Pěstební plánK čemu je dobrý pěstební plán

Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě.

Na záhonech první tratě budeme pěstovat takové plodiny, které mají vysoké nároky na organické hnojení: okurky, cukety, tykve, pórek, bulvový celer, brambory, kukuřici cukrovou a košťáloviny.

Na záhonech ve druhé trati pěstujeme takovou zeleninu, která má středně vysoké nároky na živiny a tvoří ji ty druhy, které nejsou vyjmenovány v předešlé skupině anebo v té následující.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček

Na záhonech třetí tratě uplatníme plodiny s nízkými nároky na hnojení a živiny: hrách, fazole, ředkvičky, cibule sazečka, polníček a většina jednoletých kořeninových rostlin.

Záhony ve čtvrté trati pak znamenají pěstební plochu pro takové druhy, které lze pěstovat na tomtéž místě více roků, aniž bychom poškodili kvalitu plodů i půdy samotné. V těchto plochách můžeme pěstovat víceleté druhy koření, jahody, chřest nebo reveň.

Když máme pěstební plán hotový, příští rok a další roky jen posuneme tu či onu produkci do sousedního záhonu.


  • Sníh na zahradě Sníh představuje přirozenou ochrannou pokrývku pro všechny rostliny, které zůstanou přes zimu pod širým nebem, neměli byste jej proto nechávat ležet bez užitku na zahradních pěšinách. Sníh z cestiček a podobných míst prokáže dobré služby, když ho přenesete na obdělávanou půdu. Prašan se hodí především jako ochranná pokrývka na stále zelené..
  • Co je mulčování Mulčování je zakrývání půdy kolem rostlin s cílem zabránit vysušování půdy. Mulčujeme slámou, posekanou trávou nebo kůrou – tyto materiály se postupně rozkládají a rostliny tak mají přísun organického materiálu a živin. K dalším mulčovacím materiálům patří fólie nebo mulčovací textilie, které mají především zabránit prorůstání plevelů. Podobné články: Stříhání..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
  • Pěstování ve skleníku Pěstování ve skleníku vyžaduje zajištění pravidelné zálivky, větrání, temperování ale i topení. Skleník nám umožní dosáhnout lepších pěstebních výsledků než ve volné přírodě. Při plánování skleníku myslíme na to, že zelenina potřebuje co nejvíce světla. Proto by měly být nosné profily mezi skly úzké. Vstupní dveře do skleníku volíme široké..