Choroby a škůdci rostlinChoroba jilmů

Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě.

Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo!

Zelenání pestrolistých rostlin

Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může nastat u rostlin pěstovaných ve stínu, někdy ovšem i při dobrém osvětlení zelenají původně pestré listy odrůd. Aby nepokračovat zvrat k zelené barvě druhu, co nejdříve odřezáváme výhony se zelenými listy.

Jak na škvora

Škvor

Škvor

Škvoři nejvíce škodí v plných květech chryzantém a jiřinek. V noci ožírají korunní plátky, které se pak stávají nevzhlednými. Během dne se skrývají ve středu květů nebo pod listy a jinými odpadky na půdě. Proto všechny nečistoty odstraňujeme. Zatřepeme otevřenými květy a pak postříkáme rostliny i půdu např. hexylem.


  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..
  • Chyby při pěstování begónií Choroby a škůdci begónií Hnědé skvrny na listech jsou způsobenu tepelným poškozením. Rostlina zřejmě stála na přímém slunci. Má-li navíc kapičky vody na listech, ty mohou působit jako zvětšovací sklo a způsobit popálení listů. Žloutnoucí listy u begónií signalizují uhnívání kořenů v důsledku nadbytečné zálivky. Necháme substrát mírně vyschnout, nejlépe v místnosti,..
  • Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..