Hlíznatá květina boubelka (Alstroemerie)Boubelky (Alstroemerie) jsou hlíznaté květiny, které pochází z Jižní Ameriky. Dříve se jim říkalo lilie Inků. Patří k velmi atraktivním a dekorativním květinám. Mimo skleníkových druhů existují i boubelky určené pro výsadbu na venkovní záhon. Tyto květiny jsou určené k řezu, ve váze vydrží až 3 týdny.

Jak kvetou Alstroemerie?

Alstroemerie mají zlaté, ale i oranžové, růžové, broskvové, bledě červené a krémově bílé nálevkovité květy s kresbou, jemnými tečkami. Kvetou v plném létě. Dorůstají do výšky cca 60 cm. V našich podmínkách se jim dobře daří tam, kde lze zajisti suché zimování, kde zem nepromrzne příliš hluboko.

Jak pěstovat Alstroemerie?

Hlízy vysazujeme do jámy hluboké cca půl metru. Na dno jámy nasypeme drenážní vrstvu z hrubých kamenů a štěrk. Na štěrk položíme jemnou síť a na ni teprve nasypat kompost. Hlízy vkládáme do hloubky asi 20 cm. Na zimu místo přikryjeme vrstvou listí a rašeliny tak, aby se tu nehromadil sníh a voda. Na jaře vyžadují Alstroemerie péči jako ostatní cibuloviny. Dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Ze země vyrýváme na jaře, necháme hlízy odpočinout.

Alstroemerie

Alstroemerie  • Nejčastěji pěstované druhy okrasného česneku Druhy okrasného česneku Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu. Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu...
  • Pěstování bledulí Kdy kvetou bledule? V období od března až do dubna se na jarním rozkvetlém koberci objevují jemné květy bledulí. Tyto cibuloviny, pěstované pro převislé bílé zvonkovité květy, se objevují jak na jaře, tak v létě, ale i na podzim. Rostliny jsou mrazuvzdorné až plně mrazuvzdorné, některé druhy dávají přednost vlhčím, částečně zastíněným..
  • Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
  • Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..