Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergolDruhy pergol

Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem.

Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech.

Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu.

Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží jako vstup do další části zahrady.

Loubí – ústí v architektonicky zajímavých částech zahrady.

Rohové pergoly – vytvářejí soukromí a zajišťují klid majitelům zahrad.

Dělící pergoly – vizuálně oddělují například užitkovou část od okrasné části zahrady.

Přístavby k domu – navazují na některou ze stěn domu a slouží buď k posezení, nebo jako vymezený prostor pro zaparkování auta.

Podpůrné stavby pro rostliny – vytvářejí samostatné plochy, pilíře, brány nebo oblouky ve volném prostoru pro uchycení popínavých rostlin.


  • Údržba trávníku Sečení trávníku Trávník pravidelně sečeme, zejména v období od dubna do října. Nově vyrostlý trávník poprvé sečeme ve výšce 10 cm, nejlépe kosou. Sekačka by mohla křehkou mladou trávu poškodit. Od dubna do července sečeme nově založený trávník každý týden až deset dní, čímž podpoříme jeho zhoustnutí. Pravidelná podzimní a jarní..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Jak založit pařeniště..
  • Jarní květiny ve skalce Ve skalkách se již v březnu objevují květy lomikamenů. V dubnu pak jemně fialové nebo červené drobné květy tařičky. Jsou to stálezelené trstnaté trvalky a používají se do písčitých suchých svahů, stěn a skalek. Jsou plně mrazuvzdorné, daří se jim na slunci a v jakékoliv propustné půdě. Abychom získaly silné, husté, kompaktní rostliny,..
  • Krásnoočko velkokvěté Jak pěstovat krásnoočko Velmi oblíbenou trvalkou do zahrad je krásnoočko velkokvěté, které dorůstá do výšky 70 až 90 cm a květy mají v průměru až 9 cm. Jiným druhem je krásnoočko přeslenité, které je vysoké asi 30 cm a kvete po celé léto množstvím drobných květů. Krásnoočko je nutné po několika..