Pěstební plánK čemu je dobrý pěstební plán

Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě.

Na záhonech první tratě budeme pěstovat takové plodiny, které mají vysoké nároky na organické hnojení: okurky, cukety, tykve, pórek, bulvový celer, brambory, kukuřici cukrovou a košťáloviny.

Na záhonech ve druhé trati pěstujeme takovou zeleninu, která má středně vysoké nároky na živiny a tvoří ji ty druhy, které nejsou vyjmenovány v předešlé skupině anebo v té následující.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček

Na záhonech třetí tratě uplatníme plodiny s nízkými nároky na hnojení a živiny: hrách, fazole, ředkvičky, cibule sazečka, polníček a většina jednoletých kořeninových rostlin.

Záhony ve čtvrté trati pak znamenají pěstební plochu pro takové druhy, které lze pěstovat na tomtéž místě více roků, aniž bychom poškodili kvalitu plodů i půdy samotné. V těchto plochách můžeme pěstovat víceleté druhy koření, jahody, chřest nebo reveň.

Když máme pěstební plán hotový, příští rok a další roky jen posuneme tu či onu produkci do sousedního záhonu.


  • Padání rostlin a stísněné rostliny Padání mladých rostlin Příznaky: u semenáčků a řízkovanců začínají hnědnout kořenové krčky, mladé rostliny pak začnou přepadat a hynou. Je to typický příznak výskytu houbové choroby. Co dělat: použijeme dezinfikovaný substrát pro množení, v řídkém výsevu a v mírné vlhkosti substrátu. Při prvních příznacích choroby odstraníme napadené rostliny, zlepšíme větrání a snížíme..
  • Jak vypěstovat meloun Meloun je možné v našem podnebí pěstovat na venkovních záhonech jen v teplých oblastech na jihu. Nejlépe je mu ve skleníku. Předpěstované sazenice vysazujeme koncem května nebo začátkem června. Neděláme kolem rostliny misky, aby mohla voda volně odtékat a nedocházelo k zahnívání kořenových krčků. Meloun cukrový U melounu cukrového s menšími žlutými melouny se..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..
  • Molice – škůdce českých zahrad Jak vypadá molice? Dalším škůdce našich zahrad je hojně rozšířená molice. Molice je drobný motýlek, který dosahuje velikosti max. 2 mm. Jsou nápadné bílým voskovým popraškem, Molice skleníková hustě pokryje listy skleníkových plodin a okrasných rostlin. Saje na rubu listů, zejména se vyskytuje na okurkách, rajčatech, chmelu, révě, jiřinách, bramborách,..