Kde a jak používáme pergoly aneb způsoby využití pergolDruhy pergol

Pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady, kde nás ochrání před sluncem.

Střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech nebo velkých balkónech ve městech.

Vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu.

Pergolové brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží jako vstup do další části zahrady.

Loubí – ústí v architektonicky zajímavých částech zahrady.

Rohové pergoly – vytvářejí soukromí a zajišťují klid majitelům zahrad.

Dělící pergoly – vizuálně oddělují například užitkovou část od okrasné části zahrady.

Přístavby k domu – navazují na některou ze stěn domu a slouží buď k posezení, nebo jako vymezený prostor pro zaparkování auta.

Podpůrné stavby pro rostliny – vytvářejí samostatné plochy, pilíře, brány nebo oblouky ve volném prostoru pro uchycení popínavých rostlin.


  • Jezírka v zahradě K velmi zajímavým prvkům za hrady patří jezírka a vodní plochy. Do menších zahrad se hodí spíše nádrž geometrického tvaru. Okraje tohoto jezírka zarostou vodními a pobřežními rostlinami. V rovných zahradách dobře působí vodní plochy vysypané štěrkem. V přírodní zahradě se vyjímají rybníčky. V dnešní době není vůbec složité pořídit si do zahrady jezírko...
  • Pěstujeme čínskou astru Čínská astra – Callistephus Čínská astra je letnička, která je velmi oblíbená. Používá se k osázení do záhonů květin, do balkonových truhlíků nebo k řezu. Podle druhu je dělíme na nízké astry, polovysoké nebo vysoké. Květy jsou jednoduché, jehlicovité nebo chryzantémové. Čínské astry nikdy nevysazujeme na stejné místo, jako v minulém roce. Podobné..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Jak založit pařeniště Pěstujeme cuketu..
  • Prvosenka – posel jara Prvosenky jsou poslové jara. Mohou kvést v bytě, stejně tak jako na balkoně. Neublíží jim zima ani pobyt v teple domova.   Pěstování prvosenky venku Prvosenky snášejí rozmary zimního a předjarního počasí bez potíží. Vůbec jim nevadí, když je i s květináčem přenesete ven. Vyberte jim částečně zastíněné místo na balkoně nebo na..