Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin



Čerň na listech

Příznaky: na medovici, kterou vylučují mšice, puklice, molice a vlnatí červci, roste černá houba. Přímo sice neškodí, ale ucpává průduchy a brání přístupu světla k povrchu listu.

Co dělat: čerň setřete vlhkým hadříkem a listy opláchněte čistou teplou vodou. Při prvních příznacích zasáhněte proti původci medovice.

Korkovitost

Příznaky: někdy se na spodní straně list§ objeví vystouplé korkovité skvrnky, které nejsou způsobeny houbou ani baktérií. Rostlina tak reaguje na příslušnou vlhkost substrátu při současném nedostatku světla.

Co dělat: silně napadené listy odstraňte a zajistěte zdravý nový růst méně častou zálivkou a zlepšením světelných podmínek.

Třásněnka

Příznaky: třásněnka se stala vážnějším škůdcem kvetoucích rostlin. Po sání drobného škůdce se znetvořují květy a objevují se stříbřité proužky na listech.

Co dělat: dospělé třásněnky lze chytat na světle modré polepové desky. Proti třásněnce mečíkové je možná chemická ochrana, ale třásněnka západní běžným insekticidům vzdoruje.

Hniloba kořenového krčku a stonku

Příznaky: část stonku nebo krček rostliny měkne a uhnívá. Onemocnění se označuje jako bazální hniloba. Houba se rychle šíří a většinou musíme rostlinu zlikvidovat.

Co dělat? Při malém rozsahu hniloby se lze pokusit ji zachránit odříznutím postižené části. Napříště se vyvarujeme přelití a příliš nízké teploty.

Virus

Příznaky: růst rostliny může být zakrnělý a stonky jsou znetvořené. Na listech se často projevují světle zelené nebo žluté skvrny, případně malé tečky. Na barevných květech mohou být bílé pruhy. Infekce se přenáší savým hmyzem, ale můžeme si již zakoupit nemocnou rostlinu.

Co dělat: léčení není možné, potvrdí-li se výskyt virové choroby, rostlinu musíme zničit.

Svilušky

Příznaky: asi 0,5 mm velký roztoč, sající spodní stranu listů pokojových rostlin. Nejvíce se množí v teplém a suchém prostředí. Listy jsou nahoře světle až žlutě skvrnité a na spodní straně se objevují jemné pavučinky, později větší v úžlabí listů.

Co dělat: dobrou prevencí je denní rosení listů. Při prvních příznacích postřikujeme vhodnými přípravky. Postřiky opakujeme a směrujeme je na spodní stranu listů.






  • Co jsou to pesticidy a fungicidy Jaký je rozdíl mezi pesticidy a fungicidy Pesticidy a fungicidy jsou chemické látky používané k ochraně rostlin před škůdci a chorobami. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, proti čemu chrání. Pesticidy Pesticidy jsou látky, které pomáhají chránit rostliny před škůdci, jako jsou hmyz, plazi nebo hlodavci. Tyto látky se aplikují..
  • Růže dužnoplodá a její škůdci Jak využít růži dužnoplodou? Růže dužnoplodá je nejen okrasný keř, který najdeme v zahradách, ale je to také zdroj šípků, ze kterých je možné vyrábět džemy. Šípky růže dužnoplodé jsou velké až 30 mm a obsahem látek jsou srovnatelné se šípky růže šípkové. Škůdce šípků – vrtule V posledních letech odchází k častému..
  • Choroby vinné révy v průběhu roku Choroby a škůdci na vinné révě Choroby a škůdce můžeme na vinné révě pozorovat již na jaře. Brzy po vyrašení mohou listy a letorosty napadnout roztoči a objeví se plstnatost nebo kadeřavost. Tyto choroby nezpůsobují výraznější poškození révových keřů. Napadení by muselo být extrémní, aby došlo k poškození a omezení růstu,..
  • Jak poznáme svilušky Svilušky poznáme tak, že listy začínají měnit barvu do nezdravého bronzového tónu. Pokud se podíváme na spodek listů, s největší pravděpodobností zde najdeme drobného roztoče s příznačným pavučinkovitým vláknem. Jak se zbavit svilušek Rychlé množení svilušek podporuje suché a teplé prostředí. Na odstranění svilušek použijeme chemický postřik. V případě teplého počasí je nutné..