Pěstování sasanekKdy sázíme sasanky?

Hlízky ušlechtilých kultivarů sasanek sázíme od března do června. Než je vysadíme, je třeba hlízky namočit na dvacet čtyři hodin do vlažné vody. Hloubka výsadby je přibližně 5 cm.

Naše původní druhy sasanek odolávají zimě velmi dobře. Horší je to s jejich exotickými sestřičkami. Ty pocházejí z oblastí teplejších a nejsou tedy zcela mrazuvzdorné. Na chráněných místech pod lehkým krytem však přezimují bez problémů. Kdo chce mít jistotu, před zimou je vyjme a na jaře opět vysadí.

Jakou půdu a stanoviště zvolit pro sasanky

Půda by měla být dobrá, humózní, snadno propustná, u citlivějších druhů raději s drenáží.

Stanoviště pro sasanky vybíráme chráněné, slunné až polostinné.

Pěstování sasanek

Pěstování sasanek

Sasanky pěstujeme na záhonech, na skalkách, pod keři a ve stinných partiích pod okrasnými stromy. Zvláště u našich sasanek a dalších drobných druhů využíváme skupinového efektu. Jednu nebo několik rostlinek snadno přehlédnete. Celá skupina zdobí plochu již na dálku.

Množení sasanek

Sasanky můžeme množit dělením větších hlízek během července nebo výsevem nažek brzy po dozrání. Podobně jako u ostatních hlíznatých a cibulovitých rostlin necháme nadzemní část zatáhnout, aby se nevyčerpávala podzemní část. Hlavně při řezu do vázy nebo sečení.


  • Jarní koberce z cibulnatých rostlin Malé jarní cibuloviny patří mezi první posly jara. Nejprve se objevují bílé květy, pak žluté a později modré a fialové. Malým cibulovinám sluší pěstování pohromadě v pestré směsi, drobnější druhy se používají jako záhonové lemy nebo jsou vysazovány společně s jarními trvalkami. Hodí se především do přírodních partií zahrad. Jak pěstovat jarní..
  • Drobné orchideje pleionky Pleionky jsou drobné orchideje, rostoucí v Tibetu a je známo čtrnáct druhů. Na našich zahradách a skalkách se dobře uplatní ty druhy, které kvetou časně na jaře. Jsou to především druhy Pleione formosana a Pleione Limprichtii, která je plně mrazuvzdorná a bez úhony snáší mráz až do -15 °C. Pleione formosana..
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) Bledule jarní je oblíbená drobná cibulnatá květina. Bílé zvonkovité květy mají na špičkách okvětních lístků zelené skvrny. Kde a jak pěstovat bledule Nejlépe se jim daří na polostinném stanovišti s vlhčí humózní půdou. Na nové místo se cibulky bledulí sázejí buď ihned po vyzvednutí ze země, když jim zežloutnou listy, nebo..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..