Krásné květy hortenziíHortenzie pocházejí z východní Asie a Ameriky, dnes je známo přes 80 druhů. U nás se jim velmi daří, přitom žádný druh zde přirozeně nevyrostl. Jako první k nám byla dovezena hortenzie stromečkovitá, která dorůstá do výšky až tří metrů. Dnes s pěstuje především její kultivar Grandiflora, který má květy v ploše kulovitých květenství složených ze sterilních květů. Květy jsou zprvu zelenavé, pak bílé a nakonec nahnědlé.

Hortenzie jsou nižší až středně vysoké keře s velkými listy, opadavá nebo stálezelené. Květy jsou uspořádány do bohatých koncových květenství, která mohou být kulatá nebo plochá. V našich podmínkách se daří především opadavým druhům hortenzií.

Jaké stanoviště pro hortenzie

Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Snesou i plné slunce, ale musí mít dostatek vláhy. Půdu hortenzie vyžadují humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí (rašelinu). Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí.

Množení hortenzií

Většinu hortenzií je možné množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.

Barva hortenzií

Barva květů hortenzií záleží na půdní reakci. Kyselejší půda způsobuje modrání květů, neutrální pak zrůžovění. Barva každého kultivaru se mění jen v určité škále. U bílých květů se mohou objevit jen růžové nebo modré odstíny.

Hortenzie dokáží zdobit zahradu dlouhou dobu, jsou velmi dekorativní. Květenství se také často využívá do suchách aranžmá.

Hortenzie, květiny s modrými květy

Hortenzie, květiny s modrými květy  • Šípek – plody pro okrasu Šípky jsou zdrojem vitamínů Plody růže šípkové jsou bohatým zdrojem vitamínu C – pro svou lahodnou chuť jsou šípky součástí většiny ovocných čajů. Odedávna se z nich také připravují zavařeniny, želé a domácí vína. Šípky jako dekorace Šípková růže roste hojně po celé Evropě, její plody se trochu liší tvarem, velikostí..
  • Ozdobné tvarování rostlin Rostliny vhodné pro tvarování Pro ozdobné tvarování se hodí stálezelené rostliny s malými listy, které můžeme sestřihávat do ozdobných tvarů. Jedná se např. o tis, zimolez nebo zimostráz. Pro malé prostory např. balkonů a teras jsou vhodnější jednodušší geometrické tvary, jako např. koule, kužel nebo pyramida. Při pěstování rostlin v nádobě myslíme..
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Udatna – Aruncus..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Udatna – Aruncus Dlužicha –..