Kupujeme ovocné stromkyJak poznáme kvalitní sazenice

Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem.

Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož a kvalita (kupujeme vždy první jakost). U stromků dbáme na to, aby byl kmínek dostatečně tlustý a hladký. Korunka má být jednoletá, maximálně dvouletá.

Sazenice keřového rybízu a angreštu mají mít výhony dlouhé 1 metr, stromkové tvary kmínek v délce 90 až 110 cm a výhony dlouhé v korunce cca 40 cm. Maliník a ostružiník mají mít jeden zdřevnatělý výhon tlustý v krčku 7 až 20 mm a na něm dole dobře vyvinutý živý pupen.

Jak mají vypadat kořeny

Každá sazenice má mít dobře vyvinutý kořenový systém s několika silnějšími hlavními výhony a četnými vlasovými kořínky. Takováto sazenice se při pečlivém zasazení brzy ujme a později dobře roste. Kořeny musejí být svěží, ne oschlé. Při přepravě na zahradu kořeny chráníme před poškozením, nejlépe igelitovým pytlem.

Kupujeme ovocné stromky

Kupujeme ovocné stromky  • Květy, které provoní jarní zahradu Šácholan hvězdovitý Šácholan hvězdovitý má nádherné voňavé květy. Jde o mrazuvzdorný stromek, kvetoucí koncem jara a počátkem léta. Sázíme jej do neutrální až kyselé půdy, na plné slunce nebo do polostínu. Má úzké, sytě zelené, opadavé listy. Pro svůj růst potřebuje široký prostor, protože dosahuje rozměrů až čtyř metrů na..
  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..