Hlíznatá květina boubelka (Alstroemerie)Boubelky (Alstroemerie) jsou hlíznaté květiny, které pochází z Jižní Ameriky. Dříve se jim říkalo lilie Inků. Patří k velmi atraktivním a dekorativním květinám. Mimo skleníkových druhů existují i boubelky určené pro výsadbu na venkovní záhon. Tyto květiny jsou určené k řezu, ve váze vydrží až 3 týdny.

Jak kvetou Alstroemerie?

Alstroemerie mají zlaté, ale i oranžové, růžové, broskvové, bledě červené a krémově bílé nálevkovité květy s kresbou, jemnými tečkami. Kvetou v plném létě. Dorůstají do výšky cca 60 cm. V našich podmínkách se jim dobře daří tam, kde lze zajisti suché zimování, kde zem nepromrzne příliš hluboko.

Jak pěstovat Alstroemerie?

Hlízy vysazujeme do jámy hluboké cca půl metru. Na dno jámy nasypeme drenážní vrstvu z hrubých kamenů a štěrk. Na štěrk položíme jemnou síť a na ni teprve nasypat kompost. Hlízy vkládáme do hloubky asi 20 cm. Na zimu místo přikryjeme vrstvou listí a rašeliny tak, aby se tu nehromadil sníh a voda. Na jaře vyžadují Alstroemerie péči jako ostatní cibuloviny. Dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Ze země vyrýváme na jaře, necháme hlízy odpočinout.

Alstroemerie

Alstroemerie  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Sázení tulipánů Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře. Velikost cibule tulipánů Cibule, které..
  • Tygřice – Tigridia pavonia Pěstování tygřice Tygřice má velmi atraktivní, různě zbarvené květy – bílé, žluté, červené, růžové, atd. Původní druhy tygřice pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky. V půdě vytváří tato květina vejcové hlízy, ze kterých vyrůstají zpravidla tři listy. Tygřice je vysoká cca 30 až 60 cm. Květy jsou ve svém středu nápadně..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..