Krásné květy hortenziíHortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenavé, pak bílé a nakonec nahnědlé.

Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy, opadavá nebo stálezelené. Květy jsou uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. V našich podmínkách se daří především opadavým druhům hortenzií.

Jaké stanoviště pro hortenzie

Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Snesou i plné slunce, ale musí mít dostatek vláhy. Půdu hortenzie vyžadují humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí (rašelinu). Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.

Množení hortenzií

Většinu hortenzií je možné množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.

Barva hortenzií

Barva květů hortenzií záleží na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální pak zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové nebo modré odstíny.

Hortenzie dokáží zdobit zahradu dlouhou dobu, jsou velmi dekorativní. Květenství se také často využívá do suchách aranžmá.

Hortenzie, květiny s modrými květy

Hortenzie, květiny s modrými květy  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..