Jezírka v zahraděK velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky.

V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko. Beton se již téměř nepoužívá, bývá nahrazen plastovými nádržemi nebo fóliemi.

Sklolaminátové nádrže bývají kvalitní, ale malé. Mívají malou hloubku a tak nejsou vhodné pro ryby v zimě. Také zde můžeme vysadit jen menší množství rostlin.

Nejvhodnější je jezírko vyložené fólií. Stačí vyhloubit jámu potřebného rozměru a tu vyložit fólií. Kupujeme co nejkvalitnější fólii a dodržujeme pracovní postup.

Zakalená voda a zastínění jezírka

Při zakládání jezírka myslíme na to, že rostliny potřebují dostatek místa, tj. nádrž musí být dost velká. Ryby zase potřebují správnou hloubku. Platí jednoduché pravidlo, že voda, rostliny a zemina musejí být v rovnováze, jinak se ve vodě budou množit řasy a voda bude trvale zakalená. K zakalení vody přispívají rozkládající se organické látky. Proto odstraňujeme spadané listí, které mění barvu vody a podporuje růst řas. Vodním rostlinám nedáváme rašelinu, kompost ani hnůj. Ryby nekrmíme více, než je potřeba. Vodní hladinu je nutné částečně zastínit, protože řasám se daří na slunci. Zastínění dosáhneme např. pěstováním leknínů a hlubokých pobřežních rostlin, které pokryjí svými listy hladinu alespoň z poloviny. Pro kvalitu vody jsou nezbytné také okysličující rostliny.

V nově vytvořené nádrži bude voda ze začátku kalná. Během několika týdnů se pročistí. Je nutné použít správné rostliny, v dostatečném množství.

Údržba jezírka

Údržba jezírka  • Měsíček lékařský Pěstování měsíčku lékařského Měsíček lékařský patří k léčivým bylinám. Jeho účinky jsou známé již od středověku. Měsíček lékařský pomáhá na choroby jater, vylučování žluči, tlumení kolikových bolestí, má blahodárný vliv na špatně se hojící otevřené rány. Navíc zvyšuje obranyschopnost těla. Vysévání měsíčku zahradního Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy, kde roste divoce...
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..
  • Truhlíky a květináče pro balkonové květiny Jaké truhlíky a květináče na balkon? Truhlíky, keramické květináče nebo třeba staré hrnce musejí mít pro pěstování balkonových květin dostatečné rozměry. Minimální šířka a hloubka truhlíku je 20 cm. Nezbytné jsou odtokové otvory na dně nádoby, bez nich by se ve spodu držela voda a květina by trpěla zamokřením kořenů...
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..