Pěstování bonsajíBonsaje

Bonsaje patří mezi nejkrásnější živé ozdoby nejen bytů, ale i zahrad, balkónů a teras. Jsou to vlastně miniaturizované stromy podle japonské typologie, vytvořené na základě pozorování stromů v přírodě tak, jak je vidíme v nejrůznějších podmínkách a v různých situacích.

Aby vynikla krása a tvar pěstované rostliny, potřebujeme pěknou bonsajovou misku. Ale bonsaj není rostlina, která je do takové misky zasazená. Bonsaj teprve z takové rostliny tvarováním, redukcí kořenů a drátováním postupně vzniká.

Základní pravidla úspěšného pěstování bonsají

Pěstování bonsají vyžaduje určité zkušenosti, velkou trpělivost a hlavně talent pro tvarování rostliny. Nejde totiž o tzv. genetické trpaslíky, ale o skutečné miniaturizované stromy, které i ve vysokém stáří tvoří nepatrné přírůstky, a proto musejí být pravidelně systematicky prořezávány, aby zůstaly malé. Již při výběru rostliny musíme mít jasnou představu o konečné podobě budoucí bonsaje. Pro pěstování jsou vhodnější listnáče s malými listy, anebo jehličnany s krátkými jehlicemi.

Pěstování bonsají

Pěstování bonsají

Venkovní druhy rostlin pěstujeme na balkóně, venkovních partiích oken, na zahrádce, terase apod. V žádném případě je nesmíme pěstovat v bytech, protože by po krátkém čase uhynuly. Jde především o smrky, borovice, olše, duby, některé druhy javorů, břízy, babyky, lípy, habr, buk, aj.

Pro pěstování v bytech jsou vhodné především fíkus benjamin, myrta, granátové jablko, muškát, ibišek, různé druhy citrusů, fuchsie, bambus, tlustice, aj.

Pěstované bonsaje vyžadují optimální osvětlení. Nádobou občas otáčíme, aby rostliny nerostly jedním směrem. Vlastí pěstování, na rozdíl od tvarování – není náročné.


  • Rostliny v nádobách v zimě Čím ochránit rostliny v květináči – pytlovina a sláma Cypřišek nebo jiné trpasličí jehličnany s brslenem, které pěstujeme v květináči třeba na balkóně, ochráníme nejlépe proti mrazu, jestliže květináč vložíme do pytle, vyplněného slámou nebo senem. Okrasné zelí – podívaná i v mrazech Chcete-li si dopřát rozkvetlou podívanou i v době, kdy všechno ostatní je..
  • Co dát ptákům do krmítka Nadílka pro opeřence Podle staré tradice se má o Štědrém dnu pamatovat s pohoštěním také na hospodářská zvířata a malé opeřence, kteří obývají naši zahradu. Ptáci jsou přirození nepřátelé zahradních škůdců, proto jim můžeme nadělit něco na přilepšenou. Co do krmítka? Jako doplněk semen přidáme na krmítko obiloviny, sušené ovoce, rozdrobený..
  • Šalvěj zářivá – Salvia splendens Šalvěj zářivá se v našich podmínkách pěstuje jako letnička. Pochází z Brazílie, kde je to trvalka. Šalvěj zářivá bohatě a dlouho kvete od června do října, většinou červeně nebo také bíle, růžově, lososově a modrofialově. Vysazování šalvěje zářivé Semena šalvěje se vysévají do skleníku nebo teplého pařeniště v únoru do misek a rostlinky..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..