Jak vypěstovat rododendronRododendron patří mezi jarní skvosty našich zahrad. Vyniká rozmanitostí barev, je dominantou každé zahrady. Můžeme jej vysazovat jako solitéru nebo také ve skupině.

Pěstování rododendronu

Rododendrony si můžeme snadno vypěstovat sami metodou hřížení, která je velmi jednoduchá. Podobá se řízkování, tj. že rostlina si vytvoří své vlastní kořeny. Hříženec ale neoddělujeme od mateřské rostliny v době, kdy zakořeňuje. Hřížením rozmnožujeme ty rostliny, jejichž větve se dají snadno ohnout k zemi nebo ty, které mají klíční rostlina na dlouhých šlahounech. Takto můžeme rozmnožit nejen rodendrony, ale také svídu, plamének nebo vistárii.

Postup hřížení

  • Časně na jaře vybereme zdravý výhon z loňského roku, který je již pevný, ale stále pružný. Výhon ohneme asi 30 cm od vrcholu k půdě a toto místo si označíme. Vykopeme jamku přibližně 10 cm hlubokou a 20 až 25 cm dlouhou a vysypeme ji směsí rašeliny a hrubého písku.
  • Asi 15 cm pod vrcholem ořežeme listy s listovými řapíky po délce 60 cm. Pak stonek opatříme takovým řezem, abychom mohli vrchol výhonu ohnout v pravém úhlu. Kořeny porostou ze stonku těsně pod řezem.
  • Stonek pevně přichytíme drátěným obloučkem do jamky. Vrchol výhonu s listy je nad povrchem půdy.
  • Jamku vyplníme půdou, do níž jsme přidali trochu rašeliny a hrubého písku. Výhon zakořeníme jen ve tmě, proto stonek důkladně zakryjeme. Půdu jemně upěchujeme, aby udržela stonek na místě, a dobře zalijeme.
  • Blízko k vrcholu hřížence, který je nad zemí, zapíchneme tyčku jako oporu a výhon k ní přivážeme. V létě často zaléváme. Jakmile hříženec zakoření, odřízneme jej od mateřské rostliny, ale ponecháme ho v zemi. Přesazujeme až asi po šesti týdnech.

Rododendron, jak vypěstovat

Rododendron, jak vypěstovat  • Kvetoucí jarní keře Pěnišník (Rhododendron) je bohatě kvetoucí keř s různobarevnými květy od bílé, žluté, růžové, červené až po fialovou. Potřebuje kyselou a vlhkou půdu, stanoviště by mělo být otočené na sever. Pěnišníku vyhovuje rozptýlené světlo. Přímé slunce snese pouze v případě, že je půda vlhká. Pokud odstraníme odkvetlé květy, zlepší se tím v příštím roce..
  • Dřín Pěstování dřínu Dřín kvete na jaře drobnými žlutými květy. Od konce srpna dozrávají podlouhlé červené peckovice. Mají lahodnou chuť a značný obsah vitamínů. Plody lze kombinovat syrové nebo kompotované. Dřín je zcela zimovzdorný, nejlépe se mu daří na slunných místech s vápenatou půdou. Podobné články: Růže svraskalá Lýkovec jedovatý – Daphne..
  • Rakytník řešetlákovitý Pěstování rakytníku Rakytník řešetlákovitý má žluté až oranžové pecičky, které se u nás pěstují především k okrasným účelům. Šťáva z čerstvých plodů, které se sklízejí od poloviny srpna do poloviny září, obsahuje mnoho vitamínu C a odstraňuje únavu. Z plodů rakytníku lze vyrábět také kompot nebo sirup. Největším problémem při sklizni je značná..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..