Druhy růžíZáhonové keřové růže

Nejčastěji se v našich zahradách pěstují záhonové růže keřové. Velkokvěté čajohybridy se pro svoje poupata ušlechtilého tvaru a často i jemnou vůní hodí zvláště k řezu do kytic.

Čajohybridy se pěstují i jako stromkové růže a na záhonu je lze též kombinovat s keřovými růžemi. Záhony mnohokvětých růží jsou pro jejich bohaté a dlouhé kvetení nádhernou ozdobou zahrady.

Pnoucí růže

U vstupních míst do zahrady nebo do předzahrádky u domu, u odpočívadel v zahradě, u plotu nebo v některých nehezkých zákoutích vyniknou nádherně pnoucí růže, které pozemek zkrášlí množstvím svých květů.

Druhy růží

Druhy růží

Převislé růže na kmínku

Pokud jsou naštěpovány na vyšší, asi 2 m vysoký kmínek šípkové růže, vytvoří převislý tvar, který působí na vhodném místě velmi dekorativně. Do velkých trávníkových ploch lze k jejich oživení vysadit růže sadové, ať už původní druhy nebo šlechtěné kultivary. K ozelenění a zkrášlení svažitého nebo kamenitého terénu v zahradě lze použít nízké růže půdopokryvné, které jsou zvláště v době květu estetickým skvostem.

Miniaturní růže

Miniaturní růže, vysoké zpravidla jen 20 až 30 cm, se uplatní ve skalce, v přenosných nádobách i jako obruba květinových záhonů.


  • Pěstování orlíčků Orlíčky patří k oblíbeným trvalkám, které nesměly chybět už na zahrádkách našich babiček. Jejich květy jsou kvůli své stavbě velmi atraktivní. Orlíčky jsou velmi skromné trvalky, které dobře využijeme ve smíšených trvalkových záhonech, volných trvalkových skupinách nebo přírodních partiích zahrad. Moderní nízké odrůdy lze využít i na skalkách. Vysoké odrůdy orlíčků..
  • Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý je trvalka vysoká 100 až 150 cm. Pochází z Kavkazu. Květenství jsou žlutá, složená z drobných úborů. Řebříček tužebníkovitý kvete v červenci až srpnu, voní po koření. Není náročný na pěstování ani na půdní podmínky. V zahradě jej vysazujeme do sušších partií. Je vhodný k řezu do čerstvých i suchých kytic. Podobné články:..
  • Letnička Plamenka Drummondova Jak pěstujeme plamenku Drummondovu – Phlox Drummondii Plamenka Drummondova je letnička, která dorůstá do výšky cca 10 až 40 cm. Pochází z jižních oblastí USA. Semena této plamenky vyséváme od konce února, po vzejití sazenice přesazujeme do květináčků, aby zesílily. Na záhon je vysazujeme v květnu. Plamenka Drummondova bohatě kvete v nejrůznějších barvách..
  • Kohoutek Jovišův – Lychnis flos-jovis Kohoutek Jovišův je nenáročná trvalka vysoká asi 20 až 40 cm. Vysazujeme ji do skalek nebo na trvalkové záhony, kde upoutá barvou svých květů. Na půdu není příliš náročný. Kohoutek je možné snadno množit semenem. Podobné články: Růže svraskalá Výsadba růží Pnoucí růže Růže – řez, hnojení, zalévání, přezimování Ošetřování..