Které trvalky kvetou v létěKteré trvalky spolehlivě vykvetou?

Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy.

Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou dobře na slunci i v mírném polostínu. Vyžadují mírně vlhké půdy, nikoliv příliš suché.

Floxy kvetou v létě

Floxy kvetou v létě

Šuškardy a zápleváky

Další vděčnou trvalkou pro vrcholné léto a podzim jsou zápleváky. Pocházejí ze Severní Ameriky. Pěstují se rovněž v řadě kultivarů od jasně žlutých přes červeně žíhané až po červené, hnědé a bronzové odstíny. Vyžadují slunce, chráněné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Jinou severoamerickou trvalkou pro toto období je šuškarda. Ta má v zemi hlízovitě ztlustnělý oddenek. Z něho vyrůstá přízemní růžice úzkých, žlábkovitých listů. V červenci až srpnu se objevuje olistěná lodyha zakončená až třicet centimetrů dlouhým klasem tvořeným fialově červenými úbory. Jde o nenáročnou a odolnou trvalku, které se nejlépe daří na slunném a teplém místě. Velmi dobře snášejí letní přísušky a vydrží dlouho bez zálivky. V zahradách ji pěstujeme v menších skupinách, které na různých místech opakujeme.

Třapatky, rudbekie, denivky

K velice vděčným trvalkám patří také třapatky neboli rudbekie. Celý rod byl pojmenován po uppsalském profesoru anatomie a botaniky. Jsou to výrazné rostliny. Některé se pěstují jako letničky, i když při troše štěstí a zaopatření rostliny na zimu nakrývkou z chvojí, vydrží i více let. Klasikou je žlutá rudbekie s hnědočerveným melírem. Rudbekie se hodí do trvalkových záhonů jako výrazné dominanty nebo též k řezu. Do stejné rodiny patří také Echinacea purpurea – ta má tmavě růžové jazykovité květy a tmavé středy. Existuje též bělokvětá forma. Kořeny a květy se používají na posílení imunity a proti chřipkovým onemocněním.

Rudbekie - trvalka do letní zahrady

Rudbekie – trvalka do letní zahrady

Často pěstovanou trvalkou je liliím podobná denivka, která kvete velkými květy celé léto. Pěstují se především hybridy ve velmi širokém sortimentu. Denivky vyžadují slunné stanoviště a hlubší, živné, vlhké půdy. Vysazujeme je samostatně, do smíšených trvalkových záhonů nebo k vodním plochám.

Denivka - trvalka

Denivka – trvalka

Hvězdnice kvetou na konci léta

Než odkvetou zápleváky, rudbekie, floxy a šuškardy, začnou nakvétat podzimní hvězdnice. Tento rod pochází ze značné míry z Ameriky. V současné době se pěstuje množství kultivarů od tří druhů. Hvězdnice se liší výškou, dobou květu a barvou úborů. Ty mohou být bílé, růžové, nachové nebo fialové. Jejich květy ozdobí zahrádku až do pozdního podzimu.


  • Třapatky neboli rudbekie Třapatky jsou vytrvalé, ojediněle dvouleté nebo jednoleté rostliny. Jsou středně vysoké až vysoké. Většinou mají zářivě žluté květy. Jejich květy vynikají zejména v pozdním létě a na podzim. Dobře se uplatňují v trvalkových záhonech vedle modrých a červených květin. Druhy třapatek Třapatka dřípatá patří svým vzrůstem mezi nejvyšší, dorůstá až do 2..
  • Nevadlec péřitý – Celosia argentea Nevadlec péřitý je letnička vysoká cca 30 až 60 cm. Původem je z Indie. Květy jsou v bílé, červené nebo žluté barvě. Nevadlec vysazujeme do skupin, můžeme jej využít k suché vazbě. Vyžaduje slunnou a teplou polohu, tato letnička nemá ráda studené a deštivé počasí. Podobné články: Pivoňka bělokvětá Floxy – Plamenky Třapatka..
  • Zavinutka podvojná – Monarda didyna Pěstování zavinutky podvojné Zavinutka podvojná je trvalka vysoká cca 60 až 100 cm. Pochází ze severní Ameriky. Má čtyřhranné, hustě olistěné lodyhy, květy mají barvu růžovou, červenou nebo fialovou. Zavinutka podvojná příjemně voní, má i léčebné účinky. V zahradě kvete poměrně dlouho. Vysazujeme ji do smíšených trvalkových záhonů, hodí se i..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..