Neobvyklé poškození rostlinSpála růžokvětých dřevin

Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj.

Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit.

Spála pupenů

Škodlivou houbou infikované pupeny pěnišníku zhnědnou a pokryjí se černými štětinkami. Pupeny nehnijí a pevně sedí na větvích. Odlišují se tak od namrzlých pupenů, které jsou měkké a snadno se uvolní. V srpnu postřikujeme proti pidikřískům, kteří chorobu přenášejí.

Rozkvetlý pěnišník

Rozkvetlý pěnišník

Zimní poškození

V tuhé zimě namrzají zvláště mladé a choulostivé dřeviny a projevuje se to hnědými skvrnami na listech, nejčastěji u vrcholků. Těžký sníh může polámat větve stálezelených dřevin. V příliš vlhké zimě mohou uhnívat kořeny v přemokřené půdě.


  • Pilatky – nebezpečí pro růže Růže patří mezi naše nejoblíbenější rostliny, které najdeme na každé zahrádce. Růže ohrožuje hned několik škůdců, kteří poškozují nejen zdraví rostlin, ale také působí na jejich vzhled. Mezi nejčastější škůdce růží patří larvy pilatek – housenice. Jaký je rozdíl mezi housenkami a housenicemi? Housenice nejsou housenky. Housenky jsou larválním stadiem..
  • Jak poznat vrtalky a květilky? Napadení vrtalkou Příznakem napadení rostlin vrtalkou jsou vyžrané klikaté cestičky v listech, které jsou nejdříve bílé a později zhnědnou. Jde o častý jev zejména u chryzantém. Larvy různých vrtalek škodí i v listech např. kosatců. Napadení květilkou Podobné poškození vytvářejí i larvy květilky, které tvoří puchýře na listech různých rostlin a někdy..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..
  • Choroby a škůdci třešní a višní Vrtule třešňová – jedná se o mouchu, jejíž larvy způsobují červivost plodů, obzvláště pozdě zrajících odrůd. Proti tomuto škůdci se do koruny stromu umisťují žluté lapače. Všechny plody ze stromu je nutné sklidit, popadané ovoce sesbírat a spálit, aby se larvy nezakuklily do země. Špačci a jiní ptáci – třešně..