GazánieGazánie je květina, která kvetou jen, když svítí slunce. Do Evropy se dostaly ve 14. století z Jižní Afriky.

Pěstování gazánií

Výsev do skleníku nebo pařeniště provádíme v době, kdy ještě mrzne, tzn. V březnu a dubnu. Na záhony gazánie vysazujeme po ledových mužích, tj. v druhé polovině května. Na záhony gazánie vysazujeme do vzdálenosti cca 20 až 30 cm. Na stejné stanoviště je vysazujeme po čtyřech letech. Gazánie kvetou od začátku léta až do prvních mrazů. Z prvních květů se dá sklidit semeno na příští rok.

Gazánie mají přízemní růžici pevných dužnatých listů, někdy až tmavě zelených, lesklých, jindy bíle chlupatých. Květy jsou jednotlivé na stopce, vysoké 20 až 30 cm. Květy mívají průměr 9 cm, jejich barevná škála jde od bílé, přes žlutou, k odstínům oranžové, broncové, růžové až hnědé. Nejlépe kvetou a rostou na slunných místech s písčitou půdou. Dobře se jim daří také v nádobách za oknem, na terase nebo balkóně. V nádobách je musíme občas přihnojit.

Gazánie potřebují humózní a propustnou zeminu, těžká mokrá půda jim nevyhovuje.

Gazánie nejsou vhodné k řezu. Jakmile je uřežeme, květ se uzavře. Květiny jsou odolné vůči škůdcům.

Zálivka gazánií

Gazánie zaléváme jen do doby, než se ujmou. Pak již nezaléváme, stačí občasný déšť.

Pěstování gazánií

Pěstování gazánií  • Vděčné rozchodníky Okrasné rostliny – rozchodníky Rozchodníky tvoří velkou skupinu okrasných rostlin. K nenáročným druhům patří Sedum spectabile, vykvétající v září okolíky růžových květů. Tento druh dorůstá do výšky 50 cm a je dekorativní i dužnatými, modravě ojíněnými listy. Celý rod rozchodníků obsahuje celkem 500 různých druhů, takže si můžeme vybrat i kobercové nebo..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..
  • Hvězdnice alpská – Aster Alpinus Pěstování hvězdnice alpské Hvězdnice alpská je trstnatá trvalka vysoká cca 10 až 20 cm. Je vysokohorského původu. Hvězdnice alpská má květy velké cca 5 cm a jsou modrofialové se žlutým středem. U vyšlechtěných kultivarů jsou barvy také růžové nebo bílé. Kam vysadit hvězdnici alpskou? Květinu vysazujeme zejména do skalek a..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..