Pěstování mandloní v našich podmínkáchKde pěstovat mandloně

Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné.

Pěstování mandloně z pecky

Mandloň můžeme vypěstovat buď ze stromku zakoupeného v zahradnictví, nebo také z pecky. Takto vypěstovaný stromek mívá stejně kvalitní plody, jako matečný strom. Důležité je použít pecky z později dozrávajících odrůd, které mají kvalitnější jádra. Pecky necháme přes zimu v mírně vlhkém písku ve sklepě a v březnu je vysejeme přímo na vybrané stanoviště. Během 3 let se vytvoří korunka, kterou udržujeme mírným řezem prosvětlenou.

Plody a květy mandloní

Mandloně se uplatní i v menších zahradách. Stromy dorůstají do výšky 5 až 6 metr, listy se podobají listům broskvově. Kvést a plodit začínají cca ve 3 až 4 roce. Květy jsou bílé nebo růžové, kvetou od začátku dubna, ještě dříve než meruňky. Květy snesou krátkodobý mráz cca do -4 °C.

Mandloně jsou cizosprašné, proto je nutné pěstovat vedle sebe alespoň dva stromy, aby je včely mohly opylit. Kvetoucí stromy jsou pěknou ozdobou zahrady.

Plody mandloní jsou zploštělé peckovice velké asi jako větší švestky. Plody pukají a uvolňují se z nich hladké dírkované pecky, které je nutné usušit. K jídlu jsou určené zejména odrůdy se sladkým jádrem.

Mandloň

Mandloň  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..