Hlíznatá květina boubelka (Alstroemerie)Boubelky (Alstroemerie) jsou hlíznaté květiny, které pochází z Jižní Ameriky. Dříve se jim říkalo lilie Inků. Patří k velmi atraktivním a dekorativním květinám. Mimo skleníkových druhů existují i boubelky určené pro výsadbu na venkovní záhon. Tyto květiny jsou určené k řezu, ve váze vydrží až 3 týdny.

Jak kvetou Alstroemerie?

Alstroemerie mají zlaté, ale i oranžové, růžové, broskvové, bledě červené a krémově bílé nálevkovité květy s kresbou, jemnými tečkami. Kvetou v plném létě. Dorůstají do výšky cca 60 cm. V našich podmínkách se jim dobře daří tam, kde lze zajisti suché zimování, kde zem nepromrzne příliš hluboko.

Jak pěstovat Alstroemerie?

Hlízy vysazujeme do jámy hluboké cca půl metru. Na dno jámy nasypeme drenážní vrstvu z hrubých kamenů a štěrk. Na štěrk položíme jemnou síť a na ni teprve nasypat kompost. Hlízy vkládáme do hloubky asi 20 cm. Na zimu místo přikryjeme vrstvou listí a rašeliny tak, aby se tu nehromadil sníh a voda. Na jaře vyžadují Alstroemerie péči jako ostatní cibuloviny. Dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Ze země vyrýváme na jaře, necháme hlízy odpočinout.

Alstroemerie

Alstroemerie  • Jak nachystat begónie před sázením V březnu nebo na začátku dubna necháme na rašelině hlízy begónií narašit. Má-li hlíza více pupenů, můžeme ji rozdělit podle počtu oček na více řízků. Jednotlivé řízky po zaschnutí řezné rány, kterou můžeme také zasypat dřevěným uhlím, rozesadíme do jednotlivých květináčů. Hlízu begónie s vyrašeným pupenem položíme do květináče na směs zeminu..
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Rychlení tulipánů Na květy tulipánů nemusíme čekat až do dubna. Hlavně nižší a rané odrůdy tulipánů mohou zdobit interiér bytu již v zimě. Postup rychlení tulipánů Do hlubší misky nebo kořenáče vysazujeme nejčastěji po třech cibulích. Vybereme takové, které mají obvod 12 až 14 cm. Stačí, když mezi nimi zůstanou dva centimetry místa..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Rychlení mečíků Rady a tipy pro pěstování mečíků..