Druhy růžíZáhonové keřové růže

Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic.

Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro jejich bohaté a dlouhé kvetení nádhernou ozdobou zahrady.

Pnoucí růže

U vstupních míst do zahrady nebo do předzahrádky u domu, u odpočívadel v zahradě, u plotu nebo v některých nehezkých zákoutích vyniknou nádherně pnoucí růže, které pozemek zkrášlí množstvím svých květů.

Druhy růží

Druhy růží

Převislé růže na kmínku

Pokud jsou naštěpovány na vyšší, asi 2 m vysoký kmínek šípkové růže, vytvoří převislý tvar, který působí na vhodném místě velmi dekorativně. Do velkých trávníkových ploch lze k jejich oživení vysadit růže sadové, ať už původní druhy nebo šlechtěné kultivary. K ozelenění a zkrášlení svažitého nebo kamenitého terénu v zahradě lze použít nízké růže půdopokryvné, které jsou zvláště v době květu estetickým skvostem.

Miniaturní růže

Miniaturní růže, vysoké zpravidla jen 20 až 30 cm, se uplatní ve skalce, v přenosných nádobách i jako obruba květinových záhonů.


  • Šuškarda klasnatá (Liatris spicata) Pěstování šuškardy Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství. Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“. Šuškardě se daří..
  • Základní druhy cínií Druhy cínií Jiřinkokvěté jsou vysoké až 90 cm, úbory mají šířku 10 až 15 cm, jazykovité květy jsou miskovitě prohnuté. Kalifornské obří jsou rovněž vysoké necelý metr a také úbory dosahují šířky až 15 cm. Jazykovité květy jsou střechovitě uspořádané, mírně vyklenuté. Obří kaktusovité cínie jsou vysoké asi 80 cm,..
  • Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
  • Mavuň červená – Centranthus ruber Mavuň červená je trvalka vysoká cca 30 až 80 cm, původem z jižní Evropy. Má bohaté květenství červených, růžových nebo bílých kvítků. Množení a sázení mavuně Mavuň se snadno množí semenem, které je opatřeno chmýřím. Nejvhodnější je výsev přímo na stanovišti ihned po dozrání. Sazenice se pro svůj kůlový kořen hůře..