Kupujeme ovocné stromkyJak poznáme kvalitní sazenice

Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem.

Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož a kvalita (kupujeme vždy první jakost). U stromků dbáme na to, aby byl kmínek dostatečně tlustý a hladký. Korunka má být jednoletá, maximálně dvouletá.

Sazenice keřového rybízu a angreštu mají mít výhony dlouhé 1 metr, stromkové tvary kmínek v délce 90 až 110 cm a výhony dlouhé v korunce cca 40 cm. Maliník a ostružiník mají mít jeden zdřevnatělý výhon tlustý v krčku 7 až 20 mm a na něm dole dobře vyvinutý živý pupen.

Jak mají vypadat kořeny

Každá sazenice má mít dobře vyvinutý kořenový systém s několika silnějšími hlavními výhony a četnými vlasovými kořínky. Takováto sazenice se při pečlivém zasazení brzy ujme a později dobře roste. Kořeny musejí být svěží, ne oschlé. Při přepravě na zahradu kořeny chráníme před poškozením, nejlépe igelitovým pytlem.

Kupujeme ovocné stromky

Kupujeme ovocné stromky  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
  • Aronie černá Aronie černá je botanicky příbuzná s jeřábem moravským. Aronii se říká také jeřáb černý. Pěstuje se jako keř dorůstající výšky až 2 metry nebo jako stromek s 1 až 1,5 metrů vysokým kmínkem. Plody aronie Černé plody aronie obsahují mnoho vitamínů. Zvláště cenný je vitamín P (rutin), který přispívá k zachování pružnosti cév,..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..