Choroby a škůdci rostlinChoroba jilmů

Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě.

Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo!

Zelenání pestrolistých rostlin

Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může nastat u rostlin pěstovaných ve stínu, někdy ovšem i při dobrém osvětlení zelenají původně pestré listy odrůd. Aby nepokračovat zvrat k zelené barvě druhu, co nejdříve odřezáváme výhony se zelenými listy.

Jak na škvora

Škvor

Škvor

Škvoři nejvíce škodí v plných květech chryzantém a jiřinek. V noci ožírají korunní plátky, které se pak stávají nevzhlednými. Během dne se skrývají ve středu květů nebo pod listy a jinými odpadky na půdě. Proto všechny nečistoty odstraňujeme. Zatřepeme otevřenými květy a pak postříkáme rostliny i půdu např. hexylem.


  • Pokroucené listy u rostlin Příznaky pokroucených listů Jaké jsou příznaky pokroucených listů? Listové řapíky jsou spirálovitě zkroucené, listy jsou úzké a pokroucené. Stonky jsou deformované a načervenalé. Příčinou je herbicid na trávníku, který byl větrem zanesen na rostliny. Ochrana před pokroucenými listy Nikdy nepostřikujeme herbicidem za větrného dne a konev pro zálivku nepoužíváme na..
  • Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci Mechanická ochrana rostlin před chorobami a škůdci spočívá v odstraňování suchých, poškozených nebo nemocných, zvláště virovými chorobami napadených ovocných dřevin. Z korun stromů odstraňujeme housenčí zámotky a hnízda a také mumifikované plody, které jsou zdrojem zárodků moniliové hniloby pro příští období. Pravidelně sbíráme padané ovoce. Nahnilé ovoce dáváme do asanační jámy, použitelné..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Nejčastější nemoci muškátů Virus žluté skvrnitosti – způsobuje skvrnitost, deformace a zasychání listů. Napadené rostliny nelze vyléčit, je nutné je zlikvidovat, aby se choroba nešířila dál. Tuto chorobu přenáší mšice a jiný savý hmyz. Bakterie Xanthomonas – způsobuje skvrnitost a hnilobu starších listů. Lodyhy v místě infekce hnědnou a zahnívají. Rez muškátová – vytváří..