Jak vybrat vodní rostlinyVodní plochy v zahradě

Vodní plochy jsou v okrasné zahradě velmi působivým prvkem. Může se jednat o malá zahradní jezírka nebo pítka pro ptáky. Málokterá zahrada má přirozený zdroj vody nebo alespoň vyšší hladinou podzemní vody. Protéká-li voda zahradou nebo v ní přímo pramení, máme situaci velmi usnadněnou. Stačí jen vhodně upravit koryto potůčku kameny, štěrkem nebo pískem a osázet vodními rostlinami.

Pěstování vodních a bažinných rostlin

Vodní rostliny se od běžných rostlin liší i ve svých pěstebních požadavcích. Bažinné rostliny potřebují mít ve vlhku jen kořeny, jiné rostliny, např. rákos a sítiny, rostou ve vodě až 45 cm hluboké. Rostliny hlubokých vod, jako např. lekníny, jsou většinou ponořené a na vodní hladině plavou pouze jejich listy. Jiná je skupina rostlin, která je zcela ponořená a působí na okysličování vody.

Vodní plochy v zahradě

Vodní plochy v zahradě  • Vodní rostliny Bahnička (Eleocharis) – u nás se vyskytuje několik planých druhů. Tvoří porosty, potřebuje hloubku vody 0 až 20 cm. Bahnička dorůstá do výšky cca 50 cm. Blatouch bahenní (Caltha) – známá rostlina, kterou množíme dělením a semenem, pěstujeme ji v hloubce 0 až 10 cm. Devětsil (Petasites) – kvete brzy z jara..
  • Leknín – nejoblíbenější vodní rostlina Leknín (Nymphaea) je nejoblíbenější vodní rostlinou, lidově se mu také říká vodní růže. Oživuje přirozené nebo umělé vodní nádrže a jezírka se stojatou vodou na slunném místě. V jaké nádrži pěstovat leknín? V malé zahrádce stačí pro pěstování leknínu mělčí nádrže do hloubky 40 cm. V těchto nádržích pěstuje méně vzrůstné odrůdy..
  • Jak udržovat jezírko a vodu v něm Jaro – instalujeme ponorné čerpadlo pro fontánu nebo vodopád. V květnu vysazujeme rostliny. Lekníny vyjmeme z vody a rozsadíme – děláme jedno za 3 roky. Hnojíme vodní rostliny, nejlépe speciálním hnojivem v sáčku. Léto – krmíme ryby a doplňujeme vodu v nádrži. Odstraňujeme odkvetlé květy. Odumřelá organická hmota klesá na dno a rostliny zbytečně..
  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...