Lopatkovec (Spathiphyllum)
Lopatkovec neboli toulcovka pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Nejznámějším druhem je Spathiphyllum wallisii, která je vysoká asi 30 cm. Je výjimečná tím, že dokáže absorbovat formaldehyd, aceton a benzol.
Lopatkovec má bílou až žlutou palici květu, který je kryt bílým toulcem. Listy jsou lesklé tmavozelené s dlouhými řapíky. Květ má dlouhý stonek a vyrůstá vysoko nad listy.
Jak pěstovat lopatkovec
Lopatkovec má rád světlé nebo polostinné místo. Silné sluneční světlo způsobuje žloutnutí listů. Nemá rád průvan a teploty pod 15 °C. Toulovec se množí dělením.
Zalévání lopatkovce
Zaléváme pouze mírně. V zimě zálivku omezíme. Voda má mít pokojovou teplotu. Pro zvýšení vlhkosti můžeme nádobu s rostlinou umístit na pokropené oblázky nebo zvlhčujeme pomocí rozprašovače.
Škůdci a nemoci
Toulovec bývá napadán nejčastěji sviluškami a mšicemi. Je to kvůli nedostatku vlhkosti a přímým slunečním zářením. Při nadměrném hnojení se můžou na rostlině objevit hnědé skvrny u listů.
- Vánoční hvězda – atraktivní dekorace do bytu Vánoční hvězda neboli Poinsettia má atraktivní květy v barvě červené, růžové nebo bílé. Jsou to ve skutečnosti vybarvené listy květenství. Vydrží barevné dva až šest měsíců. Co je potřeba udělat, abychom se mohli těšit z jejich krásy co nejdéle? Na co si dát pozor při nákupu vánoční hvězdy? Zkontrolujeme, zda žlutozelené květy..
- Hnojení kaktusů Jak správně přihnojovat kaktusy Pro dostatek živin, a tím i pro správný růst lze kaktusy přihnojovat. Používáme hnojiva, která obsahují méně dusíku a více fosforu. Hnojíme především na jaře, a to ve čtrnáctidenních intervalech. Přesazování kaktusů Kaktusy také jednou do roka přesazujeme – při tom odstraníme poškozené kořeny, případně celý..
- Pěstování pokojových květin v zimě Základním pravidlem při pěstování pokojových květin v bytě, vyhovět jejich potřebám. Pokud květinám podmínky v našem bytě nevyhovují, je lepší se poohlédnout po takových rostlinách, které budou u nás doma prospívat. Ne všechny pokojové květiny dobře snášejí ústřední topení – např. fuchsie, myrta, kaktusy nebo většina sukulentů. Naopak tyto podmínky vyhovují většině..
- Zalévání květin Pravidla pro zalévání květin Při pěstování rostlin v nádobách je velice důležitá zálivka. Rostliny nelze zalévat stále stejně často, správná doba pro zálivku závisí na povětrnostních podmínkách, ročním období, teplotě, rozměru a typu nádoby. Dále pak je důležité složení substrátu a podmínky stanoviště, na kterém je nádoba umístěná. Voda z vodovodu vyhovuje..