Jaké schody do zahrady?Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou.

Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků.

Jak stanovit výšku a šířku zahradního schodu?

Pro stanovení rozměru schodu je důležitá délka kroku. Pro krok dlouhý 63 cm platí rovnice 2x+š=63 (v = výška, š – šířka schodišťového stupně). Výška bývá obvykle 15 cm, maximálně však 19 cm.

Rozměr zahradních schodů ovlivňuje také sklon pozemku. Čím je jeho sklon větší, tím větší bude výška stupně a tím kratší bude rameno schodiště. Příliš dlouhé schodiště není vhodné. Odborníci doporučují nejvýše 15 schodů v jednom rameni.

Délkou kroku se řídí i šířka mezipodesty. Většinou se dodržuje pravidlo, že po pěti schodišťových stupních je vhodné udělat odpočívadlo, případně i změnu směru schodů.

Šířka zahradních schodů

Příliš úzké schodiště nevypadá dobře, navíc není ani bezpečné pro chůzi. Schody mají být pevné. Materiál na schody vybíráme tak, aby odpovídal celkovému pojetí zahrady a domu. Schody stavíme vždy zespoda nahoru. Budoucí schodiště si v terénu vyznačíme pomocí kolíků a provázku. U každého schodu nezapomeneme udělat mírný spád tak, aby v něm nezůstávala dešťová voda.

Schody v zahradě

Schody v zahradě

Z jakého materiálu udělat zahradní schody

Dřevo – generacemi prověřený materiál, který se hodí do venkovských zahrádek nebo k malým dřevěným chatám. Na stupně je možné použít prkna, dřevěné trámky nebo kulatinu.

Kámen – nejčastěji ve formě lomového kamene, desek nebo opracovaných kamenných kvádrů. Schody z neopracovaného kamene splynou se skalkou, proto používáme vždy stejný druh kamene do skalky a na schody. Nejvhodnější jsou stabilní kameny s jednou plochou rovnou.

Beton – pro betonové schody použijeme osvědčený recept: 1 díl cementu a tři díly ostrého písku. Pro betonové schody budeme potřebovat dřevěné bednění, do kterého beton nalijeme.  • Opěrné zídky na zahradě Kde používáme v zahradě opěrné zídky Svažité pozemky jsou často zpevněné pomocí terasovitě uspořádaných zídek. Tyto zídky můžeme použít i v rovném terénu pro ozvláštnění zahrady. Druhy zahradních zídek Rozlišujeme dva typy zídek – opěrné zídky a vymezovací zídky. Opěrné zídky můžou být vysoké od několika centimetrů po několik metrů. Slouží..
  • Petúnie – oblíbené balkonové květiny Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd. Druhy petúnií Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie. Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám...
  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..
  • Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..