Jezírka v zahraděK velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky.

V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko. Beton se již téměř nepoužívá, bývá nahrazen plastovými nádržemi nebo fóliemi.

Sklolaminátové nádrže bývají kvalitní, ale malé. Mívají malou hloubku a tak nejsou vhodné pro ryby v zimě. Také zde můžeme vysadit jen menší množství rostlin.

Nejvhodnější je jezírko vyložené fólií. Stačí vyhloubit jámu potřebného rozměru a tu vyložit fólií. Kupujeme co nejkvalitnější fólii a dodržujeme pracovní postup.

Zakalená voda a zastínění jezírka

Při zakládání jezírka myslíme na to, že rostliny potřebují dostatek místa, tj. nádrž musí být dost velká. Ryby zase potřebují správnou hloubku. Platí jednoduché pravidlo, že voda, rostliny a zemina musejí být v rovnováze, jinak se ve vodě budou množit řasy a voda bude trvale zakalená. K zakalení vody přispívají rozkládající se organické látky. Proto odstraňujeme spadané listí, které mění barvu vody a podporuje růst řas. Vodním rostlinám nedáváme rašelinu, kompost ani hnůj. Ryby nekrmíme více, než je potřeba. Vodní hladinu je nutné částečně zastínit, protože řasám se daří na slunci. Zastínění dosáhneme např. pěstováním leknínů a hlubokých pobřežních rostlin, které pokryjí svými listy hladinu alespoň z poloviny. Pro kvalitu vody jsou nezbytné také okysličující rostliny.

V nově vytvořené nádrži bude voda ze začátku kalná. Během několika týdnů se pročistí. Je nutné použít správné rostliny, v dostatečném množství.

Údržba jezírka

Údržba jezírka  • Zakládáme vřesoviště Při zakládání vřesoviště nejdříve velmi důkladně odstraníme plevel a všechny zbytky jejich kořenů a oddenků. Ušetříme si tím práci v pozdějším období. Postup zakládání vřesoviště Uděláme terénní úpravy, tj. srovnáme povrch. Položíme vrstvu rašeliny promíchanou se zeminou (nesmí být vápněná) a pískem. Substrát také nesmí přesychat ani v letních vedrech. Alespoň část..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..