Co lze přikrývat netkanou textiliíZima a předjaří – přikrýváme zelené rostliny ve skalce (textilie nahrazuje chvojí) a přezimující zeleninu jako je špenát, polníček, pór, růžičková kapusta nebo kadeřávek.

Předjaří a jaro – obalujeme přesazené jehličnany, u kterých textilie podpoří lepší ujmutí. Přikrýváme čerstvě vysazenou sazečku, textilie ji ochrání před larvami mouchy houbomilky česnekové. Okraje textilie dobře přihrneme zeminou. Sundáme ji, až jsou natě cibule vysoké asi 20 cm.

Přikrývání kořenové zeleniny netkanou textilií

Na záhonech s výsevy kořenové zeleniny podpoří textilie dřívější vzejití rostlin. Sundáme ji až při jednocení. U mrkve je vhodné textilii po jednocení znovu rozprostřít, protože slouží jako ochrana proti mouše pochroumatce mrkvové, jejíž larvy znehodnocují kořeny. Larvy se vyskytují ve druhé polovině května a druhá generace pak koncem léta a na začátku podzimu.

Přikrývání košťálovin netkanou textilií

Rané košťáloviny chrání textilie na jaře před nočními mrazíky do -5 až -7°C. Můžeme je tedy vysadit dříve než na nechráněné záhony a docílíme ranější sklizeň. Současně jsou rostliny v počátečním období chráněny proti květilkám a dřepčíkům.

Netkaná textilie – přikrývání ovoce a zeleniny

Také vývoj a sklizeň raných brambor urychlíme rozprostřenou textilií hned po výsadbě. Sundáme ji až při prvním přikopčení. Textilie chrání brambory i proti pozdním jarním mrazíkům.

Textilii používáme i při ochraně póru v srpnu a září, kdy jej napadá muška vrtalka pórová, jejíž larvy rozežírají listy.

Bílou netkanou textilii můžeme použít také k ochraně zrajícího rybízu, velkoplodých borůvek, aronií a hroznů před ptactvem.

Netkaná textilie

Netkaná textilie  • Jak zlepšit kvalitu půdy Každý zahrádkář se snaží mít co nejkvalitnější úrodu. Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je systematické zlepšování kvality půdy, kterou má na své zahradě k dispozici. Takovou možností je zelení hnojivo. Jakou máme půdu Základem úspěchu je bezesporu znalost jakosti půdy na pozemku. K tomu nám dopomůže její rozbor, který..
  • Promyšlené proměny na zahradě Než se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska: Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti. Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na..
  • Zásady pro ptačí krmítka Do krmítka dáváme jen takové množství a druh potravy, které neplesniví a nehnije. Klasické krmítko může mít libovolný tvar i velikost, dbáme jen, aby vletový otvor neměl ostré hrany nebo v něm netrčely hřebíky. Stříšku vyrobíme dostatečně širokou, aby dobře chránila potravu před deštěm a větrem. Krmítko umisťujeme na volné prostranství..
  • Příprava zeleninové zahrady na zimu Úklid zeleninové zahrady Na záhonech necháváme jen růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pór, kozlíček-polníček, kořeny černého kořenu, pastináku, případně kořeny petržele a mangoldu. Proti mrazu je přikryjeme listím a chvojím. Ostatní na podzim sklizenou zeleninu, uloženou ve sklepě nebo v zazimovací jámě, kontrolujeme, zda se nekazí a běžně ji konzumujeme. Zbytky..