Které trvalky kvetou v létěKteré trvalky spolehlivě vykvetou?

Spolehlivou trvalkou jsou různobarevné plamenky neboli floxy.

Pěstovaly se už za našich babiček a prababiček a i v současné době jsou moderní a ve spoustě kultivarů od čistě bílých přes růžové, červené, nachové až po fialové a dvoubarevné. Floxy dorůstají do výšky 60 až 120 cm. Porostou dobře na slunci i v mírném polostínu. Vyžadují mírně vlhké půdy, nikoliv příliš suché.

Floxy kvetou v létě

Floxy kvetou v létě

Šuškardy a zápleváky

Další vděčnou trvalkou pro vrcholné léto a podzim jsou zápleváky. Pocházejí ze Severní Ameriky. Pěstují se rovněž v řadě kultivarů od jasně žlutých přes červeně žíhané až po červené, hnědé a bronzové odstíny. Vyžadují slunce, chráněné stanoviště a dostatečnou zálivku.

Jinou severoamerickou trvalkou pro toto období je šuškarda. Ta má v zemi hlízovitě ztlustnělý oddenek. Z něho vyrůstá přízemní růžice úzkých, žlábkovitých listů. V červenci až srpnu se objevuje olistěná lodyha zakončená až třicet centimetrů dlouhým klasem tvořeným fialově červenými úbory. Jde o nenáročnou a odolnou trvalku, které se nejlépe daří na slunném a teplém místě. Velmi dobře snášejí letní přísušky a vydrží dlouho bez zálivky. V zahradách ji pěstujeme v menších skupinách, které na různých místech opakujeme.

Třapatky, rudbekie, denivky

K velice vděčným trvalkám patří také třapatky neboli rudbekie. Celý rod byl pojmenován po uppsalském profesoru anatomie a botaniky. Jsou to výrazné rostliny. Některé se pěstují jako letničky, i když při troše štěstí a zaopatření rostliny na zimu nakrývkou z chvojí, vydrží i více let. Klasikou je žlutá rudbekie s hnědočerveným melírem. Rudbekie se hodí do trvalkových záhonů jako výrazné dominanty nebo též k řezu. Do stejné rodiny patří také Echinacea purpurea – ta má tmavě růžové jazykovité květy a tmavé středy. Existuje též bělokvětá forma. Kořeny a květy se používají na posílení imunity a proti chřipkovým onemocněním.

Rudbekie - trvalka do letní zahrady

Rudbekie – trvalka do letní zahrady

Často pěstovanou trvalkou je liliím podobná denivka, která kvete velkými květy celé léto. Pěstují se především hybridy ve velmi širokém sortimentu. Denivky vyžadují slunné stanoviště a hlubší, živné, vlhké půdy. Vysazujeme je samostatně, do smíšených trvalkových záhonů nebo k vodním plochám.

Denivka - trvalka

Denivka – trvalka

Hvězdnice kvetou na konci léta

Než odkvetou zápleváky, rudbekie, floxy a šuškardy, začnou nakvétat podzimní hvězdnice. Tento rod pochází ze značné míry z Ameriky. V současné době se pěstuje množství kultivarů od tří druhů. Hvězdnice se liší výškou, dobou květu a barvou úborů. Ty mohou být bílé, růžové, nachové nebo fialové. Jejich květy ozdobí zahrádku až do pozdního podzimu.


  • Jak pěstovat ostálku – Zinnia Ostálka neboli cínie Ostálka neboli cínie je letnička, která rozkvétá v létě a brzy na podzim. Pochází z Mexika a do Evropy byla tato letnička přivezena koncem 18. století. Ostálka patří mezi květiny příbuzné astrám. Ostálka lepá (Zinnia elegans) – je nejvíce pěstovaným druhem v našich zahradách a to buď jako velkokvětá nebo..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..