Choroby a škůdci rostlinChoroba jilmů

Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě.

Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo!

Zelenání pestrolistých rostlin

Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může nastat u rostlin pěstovaných ve stínu, někdy ovšem i při dobrém osvětlení zelenají původně pestré listy odrůd. Aby nepokračovat zvrat k zelené barvě druhu, co nejdříve odřezáváme výhony se zelenými listy.

Jak na škvora

Škvor

Škvor

Škvoři nejvíce škodí v plných květech chryzantém a jiřinek. V noci ožírají korunní plátky, které se pak stávají nevzhlednými. Během dne se skrývají ve středu květů nebo pod listy a jinými odpadky na půdě. Proto všechny nečistoty odstraňujeme. Zatřepeme otevřenými květy a pak postříkáme rostliny i půdu např. hexylem.


  • Hniloba hlíz, strupovitost hlíz Hniloba hlíz Hniloba hlíz hrozí cibulím i hlízám, např. skládková hniloba u mečíků a šafránů. Tzv. suchá hniloba se projevuje černými skvrnami na hlízách, ty později splývají a pletiva zahnívají. Dalším druhem hniloby je tzv. tvrdá hniloba – hnědé skvrny na svraštělých hlízách. Strupovitost u hlíz Hlízy může postihnout i..
  • Pokroucené listy u rostlin Příznaky pokroucených listů Jaké jsou příznaky pokroucených listů? Listové řapíky jsou spirálovitě zkroucené, listy jsou úzké a pokroucené. Stonky jsou deformované a načervenalé. Příčinou je herbicid na trávníku, který byl větrem zanesen na rostliny. Ochrana před pokroucenými listy Nikdy nepostřikujeme herbicidem za větrného dne a konev pro zálivku nepoužíváme na..
  • Škůdci a choroby košťálové zeleniny Pro výsadbu používáme vždy zdravou sadbu, košťáloviny nikdy nepěstujeme na záhoně, kde se choroba vyskytla, a to nejméně 4 až 6 let a kořeny i zdravých rostlin po sklizni nedáváme do kompostu, ale po usušení je pálíme. K dobrému vývoji rostlin přispívá časté okopávání, zalévání a přihnojování, nejlépe zředěnými tekutými průmyslovými..
  • Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..