Jezírka v zahraděK velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky.

V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko. Beton se již téměř nepoužívá, bývá nahrazen plastovými nádržemi nebo fóliemi.

Sklolaminátové nádrže bývají kvalitní, ale malé. Mívají malou hloubku a tak nejsou vhodné pro ryby v zimě. Také zde můžeme vysadit jen menší množství rostlin.

Nejvhodnější je jezírko vyložené fólií. Stačí vyhloubit jámu potřebného rozměru a tu vyložit fólií. Kupujeme co nejkvalitnější fólii a dodržujeme pracovní postup.

Zakalená voda a zastínění jezírka

Při zakládání jezírka myslíme na to, že rostliny potřebují dostatek místa, tj. nádrž musí být dost velká. Ryby zase potřebují správnou hloubku. Platí jednoduché pravidlo, že voda, rostliny a zemina musejí být v rovnováze, jinak se ve vodě budou množit řasy a voda bude trvale zakalená. K zakalení vody přispívají rozkládající se organické látky. Proto odstraňujeme spadané listí, které mění barvu vody a podporuje růst řas. Vodním rostlinám nedáváme rašelinu, kompost ani hnůj. Ryby nekrmíme více, než je potřeba. Vodní hladinu je nutné částečně zastínit, protože řasám se daří na slunci. Zastínění dosáhneme např. pěstováním leknínů a hlubokých pobřežních rostlin, které pokryjí svými listy hladinu alespoň z poloviny. Pro kvalitu vody jsou nezbytné také okysličující rostliny.

V nově vytvořené nádrži bude voda ze začátku kalná. Během několika týdnů se pročistí. Je nutné použít správné rostliny, v dostatečném množství.

Údržba jezírka

Údržba jezírka  • Okrasná zahrada v zimě Příprava okrasné zahrady na zimu V okrasné zahradě před zimou odstříháme suché natě trvalek a vytrháme letničky. Aby se daly dobře zkompostovat a rychleji se v kompostu rozložily, je nejlépe je drtit na elektrickém drtiči. Rostlinám, které obtížně přezimují, např. chryzantémám, japonským sasankám, atd. stonky necháme a odstřihneme je až na..
  • Žluté trvalky v zahradě Zahradu můžeme promyšleně osadit květinami v barvě jednoho tónu tak, aby postupně kvetly od jara do podzimu. Ve žluté barvě kvetou na jaře narcisy a žluté tulipány. Léto prozáří žluté lilie nebo různé kultivary růží. Na podzim kvetou chryzantémy. Další žluté trvalky: Rudbeckia Herbstonne – vysoká trvalka, která dorůstá do výšky..
  • Podzimní květina hvězdnice Podzimní zahrada nemusí být jen o padajícím barevném listí, ale také ji můžou rozzářit pestré květy hvězdnice. Hvězdnice je nenáročná trvalka, která má jak nižší, tak i vyšší kultivary. Nízké hvězdnice se hodí do skalek a na obruby záhonů. Středně vysoké druhy do květinových záhonů a mohutné soliterní rostliny využijeme..
  • Květina netýkavka – Impatiens Pěstování netýkavky Netýkavka je jednoletá rostlina. Při dotknutí se k tobolkovým plodům z nich vystřelují semena. Netýkavka má velké květy v různých barvách, bohatě kvete. Je vysoká cca 20 až 30 cm. Můžeme ji pěstovat ve stínu i polostínu, není náročná na stanoviště. Svědčí ji také pěstování v truhlících na okně. Podobné články:..