Mečíky neboli gladioly



Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je potřeba je na zimu vyndat ze země a uskladnit v bezmrazé místnosti.

Odolnost mečíků

Nejodolnějším mečíkem do našich zahrada je mečík obecný a mečík bahenní. Základní barvou je purpurová nebo růžově červená. Květy jsou menší, na jednom květenství je jich přibližně šest.

Skladování mečíků přes zimu

Hlízy gladiol je nutné na zimu vybrat ze země a uschovat v teple a suchu až do jara. Mečíky se sklízí v září, listy se seřízni asi 10 cm nad hlízou. Hlíza se očistí od země, osuší a uloží. Jakmile zbytky stvolu uschnou, opatrně je ukroutíme. Přes zimu je hlíza seschlá, můžou ji napadnou houbové choroby nebo také hlodavci. Zdravé hlízy můžeme vysazovat od března a dubna, podle klimatických podmínek.

Houbové choroby mečíků

Proti houbovým chorobám hlíz mečíků použijeme mořidlo, které zakoupíme v zahrádkářských potřebách. Také můžeme použít hypermangan a hlízy namočit na tři hodiny do jeho roztoku.

Sázení mečíků na záhon

Na venkovní záhon můžeme mečíky vysazovat již od konce dubna. Mečíky vykvétají cca za 80 až 100 dnů od výsadby. Velké hlízy s obvodem nad 12 cm, sázíme do hloubky alespoň 10 cm. Zasadíme-li je mělko, rostlina se bude vyvracet. U ostatních hlíz by hloubka měla být nejméně 8 cm. Při výsadbě můžeme přidat oporu proti vyvracení.

Mečíky vysazujeme na stejné stanoviště v intervalu 4 let. Mají rády slunce a propustnou půdu. Ve vlhké půdě podléhají mečíky houbovým chorobám.

Mečíky, pěstování mečíků

Mečíky, pěstování mečíků







  • Puklice na oleandru Puklice na oleandru vypadají jako malé bílé a hnědé puchýřky na listech, které je možné mechanicky odstranit. Existuje několik druhů puklic nebo také štítenek. Jak se zbavit puklic Puklice odstraníme potíráním napadených listů oleandru lihem, který rozpustí tvrdý povrch tohoto hmyzu. Pokud je oleandr silně napadený a puklice se vyskytují..
  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
  • Jak se bránit padlí na rostlinách Klimatické výkyvy můžou vážně ohrozit jak okrasnou, tak užitkovou zahradu. Velké sucho nebo naopak velké vlhko ničí nejen vegetaci, ale extrémní počasí napomáhá šíření určitých druhů nemocí a škůdců. V horkém suchém létě se u rostlin může objevit nepříjemná choroba padlí. Je to práškově bílá nebo našedlá houba objevující se na..
  • Škůdci muškátů Mšice napadají vrcholky rostlin a sají z nich šťávu. Muškáty pak hůře rostou a deformují se. Molice se také mohou na muškátech objevit, zejména v zimě ve vytápěných prostorách. Molice jsou uchycené na spodní straně listů, které v důsledku jejich sání žloutnou a zasychají. Muškáty můžou také napadnout štítenky, které svým sáním způsobují..