Barvy zimní zahradyOkrasné plody zahrady v zimě

Prosincovou a lednovou zahradu ozdobí svými plody některé okrasné dřeviny. Jsou zajímavé barevně, ale také tvarově.

Hlohyně šarlatová

Mezi ně patří zejména hlohyně šarlatová – stálezelený trnitý keř dorůstající do výšky 2 až 3 metry. V květnu až červnu bohatě kvete množstvím bílých květů, na podzim a v zimě vyniká bohatstvím většinou oranžově červených, méně často také žlutých plodů – malviček. V zahradě se uplatňuje jako solitéra nebo neproniknutelný živý plot, nízké poléhavé kultury jako půdní kryt.

Hlohyně šarlatová

Hlohyně šarlatová

Skalník

Velmi ozdobně působí malvičky na větvích skalníku, zvláště stálezelených. Z nich se často pěstuje velmi dekorativní až 1 m vysoký kultivat skalníku Dammerova Skogholm s obloukovitě skloněnými větvemi. Uplatní se při řadové výsadbě jako nízký plůtek nebo při plošné výsadbě jako půdní pokryv k ozelenění nerovného nebo kamenitého terénu. Z dalších stálezelených druhů se pěstuje např. skalník drobnolistý, dorůstající výšky 0,5 m, a zcela nízký poléhavý skalník položený, který se hodí do skalek. Z opadavých druhů bývá v zahradách nejčastěji skalník vodorovný a plazivý skalník přitisklý.

Skalník, okrasná dřevina

Cesmína obecná

Stálezelená cesmína obecná je až 4 metry vysoký keř vzpřímeného vzrůstu. Samičí rostliny zdobí malé kulaté červené plody v paždích ostnitých kožovitých listů. Větévky s plody se v některých západních státech používají k výzdobě vánočního stolu. V zahradě cesmína vynikne jako solitéra na chráněném, polostinném stanovišti s propustnou mírně vlhkou půdou.


  • Pěstování rostlin v nádobách Rostliny v nádobách zpestří každý kout terasy, dvorku nebo zahrady. Pěstování květin v nádobách se těší zvláště v posledních letech značné popularitě. Rozkvetlé květináče a truhlíky zdobí nejen zahrady, ale také okna a balkóny. Květinové nádoby Výhodou nádob je nepřeberné množství materiálů, z nichž jsou vyrobené. Ať už je to tradiční hlín příjemné barvy..
  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..
  • Skalka na jaře Skalka na jaře je dominantou zahrady. Lomikameny – mají husté listové růžice, které tvoří malé bochánky se stopkatými květy. Mají různé barvy. Nejlépe se jim daří na místě odvráceném od prudkého slunce. Lomikameny vyžadují na jaře dostatek vláhy, v zimě pak ochranu před vlhkem, které způsobuje uhnívání v krčcích. Koniklece – mají..
  • Předzahrádka u domu Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích. Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu...