Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergolDruhy pergol

Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem.

Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech.

Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu.

Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží jako vstup do další části zahrady.

Loubí – ústí v architektonicky zajímavých částech zahrady.

Rohové pergoly – vytvářejí soukromí a zajišťují klid majitelům zahrad.

Dělící pergoly – vizuálně oddělují například užitkovou část od okrasné části zahrady.

Přístavby k domu – navazují na některou ze stěn domu a slouží buď k posezení, nebo jako vymezený prostor pro zaparkování auta.

Podpůrné stavby pro rostliny – vytvářejí samostatné plochy, pilíře, brány nebo oblouky ve volném prostoru pro uchycení popínavých rostlin.


  • Druhy okrasných trav a jak je pěstovat? Kostřavy (Festuca) jsou nízké trávy, dorůstají do výšky cca 15 až 25 cm. Jsou vhodné především pro plošnou výsadbu dekorativního travního koberce. Kostřavy nejsou na stanoviště příliš vytrvalé, proto se doporučuje zpravidla po třech letech jejich trsy rozdělit a znovu vysadit. Květenství, která nejsou příliš dekorativní, po odkvětu ostříháme. Třeslice..
  • Petúnie – oblíbené balkonové květiny Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd. Druhy petúnií Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie. Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám...
  • Léto na zahradě – červen Kvetoucí cibuloviny pozvolna dokvétají, rané jsou již zatažené. Cibulovinám odlamujeme semeníky, aby se cibule nevysilovali. Na záhonech po zatažených cibulovinách vysazujeme mělce kořenící letničky. Keře průběžně zaléváme a přihnojujeme. Stříháme živé ploty a keře. Růže a trvalky v červnu U růží odstraňujeme odkvetlé květy, které odstřihujeme. Nenecháváme vyvíjet šípky, květina..
  • Vlčí bob – Lupina Oblíbená trvalka vlčí bob Vlčí bob je lidově nazýván lupina. Vlčí bob má rád slunné, chráněné stanoviště s výživnou vlhčí půdou bez vápníku. Má velké hrozny jednobarevných nebo dvoubarevných květů v různých barvách a jejich kombinacích. Pokud včas odstřihneme stonky s odkvetlým květenstvím, vlčí bob znovu koncem léta rozkvete. Podobné články: Jak založit..