Pěstování mandloní v našich podmínkáchKde pěstovat mandloně

Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné.

Pěstování mandloně z pecky

Mandloň můžeme vypěstovat buď ze stromku zakoupeného v zahradnictví, nebo také z pecky. Takto vypěstovaný stromek mívá stejně kvalitní plody, jako matečný strom. Důležité je použít pecky z později dozrávajících odrůd, které mají kvalitnější jádra. Pecky necháme přes zimu v mírně vlhkém písku ve sklepě a v březnu je vysejeme přímo na vybrané stanoviště. Během 3 let se vytvoří korunka, kterou udržujeme mírným řezem prosvětlenou.

Plody a květy mandloní

Mandloně se uplatní i v menších zahradách. Stromy dorůstají do výšky 5 až 6 metr, listy se podobají listům broskvově. Kvést a plodit začínají cca ve 3 až 4 roce. Květy jsou bílé nebo růžové, kvetou od začátku dubna, ještě dříve než meruňky. Květy snesou krátkodobý mráz cca do -4 °C.

Mandloně jsou cizosprašné, proto je nutné pěstovat vedle sebe alespoň dva stromy, aby je včely mohly opylit. Kvetoucí stromy jsou pěknou ozdobou zahrady.

Plody mandloní jsou zploštělé peckovice velké asi jako větší švestky. Plody pukají a uvolňují se z nich hladké dírkované pecky, které je nutné usušit. K jídlu jsou určené zejména odrůdy se sladkým jádrem.

Mandloň

Mandloň  • Ochrana mladých stromků Ochrana stromků proti okusu V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším. Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..