Neobvyklé poškození rostlinSpála růžokvětých dřevin

Zhoubná choroba jabloní, hrušní, hlohu, skalníku, kdoulovce, hlohyně, aj.

Napadené výhony vadnou a odumírají. Typickým příznakem jsou hnědé odumřelé listy, které neopadávají. Větve odřízneme 60 cm níže, než jsou známky infekce. Rozšíří-li se choroba do kmene, musíme rostlinu vykopat a spálit.

Spála pupenů

Škodlivou houbou infikované pupeny pěnišníku zhnědnou a pokryjí se černými štětinkami. Pupeny nehnijí a pevně sedí na větvích. Odlišují se tak od namrzlých pupenů, které jsou měkké a snadno se uvolní. V srpnu postřikujeme proti pidikřískům, kteří chorobu přenášejí.

Rozkvetlý pěnišník

Rozkvetlý pěnišník

Zimní poškození

V tuhé zimě namrzají zvláště mladé a choulostivé dřeviny a projevuje se to hnědými skvrnami na listech, nejčastěji u vrcholků. Těžký sníh může polámat větve stálezelených dřevin. V příliš vlhké zimě mohou uhnívat kořeny v přemokřené půdě.


  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
  • Odumírání větví Odumírání větví je častý vážný problém stromů a keřů pěstovaných v nádobách. Odumírání začíná u vrcholků a pomalu postupuje směrem dolů. Tato vážná choroba má několik možných příčin. Co dělat při odumírání větví? Není-li důvodem odumírání větví některá choroba, jde o častý úkaz možného přelití substrátu. Odumřelé dřevo odřízneme a řeznou..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..