Okrasné dělící stěny v zahraděVertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám i svislým směrem. Správně osázená dělící stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.

Okrasné dělící stěny v zahradě

Nejjednodušší zahradní konstrukce je většinou tvořena jen jedním kusem treláže (příp. drátěným rámem), a přesto je vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, oddělení různých oblastí zahrady od sebe (např. pro pěstování zeleniny, pro hry dětí, pro okrasné záhony, apod.), k rozčlenění dlouhé úzké zahrádky do několika zahradních prostorů, anebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy.

Dřevěná treláž

Dřevěná treláž

Jaké rostliny jsou vhodné pro dělící stěnu

K popnutí okrasné dělící stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vybereme, bude záležet nejvíce na našich prioritách: potřebujeme rostliny, jež by rychle vyrostly a zakryly nepěkný pohled, nebo je důležitá vůně, či dáme přednost rostlinám atraktivním po celý rok?

Při správné volbě je možné splnit téměř všechny požadavky. Při výběru sortimentu pnoucích rostlin bychom se měli zamyslet nad tím, jak se budou vzájemně snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat právě, když jiná začíná kvést, anebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budeme mít nejspíše problémy.

Zkuste si také naplánovat kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období. Např. plamének tangutský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutá chmýřitým odkvetlým květenstvím, které trvá po celou zimu. Při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.


  • Zimní zahrady Dříve byly zimní zahrady doménou spíše majetnější části naší populace. To naštěstí patří minulosti. Na zimní zahradu nemyslí jen projektanti nových domů, ale i ti, kteří se rozhodli pro rekonstrukci starší zástavby. Ve starších domech může zimní zahrada vzniknout například na místě verandy. Jaké květiny do zimní zahrady? Zimní zahrada..
  • Zahrada pro ptáky Keře na zahradě pro ptáky Je spousta keřů, které jsou nejen dekorativní během roku, ale v zimě nabídnou také potravu ptákům. Při plánování zahrady si vypíšeme všechny rostliny a jejich vlastnosti – šířku, výšky, dobu kvetení, barvu květů, plody. Takto můžeme sestavit skupiny keřů podle výšky, barevnosti nebo plodů. Ptáci zůstávají..
  • Zvonek prostřední (Campanula medium) Pěstování zvonku prostředního Zvonek prostřední je 70 až 90 cm vysoká dvouletka s velkými bílými, růžovými nebo tmavofialovými zvonkovitými květy. Sazenice se vysazují na záhony počátkem září na vzdálenost 40 až 50 cm. Uplatní se jednotlivě nebo ve skupinách na smíšených květinových záhonech, jako solitéra v trávníku nebo vysazený před keři. Květy..
  • Montbrécie – Crocosmia Monbrécie – květiny léta Montbrécie se pěstuje podobně jako jiné hlíznaté květiny – mečíky. Mají výrazné červené, oranžové nebo žluté květy, které rozkvétají po celé léto. Jsou uspořádány do úzkých hroznovitých klasů po třiceti i více kusech. Tvoří husté trsy přímých, mečovitých listů. Celková výška montbrécie je 60 až 100..