Jak vypěstovat rododendronRododendron patří mezi jarní skvosty našich zahrad. Vyniká rozmanitostí barev, je dominantou každé zahrady. Můžeme jej vysazovat jako solitéru nebo také ve skupině.

Pěstování rododendronu

Rododendrony si můžeme snadno vypěstovat sami metodou hřížení, která je velmi jednoduchá. Podobá se řízkování, tj. že rostlina si vytvoří své vlastní kořeny. Hříženec ale neoddělujeme od mateřské rostliny v době, kdy zakořeňuje. Hřížením rozmnožujeme ty rostliny, jejichž větve se dají snadno ohnout k zemi nebo ty, které mají klíční rostlina na dlouhých šlahounech. Takto můžeme rozmnožit nejen rodendrony, ale také svídu, plamének nebo vistárii.

Postup hřížení

  • Časně na jaře vybereme zdravý výhon z loňského roku, který je již pevný, ale stále pružný. Výhon ohneme asi 30 cm od vrcholu k půdě a toto místo si označíme. Vykopeme jamku přibližně 10 cm hlubokou a 20 až 25 cm dlouhou a vysypeme ji směsí rašeliny a hrubého písku.
  • Asi 15 cm pod vrcholem ořežeme listy s listovými řapíky po délce 60 cm. Pak stonek opatříme takovým řezem, abychom mohli vrchol výhonu ohnout v pravém úhlu. Kořeny porostou ze stonku těsně pod řezem.
  • Stonek pevně přichytíme drátěným obloučkem do jamky. Vrchol výhonu s listy je nad povrchem půdy.
  • Jamku vyplníme půdou, do níž jsme přidali trochu rašeliny a hrubého písku. Výhon zakořeníme jen ve tmě, proto stonek důkladně zakryjeme. Půdu jemně upěchujeme, aby udržela stonek na místě, a dobře zalijeme.
  • Blízko k vrcholu hřížence, který je nad zemí, zapíchneme tyčku jako oporu a výhon k ní přivážeme. V létě často zaléváme. Jakmile hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny, ale ponecháme ho v zemi. Přesazujeme až asi po šesti týdnech.

Rododendron, jak vypěstovat

Rododendron, jak vypěstovat  • Ozdobné tvarování rostlin Rostliny vhodné pro tvarování Pro ozdobné tvarování se hodí stálezelené rostliny s malými listy, které můžeme sestřihávat do ozdobných tvarů. Jedná se např. o tis, zimolez nebo zimostráz. Pro malé prostory např. balkonů a teras jsou vhodnější jednodušší geometrické tvary, jako např. koule, kužel nebo pyramida. Při pěstování rostlin v nádobě myslíme..
  • Zapomenuté staré keře Pustoryl (český jasmín, pajasmín) na jaře nádherně voní, dobře se tvaruje do živých plotů. Je nenáročný na údržbu. Svída je opadavý keř, který celou zimu zdobí barevná kůra a plody. Žanovec je keř, který na jaře bohatě kvete. Po odkvětu jsou na rostlině nafouklé lusky, které vydrží až do zimy...
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..