Podzim na zahradě – říjenV říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme.

Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši.

Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny do vody, aby nezaschly. Do jámy nejdříve zatlučeme kolík, pak zasadíme stromek. Půdu nahrneme kolem stromku do mírného kopečku a pořádně zalejeme. Stromek přivážeme ke kůlu volnou osmičkou. Také vysazujeme keře rybízu, angreštu a maliníku.

Ze záhonů v říjnu odstraňujeme odkvetlé letničky. U hlíznatých jiřin a mečíků odřízneme stonky cca 20 cm nad zemí a vyryjeme je opatrně ze země. Po zaschnutí hlízy očistíme a uložíme do bezmrazého sklepa.

V říjnu sbíráme ořechy, které necháme pořádně vysušit, aby nechytly plíseň.

Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu  • Leknín – nejoblíbenější vodní rostlina Leknín (Nymphaea) je nejoblíbenější vodní rostlinou, lidově se mu také říká vodní růže. Oživuje přirozené nebo umělé vodní nádrže a jezírka se stojatou vodou na slunném místě. V jaké nádrži pěstovat leknín? V malé zahrádce stačí pro pěstování leknínu mělčí nádrže do hloubky 40 cm. V těchto nádržích pěstuje méně vzrůstné odrůdy..
  • Rady a tipy pro pěstování živého plotu Výšku živého plotu volíme podle umístění. Tam, kde nepotřebujeme ochranu před pohledy zvenčí, stačí nízký živý plot. Před živý plot vysadíme odstupňovaně nižší rostliny – opticky tak prohloubíme prostor zahrady. Kombinujeme kvetoucí keře s jehličnany – docílíme tím oživení zahrady. Keře vybíráme tak, aby kvetly postupně. Např. tavolníky v březnu, klokwitzie v květnu..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..
  • Kosatce Pěstování kosatců K další oblíbené trvalce na zahradě patří kosatec bradatý, který kvete koncem jara v mnoha barvách. Nejvíce se pěstují kultivary vysoké 75 až 100 cm, méně často pak 40 až 75 cm nebo nízké kosatce 20 až 40 cm. Nejdůležitější při pěstování kosatců je výběr stanoviště, které by..