Pěstování jiřin na zahraděJiřiny jsou květiny, které oplývají velmi širokou škálou barev, velikostí a tvarů svých květin.

Pochází z hornatých částí Mexika a okolních států Ameriky. Do Evropy se dostaly až koncem 18. století. Začátkem 19. století byly již vystavovány na nejrůznějších květinových výstavách a byly středem pozornosti.

Kde pěstujeme jiřiny

Jiřiny se původně pěstovaly především na zahradách a v parcích jako výrazné, vysoké, okrasné květiny s mohutnými úbory. Dnes věnují šlechtitelé velkou pozornost také rostlinám nízkým, vhodným do mís a truhlíků. Také na záhony se nezřídka vysazují nízké, kompaktní odrůdy.

Pěstování jiřin

Pěstování jiřin

Jak rozdělujeme jiřiny

Podle tvaru a uspořádání jednotlivých kvítků v úboru rozdělujeme jiřina do deseti skupin. Jsou to dekorační, pomponkovité, kaktusovité, semikaktusovité, náhrdelníkovité, leknínovité, anemonkovité, kulovité, pivoňkovité a tzv. zvláštnosti. Dále se skupiny dělí podle velikosti květu na obří, velkokvěté, střední, malokvěté a miniaturní. Pro běžné pěstování na zahradě se pokládají za ideální rostliny vysoké kolem jednoho metru, dobře rozvětvené a časně nakvétající.

Jak zajistit pěkné květy u jiřin

Vyšší rostliny vyvazujeme k opoře, např. k tzv. opěrnému kruhu. Jiřiny kromě vyvazování nevyžadují žádnou zvláštní péči. Chceme-li mít květy větší, horní pár postranních pupenů opatrně vyštípneme. Proti chorobám a škůdcům jsou jiřiny značně odolné. Pro dobré kvetení nesmíme rostliny přehnojit dusíkem.

Do vázy řežeme odrůdy s dlouhými stopkami a menšími úbory. Úbory by měly být plně nakvetlé. Řežeme je nejlépe ráno, kdy jsou svěží, a hned stonky ponoříme do vody. Jejich životnost ve váze můžeme prodloužit přidáním výživy pro řezané květiny.

Necháváme-li na zahradě rostliny odkvést, vždy odstraňujeme odkvetlé květy. Zlepšujeme tím nejen estetický vzhled rostlin, ale podpoříme i nasazováním dalších poupat.

Pěstování jiřin

Pěstování jiřin

Co s hlízami jiřin na podzim

Se sklizní hlíz jiřin začínáme, jakmile první mrazík ožehne nadzemní část rostlin. Nejprve ostříháme celý keř. Pak hlízy opatrně vyryjeme, očistíme a uložíme do nízkých bedniček. Dosušíme je, aby zatáhl krček hlízy. Postačí je uskladnit na dobu dvou týdnů v suchém bezmrazém prostředí. Po dosušení hlízy uložíme do sklepa s teplotou přibližně 10 °C. Hlízy během uskladnění pravidelně kontrolujeme. Objeví-li se na hlízách plíseň, odstraníme napadenou část a ošetříme dřevěným uhlím nebo fungicidním přípravkem.


  • Mnohokvět – Kniphofia Pěstování mnohokvětu Mnohokvět je trvalka, která má přízemní růžici tuhých stálezelených listů. Dorůstá do výšky 70 až 100 cm, na dlouhých stoncích je husté hroznovité květenství. Květenství je zespodu žluté, směrem nahoru se mění na oranžově-červenou barvu. Vysazování mnohokvětu Mnohokvět se vysazuje jako solitéra, případně do menších skupin spolu s jukou..
  • Choroby převislých pelargonií a muškátů Korkovitost Korkovitost – projevuje se během vegetace, hlavně v zimním období, jako zelené a hnědé výrůstky na spodních stranách listů. Tato choroba vzniká nedostatkem světla, nerovnoměrnou zálivkou nebo vysokou vlhkostí vzduchu. Objevuje se hlavně při přezimování pelargonií. Jakmile se rostliny přenesou na venkovní stanoviště, korkovitost většinou zmizí. Staré poškozené listy jsou..
  • Sázení a hnojení balkonových květin Sázení balkonových květin Připravené sazenice květin opatrně vyklopíme z květináčů tak, abychom nepoškodili kořenový bal. Sazenice sázíme řídce, protože se rozrostou a budou potřebovat dostatek prostoru pro další růst. Do jednoho truhlíku vysazujeme cca 4 až 5 květin. Sazenice sázíme o 2 až 3 cm hlouběji, protože se po první zálivce..
  • Kopretina šarlatová – Řimbaba K oblíbeným trvalkám patří – Kopretina šarlatová, lidově nazývaná řimbaba. Dorůstá do výšky asi 50 cm, stonky jsou zakončené růžovými, červenými nebo bílými jednoduchými či plnými květy. Řimbaba je ozdobná i svými jemnými, dvakrát zpeřenými listy. Péče o řimbabu Pokud kopretinu seřízneme po odkvětu nad zemí, znovu vyraší a na podzim..