Pěstování máty peprnéMáta peprná vyžaduje živinami bohatou a humusem dobře zásobenou půdu. Mátu peprnou dávejte na záhony ve 2. trati. Nejlépe jí vyhovují lehké hlinitopísčité půdy. Vlhké půdy jsou lepší než příliš suché.

Kde pěstovat mátu peprnou

Pro mátu peprnou jsou nejvhodnější polostinné půdy, přestože snese i plné slunce. Na příliš stinných stanovištích napadá mátu peprnou rez mátová, a to zejména když je v létě hodně deštivo. Dalším škůdcem této bylinky je malý brouček – mandelinka mátová.

Mandelinka mátová - škůdce máty

Mandelinka mátová – škůdce máty

Mátu peprnou můžeme bez obav vysadit mezi keře bobulovin. Často dorůstá do výšky 50 až 80 cm, proto je nutné brát při pěstování na záhonech ohled na sousední rostliny.

Množení máty peprné

Nejjednodušší způsob množení máty peprné spočívá ve využívání oddenků (výběžků), které objevíte při dělení rostlin. Máta peprná vypěstovaná ze semen má vždy horší jakost, neboť jsou jen zřídkakdy k dispozici semena těch odrůd, jež mají nejvýraznější aroma a chuť. Od poloviny dubna rozdělujeme staré rostliny a hned potom je vysazujeme. Rozestupy mezi trsy by měly být asi 20 cm. Pro jedno osázené místo vezmeme vždy několik výběžků a seřízneme je malý kousek nad povrchem země. Oddenku sázíme tak, aby byly zakryty jen tenkou vrstvou zeminy, a po výsadbě je vydatně zavlažíme. Tím teprve získají s okolní zeminou kontakt, který je žádoucí pro bezvadné ujmutí rostlin.


  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Bylinky, které odpuzují škůdce a choroby v zahradě Na naší zahradě můžeme pěstovat rostliny, které umějí škůdce a choroby odpuzovat, a proto se mohou stát našimi spolehlivými nenápadnými pomocníky. Řebčík císařský odpuzuje česnekovým zápachem svých cibulí hraboše. Česnek se má vysadit kdekoliv na zahradě mezi rostlinami, jimž hrozí padlí nebo rzi. Lichořeřišnice vysazujeme pod korunami ovocných stromů, kde..
  • Bylinka měsíček lékařský Pěstování měsíčku na zahradě Měsíček lékařský je letnička, která nenosí svůj název nadarmo. V lidovém léčitelství se používaly především oranžově zbarvené jazykovité květy. Měsíček lékařský zmírňuje záněty sliznic, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a baktericidně. Z drogy se připravuje nálev nebo se používá ve směsi s dalšími bylinami. Zevně měsíček působí proti mikroorganismům způsobujícím..
  • Bylinky na zahradě Bylinky jsou početná skupina rostlin, která dokáže zahradu nejen ozdobit, velmi často pěkně voní a navíc nám přináší i užitek. Najdeme mezi nimi jednoleté ale i vytrvalé druhy. Mnohé bylinky můžeme pěstovat za oknem nebo na balkóně. Některé ale dovedou výrazně ozdobit i trvalkový záhon. Je potřeba jen vědět, jaké..