelových barvách, označovaný DE CAEN.

Anemone coronaria se pěstuje rovněž k řezu a pro přirychlování. Ze zahradnického hlediska jde o nejvýznamnější sasanku. Ve váze vydrží asi deset dní. Někdy se prodává též jako hrnková květina. V tom případě však byla s největší pravděpodobností ošetřena růstovým retardantem, aby byla nižšího, kompaktnějšího vzrůstu.


  • Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Hyacinty v květináči Jarní práce na zahradě – březen Prvosenka jarní..
  • Máta peprná v bylinkové zahrádce Pěstování máty peprné Ani máta peprná by neměla chybět na naší bylinkové zahrádce. Nevyniká sice tolik krásou jako jiné bylinky, ale čaj z ní je výborný. Mátu pěstujeme na polostinném, vlhčím místě. V dobrých podmínkách se značně rozrůstá. Má silnou mentolovou vůni a příjemnou, chladivou chuť. Použití máty Nejrůznější přípravky z máty se..
  • Jaké rostliny sázíme do samozavlažovacích truhlíků? Pěstování rostlin v samozavlažovacím truhlíku Do samozavlažovacích truhlíků sázíme nejen muškáty, petúnie, fuchsie, begónie a verbeny, ale lze v nich pěstovat také zeleninu, např. pažitku, řeřichu, cibuli. Vhodné jsou i pro pěstování bylinek a léčivých rostlin, jako máta peprná, meduňka lékařská, šalvěj atd. Daří se v nich dobře i některým dřevinám –..