Kupujeme ovocné stromkyJak poznáme kvalitní sazenice

Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem.

Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož a kvalita (kupujeme vždy první jakost). U stromků dbáme na to, aby byl kmínek dostatečně tlustý a hladký. Korunka má být jednoletá, maximálně dvouletá.

Sazenice keřového rybízu a angreštu mají mít výhony dlouhé 1 metr, stromkové tvary kmínek v délce 90 až 110 cm a výhony dlouhé v korunce cca 40 cm. Maliník a ostružiník mají mít jeden zdřevnatělý výhon tlustý v krčku 7 až 20 mm a na něm dole dobře vyvinutý živý pupen.

Jak mají vypadat kořeny

Každá sazenice má mít dobře vyvinutý kořenový systém s několika silnějšími hlavními výhony a četnými vlasovými kořínky. Takováto sazenice se při pečlivém zasazení brzy ujme a později dobře roste. Kořeny musejí být svěží, ne oschlé. Při přepravě na zahradu kořeny chráníme před poškozením, nejlépe igelitovým pytlem.

Kupujeme ovocné stromky

Kupujeme ovocné stromky  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Opletka Aubertova (Fallopia aubertii) Pěstování opletky Opletka Aubertova je ovíjivá dřevina, známá spíše pod starým názvem rdesno baldšuánské. Kvete koncem léta a na podzim spoustou bílých kvítků. Nejlépe se hodí k pokrytí zdí, kmenů starých stromů a pevných pergol. Při tuhé zimě opletka namrzá, po seříznutí na jaře však snadno regeneruje. Podobné články: Pěstování slivoní..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..