Cínie – Ostálka sličná a Ostálka úzkolistáLatinské jméno (Zinnia) dostaly cínie po německém lékaři a profesoru botaniky Johannu Gottfriedu Zinnovi. Pocházejí z amerického kontinentu, kde bylo popsáno kolem patnácti druhů. Patří mezi oblíbené záhonové letničky.

Správné české jméno pro cínie je ostálka, ale zlidovělý název cínie se vžil mnohem více.

Ostálka úzkolistá

Ostálka úzkolistá je doma v Mexiku. Jsou to keříkovité rostliny vysoké asi 35 cm. Úbory mají tmavé středy a žluté až žlutohnědé jazykovité květy. Pěstují se vícebarevné kultivary, často prodávané ve směsi barev. Ostálka úzkolistá kvete od června do zámrazu.

Cínie

Cínie

Ostálka sličná

Nejčastěji se u nás pěstuje ostálka sličná, která také pochází z Mexika. Jako okrasnou rostlinu ji pěstovali již Aztékové. Oproti ostálce úzkolisté je robustnější. Dorůstá do výšky 30 až 90 cm. Rostliny jsou pevné, keřovité s přisedlými listy a plnými úbory. Ty mohou být široké 5 až 15 cm. Barevná paleta je u cínií velmi široká. Existují kultivary zelenavě bílé, žluté, růžové, oranžové až červené, s množstvím barevných odstínů a přechodů.


  • Pěstování pivoněk na zahradě Pivoňky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám časného léta. Pivoňka lékařská Pivoňka lékařská pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Arménie, kde se objevovala především na zarostlých skalách. Dřevité druhy z jihovýchodní Asie byly v císařských zahradách pěstované již v 3. tisíciletí před n. l. Latinský název získala od boha lékařství Paiona (Apollóna), který pivoňku..
  • Podzimní květina hvězdnice Podzimní zahrada nemusí být jen o padajícím barevném listí, ale také ji můžou rozzářit pestré květy hvězdnice. Hvězdnice je nenáročná trvalka, která má jak nižší, tak i vyšší kultivary. Nízké hvězdnice se hodí do skalek a na obruby záhonů. Středně vysoké druhy do květinových záhonů a mohutné soliterní rostliny využijeme..
  • Řebříček tužebníkovitý – Achillea filipendulina Pěstování řebříčku Řebříček je trvalka, která vytváří bohaté trsy vysokých stonků. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, květy jsou žluté. Na pěstování je nenáročný, roste téměř v každé půdě. Na jednom stanovišti vydrží řadu let. Řebříček vysazujeme do trvalkových záhonů. Hodí se k řezu nebo na sušení do květinových vazeb. Podobné..
  • Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..