Které trvalky kvetou v létěKteré trvalky spolehlivě vykvetou?

Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy.

Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou dobře na slunci i v mírném polostínu. Vyžadují mírně vlhké půdy, nikoliv příliš suché.

Floxy kvetou v létě

Floxy kvetou v létě

Šuškardy a zápleváky

Další vděčnou trvalkou pro vrcholné léto a podzim jsou zápleváky. Pocházejí ze Severní Ameriky. Pěstují se rovněž v řadě kultivarů od jasně žlutých přes červeně žíhané až po červené, hnědé a bronzové odstíny. Vyžadují slunce, chráněné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Jinou severoamerickou trvalkou pro toto období je šuškarda. Ta má v zemi hlízovitě ztlustnělý oddenek. Z něho vyrůstá přízemní růžice úzkých, žlábkovitých listů. V červenci až srpnu se objevuje olistěná lodyha zakončená až třicet centimetrů dlouhým klasem tvořeným fialově červenými úbory. Jde o nenáročnou a odolnou trvalku, které se nejlépe daří na slunném a teplém místě. Velmi dobře snášejí letní přísušky a vydrží dlouho bez zálivky. V zahradách ji pěstujeme v menších skupinách, které na různých místech opakujeme.

Třapatky, rudbekie, denivky

K velice vděčným trvalkám patří také třapatky neboli rudbekie. Celý rod byl pojmenován po uppsalském profesoru anatomie a botaniky. Jsou to výrazné rostliny. Některé se pěstují jako letničky, i když při troše štěstí a zaopatření rostliny na zimu nakrývkou z chvojí, vydrží i více let. Klasikou je žlutá rudbekie s hnědočerveným melírem. Rudbekie se hodí do trvalkových záhonů jako výrazné dominanty nebo též k řezu. Do stejné rodiny patří také Echinacea purpurea – ta má tmavě růžové jazykovité květy a tmavé středy. Existuje též bělokvětá forma. Kořeny a květy se používají na posílení imunity a proti chřipkovým onemocněním.

Rudbekie - trvalka do letní zahrady

Rudbekie – trvalka do letní zahrady

Často pěstovanou trvalkou je liliím podobná denivka, která kvete velkými květy celé léto. Pěstují se především hybridy ve velmi širokém sortimentu. Denivky vyžadují slunné stanoviště a hlubší, živné, vlhké půdy. Vysazujeme je samostatně, do smíšených trvalkových záhonů nebo k vodním plochám.

Denivka - trvalka

Denivka – trvalka

Hvězdnice kvetou na konci léta

Než odkvetou zápleváky, rudbekie, floxy a šuškardy, začnou nakvétat podzimní hvězdnice. Tento rod pochází ze značné míry z Ameriky. V současné době se pěstuje množství kultivarů od tří druhů. Hvězdnice se liší výškou, dobou květu a barvou úborů. Ty mohou být bílé, růžové, nachové nebo fialové. Jejich květy ozdobí zahrádku až do pozdního podzimu.


  • Hledík (Antirrhinum) – vysévání a pěstování Hledík patří k letničkám, které nesmí chybět na žádné zahrádce, terase nebo balkóně. Pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Hledíky najdou uplatnění jako obruby záhonů nebo je můžeme vysazovat do nádob. Vysévání hledíků Hledíky vyséváme každý rok v únoru nebo březnu. Drobná černá semena nezasypáváme substrátem, necháme volně několik dní pod mikrotenovou..
  • Petúnie – oblíbené balkonové květiny Petúnie patří k našim nejoblíbenějším letničkám. Pocházejí z Jižní Ameriky, dobře odolávají našim klimatickým podmínkám. Tuto letničku je možné koupit pod názvy Surfinie, Superpetunie, Million Bells, Petitunie, Calibrachoa, atd. Druhy petúnií Surfinie jsou převislé, bujně rostoucí a bohatě kvetoucí petúnie. Conchitas jsou drobnokvěté petúnie, které odolávají větru, dešti i nízkým jarním teplotám...
  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Jak přezimovat balkonové květiny Přezimování balkonových květin U rostlin, které chceme přezimovat, pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny mšicemi, sviluškami nebo molicemi. Také dáváme pozor na některé choroby, např. plísně nebo padlí. Pelargonie přestaneme koncem srpna přihnojovat dusíkatými hnojivy. Během září omezíme zálivku. Tím docílíme dozrání rostlin, které pak lépe přezimují. Pokud nemáme vhodné prostory..