Jezírka v zahraděK velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky.

V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko. Beton se již téměř nepoužívá, bývá nahrazen plastovými nádržemi nebo fóliemi.

Sklolaminátové nádrže bývají kvalitní, ale malé. Mívají malou hloubku a tak nejsou vhodné pro ryby v zimě. Také zde můžeme vysadit jen menší množství rostlin.

Nejvhodnější je jezírko vyložené fólií. Stačí vyhloubit jámu potřebného rozměru a tu vyložit fólií. Kupujeme co nejkvalitnější fólii a dodržujeme pracovní postup.

Zakalená voda a zastínění jezírka

Při zakládání jezírka myslíme na to, že rostliny potřebují dostatek místa, tj. nádrž musí být dost velká. Ryby zase potřebují správnou hloubku. Platí jednoduché pravidlo, že voda, rostliny a zemina musejí být v rovnováze, jinak se ve vodě budou množit řasy a voda bude trvale zakalená. K zakalení vody přispívají rozkládající se organické látky. Proto odstraňujeme spadané listí, které mění barvu vody a podporuje růst řas. Vodním rostlinám nedáváme rašelinu, kompost ani hnůj. Ryby nekrmíme více, než je potřeba. Vodní hladinu je nutné částečně zastínit, protože řasám se daří na slunci. Zastínění dosáhneme např. pěstováním leknínů a hlubokých pobřežních rostlin, které pokryjí svými listy hladinu alespoň z poloviny. Pro kvalitu vody jsou nezbytné také okysličující rostliny.

V nově vytvořené nádrži bude voda ze začátku kalná. Během několika týdnů se pročistí. Je nutné použít správné rostliny, v dostatečném množství.

Údržba jezírka

Údržba jezírka  • Jelení jazyk Pěstování jeleního jazyku Jelení jazyk je zajímavou rostlinou. Jedná se o kapradinu se stálezelenými listy. Má statné vzpřímené oddenky a dlouhé, mírně prohnuté světlezelené listy. Jelenímu jazyku se daří v zásaditých půdách. Dosahuje výšky až 30 cm. Podobné články: Zahradní jezírko s fontánou nebo vodopádem Nákup fontány nebo vodopádu do jezírka..
  • Zimní práce na zahradě – prosinec Stále zeleným keřům velmi škodí holomrazy, proto je přikryjeme chvojím. Nejlépe se hodí smrkové větvičky. Také zelenina, která zůstává přes zimu na záhonech, potřebuje kryt z chvojí. Růžičková kapusta a kadeřávek jsou sice značně odolné proti mrazu, ale velmi jim uškodí, když je přes den sluneční paprsky zahřejí a v noci spálí..
  • Krokus – Šafrán – Crocus Šafrán neboli krokus patří mezi oblíbené ozdoby jarních skalek. Vynikne i v záhoncích a předzahrádkách. Krokus kvete časně zjara bílými, žlutými, modrými, lila nebo fialovými květy. Květy mají nálevkovitý, trubkovitý nebo kulatý tvar. Listy krokusů jsou dlouhé, velmi úzké. Z jedné hlízy zpravidla vyrůstá 1 až 5 listů. Většina druhů krokusů je..
  • Zimní spánek u pokojových květin a kaktusů Marně se snažíte, aby kaktusy nebo klívie vykvetly? Přitom je pravidelně hnojíte, dopřejete jim dostatek slunce a nestrádají ani žízní? Chyba může být úplně jinde – chybí jim odpočinek, tzv. zimní spánek.   Chladná zima pomáhá kaktusům a květinám kvést Nejen kaktusy, ale i jiné pokojové květiny potřebují několik týdnů..