Pěstování mandloní v našich podmínkáchKde pěstovat mandloně

Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné.

Pěstování mandloně z pecky

Mandloň můžeme vypěstovat buď ze stromku zakoupeného v zahradnictví, nebo také z pecky. Takto vypěstovaný stromek mívá stejně kvalitní plody, jako matečný strom. Důležité je použít pecky z později dozrávajících odrůd, které mají kvalitnější jádra. Pecky necháme přes zimu v mírně vlhkém písku ve sklepě a v březnu je vysejeme přímo na vybrané stanoviště. Během 3 let se vytvoří korunka, kterou udržujeme mírným řezem prosvětlenou.

Plody a květy mandloní

Mandloně se uplatní i v menších zahradách. Stromy dorůstají do výšky 5 až 6 metr, listy se podobají listům broskvově. Kvést a plodit začínají cca ve 3 až 4 roce. Květy jsou bílé nebo růžové, kvetou od začátku dubna, ještě dříve než meruňky. Květy snesou krátkodobý mráz cca do -4 °C.

Mandloně jsou cizosprašné, proto je nutné pěstovat vedle sebe alespoň dva stromy, aby je včely mohly opylit. Kvetoucí stromy jsou pěknou ozdobou zahrady.

Plody mandloní jsou zploštělé peckovice velké asi jako větší švestky. Plody pukají a uvolňují se z nich hladké dírkované pecky, které je nutné usušit. K jídlu jsou určené zejména odrůdy se sladkým jádrem.

Mandloň

Mandloň  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Tvary ovocných dřevin Při nákupu ovocných dřevin se většinou setkáme s roubovanými druhy na podnoži. Podnož je spodní část kmene pod naroubováním (většinou ztluštělé místo, ze kterého vyrůstají nové výhony). Podle budoucí výšky ovocných dřevin v dospělosti, je dělíme na: Zákrsek – výška 60 až 90 cm Čtvrtkmen – výška 100 až 120 cm Polokmen..
  • Podzimní nebo jarní výsadba ovocných dřevin Podzimní výsadba ovocných dřevin Ovocné dřeviny většinou vysazujeme na podzim. Při podzimní výsadbě sazenice vytvoří ještě do zámrazu půdy nové sací kořínky a na jaře startují do nového růstu dříve a rychleji než při jarní výsadbě. Během vegetace vytvoří pak stromky i keře větší letorosty a mají rok předstih před..
  • Dřín obecný – Cornus mas Okrasný keř Dřín obecný je okrasný keř nebo stromek dorůstající do výšky 2,5 až 3 metry. Kvete od března do dubna žlutými kvítky. Je mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v teplých oblastech na slunných stanovištích s vápenitou půdou. Plody dřínu jsou červené podlouhlé peckovičky, zrají od konce srpna do poloviny září. Plody..