Bonsaje – volba misky a půdyVolba nádoby a úprava stromu

Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší.

Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů.

Redukce počtu a délky kořenů je prvním zásahem, jímž zahajujeme miniaturizaci stromu. Před vsazením do nádoby sestřihneme všechny kořeny tak, aby jejich celkový obrys byl kruhový. Potom odstraníme některé silnější kořeny. Prohlédneme korunu a v místě, kde jsou větve příliš husté, nevhodné větve zkrátíme nebo odstraníme.

Bonsaje - volba misky a půdy

Bonsaje – volba misky a půdy

Směs zeminy pro bonsaje

Pro většinu jehličnatých stromů připravujeme standardní směs z lesní borové hrabanky, borové nebo smrkové drcené kůry, drnovky a hrubšího písku. Směs se mísí v poměru 1:1:1.

Pro listnaté keře a stromy se nejčastěji používá směs drnovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:3.

Pro rostliny vřesovištní je vhodná směs drnovky, rašeliny, drcené kůry a písku v poměru 1:3:1:1.

Pro pokojové bonsaje používáme v podstatě dva druhy zeminy:

  • Rašelino-jílovité substráty, které obsahují velmi málo živin a jsou k dostání v obchodech.
  • Půdní substráty, v nichž převládá směs drnovky s příměsí rašeliny, písku, listovky s přídavkem pařeništní nebo kompostové zeminy.

  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..
  • Jíva – Pendula Jíva do malých zahrad Jíva je okrasná dvoudomá dřevina oblíbená pro svoje jehnědy, lidově zvané kočičky. Do malých zahrad je nejvíce vhodný kultivar Pendula, štěpovaný na vyšším kmínku. Nejhezčí jsou samčí rostliny, jejichž kočičky jsou v plném rozkvětu žluté, zatímco u samičích rostlin zelené. Kdy stříhat jívu? Po odkvětu je..