Pěstujeme okrasný česnekOkrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou.

Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období a v zimě naopak sucho v půdě.

K čemu je dobrý okrasný česnek

Nejlépe se hodí do stepní partie zahrady spolu s různými trvalkami, cibulnatými a hlíznatými květinami a trvalkami snášejícími sušší půdy. Nízké druhy okrasných česneků se uplatní i ve skalce.

Okrasný česnek

Okrasný česnek

Vysazování okrasného česneku

Cibule okrasných česneků se vysazují podle počasí a stavu půdy od konce září do počátku listopadu. Velké cibule vysokých druhů sázíme do hloubky 12 až 15 cm a na vzdálenost 25 až 50 cm od sebe, malé cibule nízkých druhů do hloubky 6 až 8 cm na vzdálenost 10 až 25 cm od sebe.

Na stanovišti ponecháme rostliny několik let, jejich květenství pak zvláště vyniknou. Na jiné místo je přesadíme teprve tehdy, až porost silně zhoustne. Cibule okrasného česneku ze země vyzvedneme, až když listy zcela zežloutnou. Po usušení je do nové výsadby uchováváme při teplotě 18 až 20 °C. Některé druhy se snadno množí samovýsevem. Aby se v zahradě nerozplevelily, květenství po dokvětu odstřihneme.


  • Rozmnožování hvězdníku Množení hvězdníků semeny nebo dceřinými cibulkami Množení hvězdníků semeny je příliš složité. Snadněji je množíme dceřinými cibulkami starších rostlin. Nezískáme sice velké množství rostlin, ale při amatérském pěstování pro radost nám to bohatě stačí. Tyto malé cibulky pěstujeme bez období odpočinku dva až tři roky a potom postupujeme tak, jak..
  • Sněženky (Galanthus) Kdy kvetou sněženky Sněženky patří mezi první posly jara. Zvláště velkokvětá sněženka Elwesova, která kvete zpravidla v únoru a počátkem března. Při mimořádně teplém začátku zimy, se její poupata objevují již v lednu. Naše domácí sněženka předjarní (Galanthus nivalis) má květy menší, listy užší a kvete asi o 2 až 3 týdny..
  • Botanické šafrány – krokusy Vysazování šafránu Jarní botanické šafrány neboli krokusy zdobí zahradu většinou už od března. Daří se jim na slunném místě s humózní, lehčí a propustnou, ne příliš suchou půdou. Hlízky se vysazují od druhé poloviny září do konce října do hloubky 6 až 8 cm. Nejsou náročné na stanoviště ani na péči...
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..