Druhy růžíZáhonové keřové růže

Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic.

Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro jejich bohaté a dlouhé kvetení nádhernou ozdobou zahrady.

Pnoucí růže

U vstupních míst do zahrady nebo do předzahrádky u domu, u odpočívadel v zahradě, u plotu nebo v některých nehezkých zákoutích vyniknou nádherně pnoucí růže, které pozemek zkrášlí množstvím svých květů.

Druhy růží

Druhy růží

Převislé růže na kmínku

Pokud jsou naštěpovány na vyšší, asi 2 m vysoký kmínek šípkové růže, vytvoří převislý tvar, který působí na vhodném místě velmi dekorativně. Do velkých trávníkových ploch lze k jejich oživení vysadit růže sadové, ať už původní druhy nebo šlechtěné kultivary. K ozelenění a zkrášlení svažitého nebo kamenitého terénu v zahradě lze použít nízké růže půdopokryvné, které jsou zvláště v době květu estetickým skvostem.

Miniaturní růže

Miniaturní růže, vysoké zpravidla jen 20 až 30 cm, se uplatní ve skalce, v přenosných nádobách i jako obruba květinových záhonů.


  • Jak pěstovat petúnie Pěstování petúnií Petúnie pěstujeme ze semen nebo si zakoupíme sazenice. Petúnie mají semínka drobnější než mák. Semena vyséváme v první polovině února. Povrch substrátu mírně urovnáme a semena do něho mírně vtlačíme a již nezasypáváme. Semena petúnií nesmí zaschnout, substrát udržujeme stále mírně vlhký. Optimální teplota pro klíčení je kolem 20°C...
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..
  • Vděčná trvalka turan Jak kvete turan? Vděčnou trvalkou je také turan. Květy jsou podobné hvězdnicím a jsou umístěny na lodyhách vysokých cca 60 cm. Turan kvete bíle, v odstínech modré, fialové, růžové a červené. Střed květu je žlutý. Některé kultivary turanu po seříznutí vykvetou ještě jednou. Turany mají rády slunné stanoviště s úrodnou vlhkou půdou..