Nejčastěji pěstované druhy okrasného česnekuDruhy okrasného česneku

Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu.

Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu.

Česnek Christophův je domovem v Turkestánu. Patří mezi nejkrásnější druhy česneků. Stvoly vysoké 50 až 60 cm mají v červnu 20 až 30 cm veliká řidší květenství světle růžově purpurové barvy. Jsou velmi vhodné i do suchých kytic.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Česnek karatauský je vysoký 20 až 30 cm. Květy jsou velké 10 až 12 cm a mají veliká hustě kulovitá světle růžová květenství. Lze je sušit do zimních kytic. Je ozdobný i svými širokými modrozelenými listy, které jsou na spodní straně purpurové. Tento česnek kvete v květnu.

Česnek kulatokvětý je malajsijského původu. Na tenkých 60 až 80 cm vysokých stvolech má v červenci hustá kulovitá nahoru zašpičatělá květenství. Mají v průměru 3 až 4 cm a jsou tmavě purpurové barvy. Hodí se i k řezu.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Z nízkých druhů, vysokých 15 až 25 cm se nejčastěji pěstuje česnek žlutý pocházející ze Španělska. Kvete v červnu a jeho polokulovitá květenství zlatožluté barvy jsou asi 7 cm velká. Podobný, poněkud nižší, je česnek Ostrovského, jehož květy jsou fialově růžové.


  • Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
  • Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..