Moniliová hniloba plodů



Moniliová hniloba plodů je způsobená houbou Monilinia fructigena. Na jablkách a hruškách poškozených krupobitím, obalečem, vosami nebo jinými škůdci, způsobuje hnědou hnilobu a potom na povrchu soustředné kruhy šedavých výtrusnic. Na poraněných plodech uložených ve sklepě se tato choroba projevuje černou hnilobou a to zpravidla do 14 dnů po uskladnění.

Preventivní opatření proti moniliové hnilobě

Proti monilióze, která se vyskytuje každoročně (v závislosti na počasí), je nutné uplatnit následující preventivní opatření:

  • Průběžně likvidovat napadané plody, nenechávat je pod stromy.
  • Odstraňovat ze stromů a pálit mumifikované plody a napadené usychající větévky.
  • Nepěstovat náchylné odrůdy s řidší dužninou.
  • Chránit stromy proti obalečům, vosám, škvorům, atd.
  • Použít chemickou ochranu.






  • Pokroucené listy u cibule sazečky Proč jsou pokroucené listy u cibule Pokroucené listy u mladé cibule sazečky můžou mít dvě příčiny – virové poškození nebo napadení vrtalkou pórovou. Virová žlutá zakrslost se projevuje na listech tak, že jsou vidět zřetelné žluté pruhy a napadeny jsou jen některé rostliny. Cibule napadená virózou je menší. Napadení vrtalkou..
  • Škůdci okrasných rostlin Obaleč šípkový (Croesia bergmanniana) Obaleč šípkový na sebe upozorní tím, že mladé listy výhonků jsou omotány jedinou pavučinkou. V ní najdete asi 1,5 cm velké housenky, které škodí žírem. Vzrůstný vrchol tak nemůže pokračovat ve vývoji. Nejčastějším bojem s obalečem šípkovým je rozmačkání housenek přímo v pavučinkách, nebo ořezávání obalených větviček a jejich spálení...
  • Jak poznat vrtalky a květilky? Napadení vrtalkou Příznakem napadení rostlin vrtalkou jsou vyžrané klikaté cestičky v listech, které jsou nejdříve bílé a později zhnědnou. Jde o častý jev zejména u chryzantém. Larvy různých vrtalek škodí i v listech např. kosatců. Napadení květilkou Podobné poškození vytvářejí i larvy květilky, které tvoří puchýře na listech různých rostlin a někdy..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Meruňky – moniliový úžeh květů, tzv. spála Choroby a..