Pěstování máty peprnéMáta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché.

Kde pěstovat mátu peprnou

Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných stanovištích napadá mátu peprnou rez mátová, a to zejména když je v létě hodně deštivo. Dalším škůdcem této bylinky je malý brouček – mandelinka mátová.

Mandelinka mátová - škůdce máty

Mandelinka mátová – škůdce máty

Mátu peprnou můžeme bez obav vysadit mezi keře bobulovin. Často dorůstá do výšky 50 až 80 cm, proto je nutné brát při pěstování na záhonech ohled na sousední rostliny.

Množení máty peprné

Nejjednodušší způsob množení máty peprné spočívá ve využívání oddenků (výběžků), které objevíte při dělení rostlin. Máta peprná vypěstovaná ze semen má vždy horší jakost, neboť jsou jen zřídkakdy k dispozici semena těch odrůd, jež mají nejvýraznější aroma a chuť. Od poloviny dubna rozdělujeme staré rostliny a hned potom je vysazujeme. Rozestupy mezi trsy by měly být asi 20 cm. Pro jedno osázené místo vezmeme vždy několik výběžků a seřízneme je malý kousek nad povrchem země. Oddenku sázíme tak, aby byly zakryty jen tenkou vrstvou zeminy, a po výsadbě je vydatně zavlažíme. Tím teprve získají s okolní zeminou kontakt, který je žádoucí pro bezvadné ujmutí rostlin.


  • Bylinka dobromysl neboli oregano Pěstování oregana Dobromysl je také známý pod názvem oregano. Vyžaduje slunce a lehčí propustnou půdu. Dobromysl má uklidňující účinky ne nervovou soustavu. Používá se k přípravě čaje, do koupelí a jako koření k masům a do salátů. Dobromysl v kuchyni Dobromysl je součástí francouzské a italské kuchyně. Tradičně se používá při přípravě..
  • Pěstování bazalky Bazalka je jednoletá bylinka, kterou můžeme mít na záhoně i v květináči za oknem. Pěstujeme ji ze semen na slunném místě. Použití bazalky v kuchyni Přidáváme ji do salátů, octů a zálivek. Výborně se hodí všude tam, kde používáme rajčata, protlaky a kečupy. Podobné články: Lichořeřišnice – Tropaeolum Levandule na zahradě..
  • Levandule na zahradě Pěstování levandule Levandule k nám přišla ze Středomoří a dá se s úspěchem pěstovat na našich zahradách. Chce slunné, chráněné místo. Množíme ji výsevem semen. Použití levandule Levandulová silice je tradiční součástí parfémů, mýdel a dalších kosmetických prostředků. Sušené květy levandule zašité do ozdobných polštářků provoní prádlo a odpuzují moly. Odvar z nati..
  • Řepík lékařský Pěstování řepíku lékařského na zahradě Řepík lékařský můžeme vysadit na trvalkový záhon. Jeho drobné žluté květy poskládané do štíhlých květenství budou zdobit zahradu po celé léto. Použití řepíku Řepíkovou nať přidáme do čajů při žaludečních potížích, samotným řepíkovým čajem kloktáme při zánětech v ústech. Na hnisavé rány používáme i jen samotnou..