Jak vypěstovat rododendronRododendron patří mezi jarní skvosty našich zahrad. Vyniká rozmanitostí barev, je dominantou každé zahrady. Můžeme jej vysazovat jako solitéru nebo také ve skupině.

Pěstování rododendronu

Rododendrony si můžeme snadno vypěstovat sami metodou hřížení, která je velmi jednoduchá. Podobá se řízkování, tj. že rostlina si vytvoří své vlastní kořeny. Hříženec ale neoddělujeme od mateřské rostliny v době, kdy zakořeňuje. Hřížením rozmnožujeme ty rostliny, jejichž větve se dají snadno ohnout k zemi nebo ty, které mají klíční rostlina na dlouhých šlahounech. Takto můžeme rozmnožit nejen rodendrony, ale také svídu, plamének nebo vistárii.

Postup hřížení

  • Časně na jaře vybereme zdravý výhon z loňského roku, který je již pevný, ale stále pružný. Výhon ohneme asi 30 cm od vrcholu k půdě a toto místo si označíme. Vykopeme jamku přibližně 10 cm hlubokou a 20 až 25 cm dlouhou a vysypeme ji směsí rašeliny a hrubého písku.
  • Asi 15 cm pod vrcholem ořežeme listy s listovými řapíky po délce 60 cm. Pak stonek opatříme takovým řezem, abychom mohli vrchol výhonu ohnout v pravém úhlu. Kořeny porostou ze stonku těsně pod řezem.
  • Stonek pevně přichytíme drátěným obloučkem do jamky. Vrchol výhonu s listy je nad povrchem půdy.
  • Jamku vyplníme půdou, do níž jsme přidali trochu rašeliny a hrubého písku. Výhon zakořeníme jen ve tmě, proto stonek důkladně zakryjeme. Půdu jemně upěchujeme, aby udržela stonek na místě, a dobře zalijeme.
  • Blízko k vrcholu hřížence, který je nad zemí, zapíchneme tyčku jako oporu a výhon k ní přivážeme. V létě často zaléváme. Jakmile hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny, ale ponecháme ho v zemi. Přesazujeme až asi po šesti týdnech.

Rododendron, jak vypěstovat

Rododendron, jak vypěstovat  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Jak pěstovat azalku v květináči Jak pečovat o koupenou azalku, aby nám vydržela do dalšího roku? Rady jak pečovat o azalku v květináči Koupená azalka musí mít stále dost vody. Zaléváme ji zásadně měkkou vodou, nejlépe dešťovou. Kořenový bal musí být stále vlhký, nadbytečnou vodu z misek nevyléváme. Nejvhodnější teplota pro azalku je kolem 10 °C. Takový..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..