Jaké schody do zahrady?Zahradu je možné umístit jak do rovinatého terénu, tak v kopcovitém. Rovinatá zahrada se snadněji udržuje, ale členitější vypadá efektněji. Zejména tam, kde jsou použity schody, které ladí s celou zahradou.

Pro schody budované na zahradě neklademe tak přísné požadavky jako na schody v interiéru, přesto je vhodné dodržet několik základních požadavků.

Jak stanovit výšku a šířku zahradního schodu?

Pro stanovení rozměru schodu je důležitá délka kroku. Pro krok dlouhý 63 cm platí rovnice 2x+š=63 (v = výška, š – šířka schodišťového stupně). Výška bývá obvykle 15 cm, maximálně však 19 cm.

Rozměr zahradních schodů ovlivňuje také sklon pozemku. Čím je jeho sklon větší, tím větší bude výška stupně a tím kratší bude rameno schodiště. Příliš dlouhé schodiště není vhodné. Odborníci doporučují nejvýše 15 schodů v jednom rameni.

Délkou kroku se řídí i šířka mezipodesty. Většinou se dodržuje pravidlo, že po pěti schodišťových stupních je vhodné udělat odpočívadlo, případně i změnu směru schodů.

Šířka zahradních schodů

Příliš úzké schodiště nevypadá dobře, navíc není ani bezpečné pro chůzi. Schody mají být pevné. Materiál na schody vybíráme tak, aby odpovídal celkovému pojetí zahrady a domu. Schody stavíme vždy zespoda nahoru. Budoucí schodiště si v terénu vyznačíme pomocí kolíků a provázku. U každého schodu nezapomeneme udělat mírný spád tak, aby v něm nezůstávala dešťová voda.

Schody v zahradě

Schody v zahradě

Z jakého materiálu udělat zahradní schody

Dřevo – generacemi prověřený materiál, který se hodí do venkovských zahrádek nebo k malým dřevěným chatám. Na stupně je možné použít prkna, dřevěné trámky nebo kulatinu.

Kámen – nejčastěji ve formě lomového kamene, desek nebo opracovaných kamenných kvádrů. Schody z neopracovaného kamene splynou se skalkou, proto používáme vždy stejný druh kamene do skalky a na schody. Nejvhodnější jsou stabilní kameny s jednou plochou rovnou.

Beton – pro betonové schody použijeme osvědčený recept: 1 díl cementu a tři díly ostrého písku. Pro betonové schody budeme potřebovat dřevěné bednění, do kterého beton nalijeme.  • Okrasné ibišky Ibišek má nadýchaný květ na dlouhé stopce. Kvete jen jeden den. Květ ibišku může být jednoduchý nebo plný, bílý, žlutý, oranžový, růžový, červený nebo fialový. Jak pěstovat ibišek Ibišky mají rády hodně světla a v létě vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Starší rostliny se přesazují a seřezávají časně zjara. Ibišek kvete..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Množení jiřinek Jiřinky nebo-li jiřiny jsou květinami pozdního léta. Hlízy vysazujeme na slunná, teplá a chráněná místa na začátku května. Rostliny vypěstované z řízků sázíme až koncem května. Hlízy vyndáme ze sklepa asi 14 dní před plánovaným sázením, očistíme je a můžeme namočit na ¼ hodiny do růžového roztoku hypermanganu. Pokud jsou hlízy..
  • Balkonové květiny v březnu Balkonové květiny v březnu Truhlíky a květináče s okrasnými druhy trav můžeme na jaře seříznout. Seřezáváme, až jakmile se objeví nové výhonky. Loňská stébla seřízneme přibližně na výšku dlaně od země. Do truhlíku můžeme zasadit první jarní květy – sněženky a krokusy, které můžeme ještě v zimě koupit v květinářství...