Pěstování bonsajíBonsaje

Bonsaje patří mezi nejkrásnější živé ozdoby nejen bytů, ale i zahrad, balkónů a teras. Jsou to vlastně miniaturizované stromy podle japonské typologie, vytvořené na základě pozorování stromů v přírodě tak, jak je vidíme v nejrůznějších podmínkách a v různých situacích.

Aby vynikla krása a tvar pěstované rostliny, potřebujeme pěknou bonsajovou misku. Ale bonsaj není rostlina, která je do takové misky zasazená. Bonsaj teprve z takové rostliny tvarováním, redukcí kořenů a drátováním postupně vzniká.

Základní pravidla úspěšného pěstování bonsají

Pěstování bonsají vyžaduje určité zkušenosti, velkou trpělivost a hlavně talent pro tvarování rostliny. Nejde totiž o tzv. genetické trpaslíky, ale o skutečné miniaturizované stromy, které i ve vysokém stáří tvoří nepatrné přírůstky, a proto musejí být pravidelně systematicky prořezávány, aby zůstaly malé. Již při výběru rostliny musíme mít jasnou představu o konečné podobě budoucí bonsaje. Pro pěstování jsou vhodnější listnáče s malými listy, anebo jehličnany s krátkými jehlicemi.

Pěstování bonsají

Pěstování bonsají

Venkovní druhy rostlin pěstujeme na balkóně, venkovních partiích oken, na zahrádce, terase apod. V žádném případě je nesmíme pěstovat v bytech, protože by po krátkém čase uhynuly. Jde především o smrky, borovice, olše, duby, některé druhy javorů, břízy, babyky, lípy, habr, buk, aj.

Pro pěstování v bytech jsou vhodné především fíkus benjamin, myrta, granátové jablko, muškát, ibišek, různé druhy citrusů, fuchsie, bambus, tlustice, aj.

Pěstované bonsaje vyžadují optimální osvětlení. Nádobou občas otáčíme, aby rostliny nerostly jedním směrem. Vlastí pěstování, na rozdíl od tvarování – není náročné.


  • Skalka vynahradí horskou přírodu Skalku lze začlenit nejen do velké zahrady, ale také do malé. Případně je možnost vybudovat miniskalku v korytu. Zakládání skalky v přírodním stylu Při zakládání skalky v přírodním stylu využijeme svažitý terén, do kterého přirozeně zabudujeme stupně. Pokud nemáme svažitý terén, musíme si vypomoci zídkou z kamenů nebo kamenným valem. Suchá zídka Suché zídky..
  • Jak pěstovat muškáty Pěstování muškátů Muškáty nebo také pelargonie jsou nejoblíbenější balkonové květiny. Mají dlouhou dobu kvetení a poměrně snadno se pěstují. Chorobami a škůdci trpí velmi málo. Muškátům se nejlépe daří na jižní, východní nebo západní straně. Lze je pěstovat také na oknech, která jsou otočená na sever – netrpí zde slunečním..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Jarní květiny ve skalce Ve skalkách se již v březnu objevují květy lomikamenů. V dubnu pak jemně fialové nebo červené drobné květy tařičky. Jsou to stálezelené trstnaté trvalky a používají se do písčitých suchých svahů, stěn a skalek. Jsou plně mrazuvzdorné, daří se jim na slunci a v jakékoliv propustné půdě. Abychom získaly silné, husté, kompaktní rostliny,..