Bonsaje – volba misky a půdyVolba nádoby a úprava stromu

Velikost koruny stromu budoucí bonsaje je pro nás základním vodítkem k určení velikosti nádoby. Ta se totiž stane také regulátorem růstu, a proto má být co nejmenší.

Každá nádoba musí mít odtokový otvor. U menších stačí jeden, u větších nádob je zapotřebí dvou až tří otvorů.

Redukce počtu a délky kořenů je prvním zásahem, jímž zahajujeme miniaturizaci stromu. Před vsazením do nádoby sestřihneme všechny kořeny tak, aby jejich celkový obrys byl kruhový. Potom odstraníme některé silnější kořeny. Prohlédneme korunu a v místě, kde jsou větve příliš husté, nevhodné větve zkrátíme nebo odstraníme.

Bonsaje - volba misky a půdy

Bonsaje – volba misky a půdy

Směs zeminy pro bonsaje

Pro většinu jehličnatých stromů připravujeme standardní směs z lesní borové hrabanky, borové nebo smrkové drcené kůry, drnovky a hrubšího písku. Směs se mísí v poměru 1:1:1.

Pro listnaté keře a stromy se nejčastěji používá směs drnovky, rašeliny a písku v poměru 1:1:3.

Pro rostliny vřesovištní je vhodná směs drnovky, rašeliny, drcené kůry a písku v poměru 1:3:1:1.

Pro pokojové bonsaje používáme v podstatě dva druhy zeminy:

  • Rašelino-jílovité substráty, které obsahují velmi málo živin a jsou k dostání v obchodech.
  • Půdní substráty, v nichž převládá směs drnovky s příměsí rašeliny, písku, listovky s přídavkem pařeništní nebo kompostové zeminy.

  • Čemeřice – královna jarní zahrady Čemeřice (Helleborus) rozkvétají někdy již o Vánocích a nezřídka se i rychlí. Na zahradách však zpravidla mají svoji hlavní dobu kvetení až o několik týdnů později. Čemeřici na zahradě nepřehlédneme, protože na sebe upozorňuje svojí nevšední krásou. Po odkvětu se vytvoří poměrně velké, lesklé, tmavozelené listy. Na květech jsou nejvýraznější..
  • Budování zahradního jezírka Před budováním zahradního jezírka si musíme nejdříve ujasnit několik zásadních věcí: Rybníček umístíme na volnou, pokud možno nezastíněnou plochu a to z toho důvodu, aby se nám dařilo pěstovat světlomilné, nápadně kvetoucí druhy vodních rostlin. Rozměr nádrže by měl vycházet z celkové velikosti zahrady a našich možností. Pěkný rybníček s lekníny a dalšími..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Skočec – Ricinus – Kristova palma Kdy vyséváme skočec? Semínka skočce vyséváme doma do květináče nebo v polovině května přímo na zahradu na záhon. Jak pěstujeme skočec? Skočec je letnička, která vyrůstá až do výšky 3 metrů. Nejlépe roste na teplém, slunném stanovišti, v dobře vyhnojené půdě. Skočec má rád pravidelnou zálivku. Jedovatý skočec Pozor –..