Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergolDruhy pergol

Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem.

Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech.

Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu.

Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží jako vstup do další části zahrady.

Loubí – ústí v architektonicky zajímavých částech zahrady.

Rohové pergoly – vytvářejí soukromí a zajišťují klid majitelům zahrad.

Dělící pergoly – vizuálně oddělují například užitkovou část od okrasné části zahrady.

Přístavby k domu – navazují na některou ze stěn domu a slouží buď k posezení, nebo jako vymezený prostor pro zaparkování auta.

Podpůrné stavby pro rostliny – vytvářejí samostatné plochy, pilíře, brány nebo oblouky ve volném prostoru pro uchycení popínavých rostlin.


  • Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..