Pěstební plánK čemu je dobrý pěstební plán

Pro nejčastější způsob pěstování zeleniny střídáním plodin si vytvoříme pěstební plán. Když ho dobře propracujeme, poslouží nám nejen na letošní rok, ale může se stát naším pěstebním modelem na mnoho dalších let. Záhony zelinářské zahrady si rozdělíme na čtyři díly – tzv. tratě.

Na záhonech první tratě budeme pěstovat takové plodiny, které mají vysoké nároky na organické hnojení: okurky, cukety, tykve, pórek, bulvový celer, brambory, kukuřici cukrovou a košťáloviny.

Na záhonech ve druhé trati pěstujeme takovou zeleninu, která má středně vysoké nároky na živiny a tvoří ji ty druhy, které nejsou vyjmenovány v předešlé skupině anebo v té následující.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček

Na záhonech třetí tratě uplatníme plodiny s nízkými nároky na hnojení a živiny: hrách, fazole, ředkvičky, cibule sazečka, polníček a většina jednoletých kořeninových rostlin.

Záhony ve čtvrté trati pak znamenají pěstební plochu pro takové druhy, které lze pěstovat na tomtéž místě více roků, aniž bychom poškodili kvalitu plodů i půdy samotné. V těchto plochách můžeme pěstovat víceleté druhy koření, jahody, chřest nebo reveň.

Když máme pěstební plán hotový, příští rok a další roky jen posuneme tu či onu produkci do sousedního záhonu.


  • Zásady pro ptačí krmítka Do krmítka dáváme jen takové množství a druh potravy, které neplesniví a nehnije. Klasické krmítko může mít libovolný tvar i velikost, dbáme jen, aby vletový otvor neměl ostré hrany nebo v něm netrčely hřebíky. Stříšku vyrobíme dostatečně širokou, aby dobře chránila potravu před deštěm a větrem. Krmítko umisťujeme na volné prostranství..
  • Netkaná textilie Netkaná textilie je moderní materiál, který se používá při pěstování zeleniny. Nahrazuje fólii a přispívá k urychlení sklizně. Rozdíl mezi fólií a netkanou textilií Netkaná textilie se vyrábí z polypropylénu, zatímco fólie pro zahradnické účely je vyrobena z polyetylénu. Netkané textilie jsou zdravotně nezávadné. Mají lepší mechanické vlastnosti než fólie a také déle..
  • Podzim na zahradě – listopad V listopadu uklízíme zahradu před zimou. Do poloviny listopadu můžeme vysazovat keřové růže. Výhony všech růží zkrátíme na 30 až 40 cm a keře zahrneme zemí s kompostem. Stromkové růže opatrně ohneme k zemi a zajistíme kolíkem. Korunku zasypeme zemí a kmínek volně obalíme vrstvou papíru. Skalničky ve skalce připravíme na zimu. Přikryjeme..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..