Nejčastěji pěstované druhy okrasného česnekuDruhy okrasného česneku

Česnek aflatunský je středoasijský druh. Má 70 až 90 cm vysoký stvol zakončený asi 10 cm velkým hustě kulovitým květenstvím světle purpurově fialové barvy. Kvete v květnu.

Česnek obrovský pochází z Himaláje. Je vysoký až 130 cm a jeho světle purpurová hustá květenství jsou o něco větší. Kvete v červnu.

Česnek Christophův je domovem v Turkestánu. Patří mezi nejkrásnější druhy česneků. Stvoly vysoké 50 až 60 cm mají v červnu 20 až 30 cm veliká řidší květenství světle růžově purpurové barvy. Jsou velmi vhodné i do suchých kytic.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Česnek karatauský je vysoký 20 až 30 cm. Květy jsou velké 10 až 12 cm a mají veliká hustě kulovitá světle růžová květenství. Lze je sušit do zimních kytic. Je ozdobný i svými širokými modrozelenými listy, které jsou na spodní straně purpurové. Tento česnek kvete v květnu.

Česnek kulatokvětý je malajsijského původu. Na tenkých 60 až 80 cm vysokých stvolech má v červenci hustá kulovitá nahoru zašpičatělá květenství. Mají v průměru 3 až 4 cm a jsou tmavě purpurové barvy. Hodí se i k řezu.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Z nízkých druhů, vysokých 15 až 25 cm se nejčastěji pěstuje česnek žlutý pocházející ze Španělska. Kvete v červnu a jeho polokulovitá květenství zlatožluté barvy jsou asi 7 cm velká. Podobný, poněkud nižší, je česnek Ostrovského, jehož květy jsou fialově růžové.


  • Pěstování sasanek Kdy sázíme sasanky? Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm. Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších..
  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..