Jak udržovat jezírko a vodu v němJaro – instalujeme ponorné čerpadlo pro fontánu nebo vodopád. V květnu vysazujeme rostliny. Lekníny vyjmeme z vody a rozsadíme – děláme jedno za 3 roky. Hnojíme vodní rostliny, nejlépe speciálním hnojivem v sáčku.

Léto – krmíme ryby a doplňujeme vodu v nádrži. Odstraňujeme odkvetlé květy. Odumřelá organická hmota klesá na dno a rostliny zbytečně vysiluje.

Podzim – přikrmujeme ryby a přesazujeme přerostlé rostliny.

Zima – před začátkem pravidelně odklízíme organické nánosy a odumřelé listy opadavých dřevin. Vodní hyacinty přemístíme na chladné bezmrazé místo. Vyjmeme čerpadla.

Tipy a rady pro údržbu jezírka

  • Jezírko naplněné vodou z vodovodu necháme cca týden odstát, pak teprve vysazujeme rostliny a po nějakém čase i ryby.
  • Ryby nemají rády čerstvě vybetonovanou nádrž.
  • Tam, kde se nemůžeme zbavit řas, pomůžou alergicidní přípravky.

Údržba jezírka

Údržba jezírka  • Vodní rostliny Bažinaté a pobřežní rostliny Puškvorec obecný je trvalka rostoucí na okrajích vod, na otevřeném plném slunci s hloubkou vody do 25 cm, výška 75 cm, šířka 60 cm. Šípatka střelolistá je trvalka rostoucí u okrajů vod. Pěstuje se pro listy a květy, je mrazuvzdorná. Roste na otevřených slunných stanovištích, ve vodě..
  • Vodní rostliny Bahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm. Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm. Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara..
  • Jaké rostliny pěstovat v jezírku? Kdy vysazovat vodní rostliny Nejvhodnější doba pro výsadbu rostlin do jezírka je od května do srpna. Rostliny většinou vysazujeme do košíků, máme pak snadnější možnost je vyzvednout a přesadit. Rostliny volíme podle funkce, kterou mají v jezírku plnit. Lekníny Lekníny patří k nejoblíbenějším vodním rostlinám. Jsou důležité pro udržení čisté vody, omezují..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Zahradní jezírko s..