Jeřáb – plody zvané jeřabinyJeřabiny jsou plody jeřábu obecného nebo jeřábu sladkoplodého.

Pěstování jeřábu

Listy jedlé sladkoplodé odrůdy jsou pilovité jen do poloviny své délky. Jeřáby jsou 5 až 10 metrů vysoké stromy s poměrně řídkou korunou a jsou vhodné i pro menší zahrady.

Jeřabiny

Jeřabiny

Jedlé jeřabiny

Plody jsou jen zřídka napadány škůdci, nemusí se tedy používat chemické postřiky. Jedlé jeřabiny jsou cenným ovocem pro vysoký obsah provitaminu A, vitaminu C, vyvážený obsah organických kyselin a tříslovin. Plody dozrávají v srpnu až v září a hodí se nejen k výrobě kompotů a marmelád, ale například i na žaludeční likéry.

Jeřabiny pro podzimní vazby přírodnin

Celé hrozny červených jeřabin jsou krásné ve vazbách i v kyticích, a to dokonce i tehdy, když uschnou.

Sušené jeřabiny

Jeřabiny je třeba sušit v dobře větrané místnosti a jednotlivé bobule, které začínají hnědnout, včas odstranit. Sušené plody sladkoplodého jeřábu se přidávají do ovocných a bylinkových čajů.


  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Pěstování mandloní v našich podmínkách Kde pěstovat mandloně Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné. Pěstování mandloně z..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..