Choroby a škůdci listů – 2Letní popálení listů

Při teplém a suchém počasí se někdy na listech objeví hnědé skvrny. Jsou-li suché a nejsou-li příznakem choroby, pravděpodobnou příčinou je popálení sluncem.

Po zálivce se tvoří na povrchu listu kapičky, které vypadají jako malé čočky. V létě je nutné zalévat pouze ráno nebo večer.

Viry na rostlinách

Virové choroby se přenášejí hmyzem, nářadím a prsty. Příznaky jsou různé – zežloutlé listy, mozaikovitě žluté skvrny na listech, zbělená žilnatina, zdeformované listy. Stonky mohou být pokryty hnědými proužky, jsou zakrnělé nebo znetvořené. Virózy jsou nevyléčitelné – kupujeme pouze zdravou sadbu a likvidujeme mšice.

Plíseň šedá na rajčatech

Plíseň šedá na rajčatech

Klopušky

Klopušky jsou savý hmyz. Sají na jiřinkách, chryzantémách a dalších květinách. Pupeny mohou být zničeny nebo se v nich vyvíjí nesouměrné květy. Jakmile zjistíme příznaky poškození na listech, začneme s postřiky a opakujeme je po čtrnácti dnech několikrát.


  • Obyčejná voda proti mšicím Vodou proti mšicím Mšice, svilušky a třásněnky se dají dobře omezovat postřiky vodovodní vodou, tedy sprchováním rostlin. Pro úspěch této metody je důležité důkladné postříkání svrchní, a zejména spodní strany listů vlažnou vodou. Ošetření je třeba několikrát opakovat, protože na listech ještě většinou zůstanou vajíčka, ze kterých se líhnou nové..
  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..