Hlíznatá květina boubelka (Alstroemerie)Boubelky (Alstroemerie) jsou hlíznaté květiny, které pochází z Jižní Ameriky. Dříve se jim říkalo lilie Inků. Patří k velmi atraktivním a dekorativním květinám. Mimo skleníkových druhů existují i boubelky určené pro výsadbu na venkovní záhon. Tyto květiny jsou určené k řezu, ve váze vydrží až 3 týdny.

Jak kvetou Alstroemerie?

Alstroemerie mají zlaté, ale i oranžové, růžové, broskvové, bledě červené a krémově bílé nálevkovité květy s kresbou, jemnými tečkami. Kvetou v plném létě. Dorůstají do výšky cca 60 cm. V našich podmínkách se jim dobře daří tam, kde lze zajisti suché zimování, kde zem nepromrzne příliš hluboko.

Jak pěstovat Alstroemerie?

Hlízy vysazujeme do jámy hluboké cca půl metru. Na dno jámy nasypeme drenážní vrstvu z hrubých kamenů a štěrk. Na štěrk položíme jemnou síť a na ni teprve nasypat kompost. Hlízy vkládáme do hloubky asi 20 cm. Na zimu místo přikryjeme vrstvou listí a rašeliny tak, aby se tu nehromadil sníh a voda. Na jaře vyžadují Alstroemerie péči jako ostatní cibuloviny. Dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Ze země vyrýváme na jaře, necháme hlízy odpočinout.

Alstroemerie

Alstroemerie  • Drobné orchideje pleionky Pleionky jsou drobné orchideje, rostoucí v Tibetu a je známo čtrnáct druhů. Na našich zahradách a skalkách se dobře uplatní ty druhy, které kvetou časně na jaře. Jsou to především druhy Pleione formosana a Pleione Limprichtii, která je plně mrazuvzdorná a bez úhony snáší mráz až do -15 °C. Pleione formosana..
  • Jak pěstovat jiřinky Jiřinky patří mezi nejoblíbenější květiny našich zahrad, které kvetou ve druhé polovině léta a na podzim. Aby nám jiřinky zahradu rozzářily, musíme myslet již na jaře na jejich výsadbu. Sázení jiřinek Hlízy jiřinek sázíme v teplých polohách již koncem dubna, jinde až koncem dubna. Dáváme pozor hlavně na pozdní jarní mrazíky,..
  • Rady a tipy pro pěstování mečíků Jak správně pěstovat mečíky? Mečíky trpí některými stejnými houbovými chorobami jako brambory, okurky a fazole, nepěstujeme je na záhonech po těchto plodinách. V místech s většími srážkami je vhodné hlízy podsypat 2 až 3 dm vysokou vrstvou písku. Rostlina napadené houbovými a virovými chorobami je nutno odstranit a spálit. Poškozené rostliny poznáme..
  • Konvalinky ohlašují příchod jara Rozkvetlé konvalinky můžeme vidět v lese, na zahradě nebo také na balkoně. Pokud kvetou, znamená to, že je zima nenávratně pryč. Kde pěstovat konvalinky V zahradě se konvalinky obvykle vysazují na mírně zastíněné místo kryté korunami stromů. Může se jim však dařit i na slunném stanovišti – potřebují ale kvalitní půdu bohatou..