Jaké schody do zahrady?Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou.

Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků.

Jak stanovit výšku a šířku zahradního schodu?

Pro stanovení rozměru schodu je důležitá délka kroku. Pro krok dlouhý 63 cm platí rovnice 2x+š=63 (v = výška, š – šířka schodišťového stupně). Výška bývá obvykle 15 cm, maximálně však 19 cm.

Rozměr zahradních schodů ovlivňuje také sklon pozemku. Čím je jeho sklon větší, tím větší bude výška stupně a tím kratší bude rameno schodiště. Příliš dlouhé schodiště není vhodné. Odborníci doporučují nejvýše 15 schodů v jednom rameni.

Délkou kroku se řídí i šířka mezipodesty. Většinou se dodržuje pravidlo, že po pěti schodišťových stupních je vhodné udělat odpočívadlo, případně i změnu směru schodů.

Šířka zahradních schodů

Příliš úzké schodiště nevypadá dobře, navíc není ani bezpečné pro chůzi. Schody mají být pevné. Materiál na schody vybíráme tak, aby odpovídal celkovému pojetí zahrady a domu. Schody stavíme vždy zespoda nahoru. Budoucí schodiště si v terénu vyznačíme pomocí kolíků a provázku. U každého schodu nezapomeneme udělat mírný spád tak, aby v něm nezůstávala dešťová voda.

Schody v zahradě

Schody v zahradě

Z jakého materiálu udělat zahradní schody

Dřevo – generacemi prověřený materiál, který se hodí do venkovských zahrádek nebo k malým dřevěným chatám. Na stupně je možné použít prkna, dřevěné trámky nebo kulatinu.

Kámen – nejčastěji ve formě lomového kamene, desek nebo opracovaných kamenných kvádrů. Schody z neopracovaného kamene splynou se skalkou, proto používáme vždy stejný druh kamene do skalky a na schody. Nejvhodnější jsou stabilní kameny s jednou plochou rovnou.

Beton – pro betonové schody použijeme osvědčený recept: 1 díl cementu a tři díly ostrého písku. Pro betonové schody budeme potřebovat dřevěné bednění, do kterého beton nalijeme.  • Ozdobné tvarování rostlin Rostliny vhodné pro tvarování Pro ozdobné tvarování se hodí stálezelené rostliny s malými listy, které můžeme sestřihávat do ozdobných tvarů. Jedná se např. o tis, zimolez nebo zimostráz. Pro malé prostory např. balkonů a teras jsou vhodnější jednodušší geometrické tvary, jako např. koule, kužel nebo pyramida. Při pěstování rostlin v nádobě myslíme..
  • Okrasné trávy v květináčích a nádobách Různorodou a pestrou skupinu rostlin představují okrasné trávy. Jsou velmi oblíbené pro svoji nenáročnost. Navíc mají všestranné zahradní použití: lze je pěstovat v květinových záhonech, v nádobách na terase nebo jako solitéru. Okrasné trávy jsou široká skupina rostlin. Lze je pěstovat jak na slunci, tak ve stínu a vlhku. Jak pěstovat okrasné..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Pivoňka bělokvětá Pěstování pivoněk Velmi dekorativní trvalkou je pivoňka bělokvětá, která má velké bílé, růžové nebo červené květy. Pivoňky dělíme na čínské s plnými květy a japonské, které mají květy jednoduché s množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Umístění pivoněk V zahradě se pivoňky nejlépe uplatní jako solitéry, v menších smíšených skupinách. Pivoňku můžeme kombinovat se stračkou vyvýšenou,..