Jaké schody do zahrady?Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou.

Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků.

Jak stanovit výšku a šířku zahradního schodu?

Pro stanovení rozměru schodu je důležitá délka kroku. Pro krok dlouhý 63 cm platí rovnice 2x+š=63 (v = výška, š – šířka schodišťového stupně). Výška bývá obvykle 15 cm, maximálně však 19 cm.

Rozměr zahradních schodů ovlivňuje také sklon pozemku. Čím je jeho sklon větší, tím větší bude výška stupně a tím kratší bude rameno schodiště. Příliš dlouhé schodiště není vhodné. Odborníci doporučují nejvýše 15 schodů v jednom rameni.

Délkou kroku se řídí i šířka mezipodesty. Většinou se dodržuje pravidlo, že po pěti schodišťových stupních je vhodné udělat odpočívadlo, případně i změnu směru schodů.

Šířka zahradních schodů

Příliš úzké schodiště nevypadá dobře, navíc není ani bezpečné pro chůzi. Schody mají být pevné. Materiál na schody vybíráme tak, aby odpovídal celkovému pojetí zahrady a domu. Schody stavíme vždy zespoda nahoru. Budoucí schodiště si v terénu vyznačíme pomocí kolíků a provázku. U každého schodu nezapomeneme udělat mírný spád tak, aby v něm nezůstávala dešťová voda.

Schody v zahradě

Schody v zahradě

Z jakého materiálu udělat zahradní schody

Dřevo – generacemi prověřený materiál, který se hodí do venkovských zahrádek nebo k malým dřevěným chatám. Na stupně je možné použít prkna, dřevěné trámky nebo kulatinu.

Kámen – nejčastěji ve formě lomového kamene, desek nebo opracovaných kamenných kvádrů. Schody z neopracovaného kamene splynou se skalkou, proto používáme vždy stejný druh kamene do skalky a na schody. Nejvhodnější jsou stabilní kameny s jednou plochou rovnou.

Beton – pro betonové schody použijeme osvědčený recept: 1 díl cementu a tři díly ostrého písku. Pro betonové schody budeme potřebovat dřevěné bednění, do kterého beton nalijeme.  • Nákup fontány nebo vodopádu do jezírka Nákup fontány V dnešní době není problém zařízení pro fontánu koupit. Sada obsahuje ponorné čerpadlo se seřizovačem toku, fondánovou hlavici a hubici. Tradiční hubice vytváří přepadající sloupec kapek. Kapky by neměly být příliš jemné, aby je neodnášel vítr. Fontánu můžeme umístit jak do středu jezírka, tak na jeho na okraj. Umístění..
  • Hledík – Antirrhinum Hledík má svůj původ ve středomoří. K nám se dostal již v 16. století. Pěstování hledíků Hledíky můžeme sázet na venkovní záhon od konce dubna, snese jarní mrazík. Kvete od června do srpna. Hledíky dorůstají do výšky od 20 do 90 cm, podle odrůdy. Nízké hledíky vysazujeme jako lemy záhonů, vyšší druhy..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..
  • Zimní spánek u pokojových květin a kaktusů Marně se snažíte, aby kaktusy nebo klívie vykvetly? Přitom je pravidelně hnojíte, dopřejete jim dostatek slunce a nestrádají ani žízní? Chyba může být úplně jinde – chybí jim odpočinek, tzv. zimní spánek.   Chladná zima pomáhá kaktusům a květinám kvést Nejen kaktusy, ale i jiné pokojové květiny potřebují několik týdnů..