Jeřáb – plody zvané jeřabinyJeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého.

Pěstování jeřábu

Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady.

Jeřabiny

Jeřabiny

Jedlé jeřabiny

Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy používat chemické postřiky. Jedlé jeřabiny jsou cenným ovocem pro vysoký obsah provitaminu A, vitaminu C, vyvážený obsah organických kyselin a tříslovin. Plody dozrávají v srpnu až v září a hodí se nejen k výrobě kompotů a marmelád, ale například i na žaludeční likéry.

Jeřabiny pro podzimní vazby přírodnin

Celé hrozny červených jeřabin jsou krásné ve vazbách i v kyticích, a to dokonce i tehdy, když uschnou.

Sušené jeřabiny

Jeřabiny je třeba sušit v dobře větrané místnosti a jednotlivé bobule, které začínají hnědnout, včas odstranit. Sušené plody sladkoplodého jeřábu se přidávají do ovocných a bylinkových čajů.


  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
  • Jaké okrasné dřeviny vybrat do zahrady? Okrasné dřeviny vybíráme podle velikosti zahrady, půdních a klimatických podmínek a také podle orientace pozemku na světové strany. Pravidla pro výběr okrasných dřevin: Opatříme si seznam okrasných dřevin, ve kterém je uvedena doba kvetení, barva květů, olistění, plody, nároky na půdu, světlo, vláhu, atd. Podle prostorových možností zahrady vybíráme druhy..
  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..