Druhy trávníkůOkrasné trávníky

Okrasné trávníky plní jedinou funkci – estetickou. Setkáváme se s nimi na menších plochách, v okolí budov a ve spojení s květinovými výsadbami.

Jsou založeny na nízkých druzích travin a vyžadují všestrannou a celoroční péči. Krátký vzrůst se udržuje častým sekáním, většinou je nutná i pravidelná zálivka, přihnojování a čištění od plevelných, zejména dvouděložných rostlin.

Zahradní trávníky

Zahradní trávníky jsou volněji pojaté parkové nebo zahradní trávníky. V našich podmínkách se vyskytují nejčastěji. Jsou tvořeny větším sortimentem nižších travin, které se již tak často nesekají a příliš se nehledí a ni na jejich výšku a čistotu (pokud jde o plevele). Počítá se s běžným provozem – chůzí, stolováním, sluněním.

Trávník

Trávník

Luční porosty

Luční porosty jsou typické pro zahrady u venkovských stavení a pro větší zelené plochy. Sekáme je většinou dvakrát až třikrát ročně, což umožní vykvést spoustě nádherných lučních květin. Mimo to lze posekanou trávu využít jako píci pro hospodářská zvířata. Nejkrásnější louky kvetou ve vlhčích klimatických podmínkách.


  • Skalka vynahradí horskou přírodu Skalku lze začlenit nejen do velké zahrady, ale také do malé. Případně je možnost vybudovat miniskalku v korytu. Zakládání skalky v přírodním stylu Při zakládání skalky v přírodním stylu využijeme svažitý terén, do kterého přirozeně zabudujeme stupně. Pokud nemáme svažitý terén, musíme si vypomoci zídkou z kamenů nebo kamenným valem. Suchá zídka Suché zídky..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..
  • Astra čínská Pěstování astry čínské Astra čínská je velmi oblíbená letnička. Je vyšlechtěno mnoho kultivarů lišících se velikostí, tvarem a barvou květenství. Astry dělíme do několika skupin – jehlicovité, pivoňkovité, pštrosí pero nebo princess. Astry kvetou od července do září. Vyšší kultivary se používají k řezu, nižší se dobře uplatní k plošné výsadbě, na..