Neobvyklé poškození rostlinSpála růžokvětých dřevin

Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj.

Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit.

Spála pupenů

Škodlivou houbou infikované pupeny pěnišníku zhnědnou a pokryjí se černými štětinkami. Pupeny nehnijí a pevně sedí na větvích. Odlišují se tak od namrzlých pupenů, které jsou měkké a snadno se uvolní. V srpnu postřikujeme proti pidikřískům, kteří chorobu přenášejí.

Rozkvetlý pěnišník

Rozkvetlý pěnišník

Zimní poškození

V tuhé zimě namrzají zvláště mladé a choulostivé dřeviny a projevuje se to hnědými skvrnami na listech, nejčastěji u vrcholků. Těžký sníh může polámat větve stálezelených dřevin. V příliš vlhké zimě mohou uhnívat kořeny v přemokřené půdě.


  • Choroby a škůdci rostlin Choroba jilmů Prvním příznakem je žloutnutí listů v létě. Pak listy hnědnou, ale zůstávají na stromě. Výhony na odumírajících větvích mají zahnuté špičky. Postižené větvě rozřízneme, rány ošetříme. Vážně nemocný nebo odumřelý strom vykopeme a spálíme. Nikdy nenecháváme ležet nemocné dřevo! Zelenání pestrolistých rostlin Ztráta bílé, žluté nebo červené barvy může..
  • Houby v trávě a na zahradě Houby v trávníku Vlhké podzimní počasí podporuje v zahradě růst různých hub, tzv. prašivek. Tyto houby často vyrůstají na trávnících v kruzích, které pak mění barvu trávy. Houby mají krátkou životnost a zpravidla nepřežijí první zimní mrazy. Jak zabránit výskytu hub v trávníku Účinné prostředky, jak zabránit výskytu těchto hub na zahradě,..
  • Chemická ochrana rostlin Kdy používáme chemii v zahradě Chemickou ochranu používáme s rozvahou a pouze tehdy, když selhaly preventivní, mechanické i biologické způsoby ochrany a není možné udržet škůdce a choroby v únosných mezích, zvláště při přemnožení. Úspěch chemických postřiků Pro úspěch chemické ochrany musíme nejdříve správně určit škůdce nebo chorobu. Pak vybereme vhodný chemický..
  • Prevence proti škůdcům a chorobám na zahradě Největší prevencí na zahradě proti škůdcům a chorobám je především pravidelné pletí a likvidace zahradního odpadu. Likvidujeme otrhané nebo spadané listy a plevele. Ložisky pro vznik a šíření chorob jsou staré květináče. Také pravidelné zalévání a přihnojování je prevencí proti škůdcům a chorobám. V zahradě podporujeme přirozené predátory, jakými jsou např...