Pěstební plán



K čemu je dobrý pěstební plán

Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě.

Na záhonech první tratě budeme pěstovat takové plodiny, které mají vysoké nároky na organické hnojení: okurky, cukety, tykve, pórek, bulvový celer, brambory, kukuřici cukrovou a košťáloviny.

Na záhonech ve druhé trati pěstujeme takovou zeleninu, která má středně vysoké nároky na živiny a tvoří ji ty druhy, které nejsou vyjmenovány v předešlé skupině anebo v té následující.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček

Na záhonech třetí tratě uplatníme plodiny s nízkými nároky na hnojení a živiny: hrách, fazole, ředkvičky, cibule sazečka, polníček a většina jednoletých kořeninových rostlin.

Záhony ve čtvrté trati pak znamenají pěstební plochu pro takové druhy, které lze pěstovat na tomtéž místě více roků, aniž bychom poškodili kvalitu plodů i půdy samotné. V těchto plochách můžeme pěstovat víceleté druhy koření, jahody, chřest nebo reveň.

Když máme pěstební plán hotový, příští rok a další roky jen posuneme tu či onu produkci do sousedního záhonu.






  • Jak pěstovat zeleninu na zahradě Triky na zeleninu Jen pečlivě ošetřovaná zelenina přinese vynikající sklizeň. Vždy vybíráme jen takové odrůdy, které se hodí na náš pozemek, vždy dáváme přednost odolným druhům. Existuje mnoho způsobů, jak si dobou úrodu ohlídat. Pro zelinářskou zahrádku platí základní pravidlo – půda nesmí nikdy vyschnout, za sucha musíme zajistit pravidelnou..
  • Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Stříhání..
  • Jak pěstovat lilek jedlý Lilek jedlý je náročný na teplo jako jiná teplomilná zelenina – např. zelenina. Nejčastěji jej pěstujeme na záhoně na černé netkané textilii. Jakmile lilek doroste do výšky 30 cm, uštípneme mu vrcholek, aby se rostlina rozvětvila. Vyšší odrůdy vyvazujeme ke kolíku. Zalévání lilku Pravidelně zaléváme. Lilek vyžaduje dostatek vláhy, aby..
  • Bělásek zelný – škůdce Škůdce košťálovin Bělásek zelný je známý zejména pěstitelům košťálovin. První motýli se objevují začátkem května, dospělí jedinci poletují od července do srpna. Mladé housenky se objevují od července na rubu listů košťálovin. V této době je lze mechanicky hubit. Dospělé housenky dokáží decimovat listovou plochu živých rostlin. Nejvíce je běláskem ohrožen..