Podzim na zahradě – říjenV říjnu z trávníku vyhrabáváme spadené listí, podle potřeby můžeme i sekat. Trávník již nehnojíme.

Ze záhonů sklízíme kořenovou zeleninu. Zbavíme ji hlíny a olámeme listy. Ponecháme středové srdíčko. Kořenovou zeleninu ukládáme do chladného sklepa tak, aby se k ní nedostaly myši.

Ve druhé polovině října sázíme ovocné stromky. Den předem namočíme kořeny do vody, aby nezaschly. Do jámy nejdříve zatlučeme kolík, pak zasadíme stromek. Půdu nahrneme kolem stromku do mírného kopečku a pořádně zalejeme. Stromek přivážeme ke kůlu volnou osmičkou. Také vysazujeme keře rybízu, angreštu a maliníku.

Ze záhonů v říjnu odstraňujeme odkvetlé letničky. U hlíznatých jiřin a mečíků odřízneme stonky cca 20 cm nad zemí a vyryjeme je opatrně ze země. Po zaschnutí hlízy očistíme a uložíme do bezmrazého sklepa.

V říjnu sbíráme ořechy, které necháme pořádně vysušit, aby nechytly plíseň.

Zahrada v říjnu

Zahrada v říjnu  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Hlaváček jarní – Adonis vernalis Pěstování hlaváčku jarního Hlaváček jarní patří mezi posly jara na našich zahradách. Má žlutozelené kvítky, které rozkvétají hlavně v dubnu. Hlaváček jarní je plně mrazuvzdorný, nejlépe se mu daří v polostínu a ve vlhké půdě. Rozmnožuje se semeny koncem léta nebo po odkvětu dělením trsů. Podobné články: Astra čínská Léto na zahradě..
  • Vděčná trvalka turan Jak kvete turan? Vděčnou trvalkou je také turan. Květy jsou podobné hvězdnicím a jsou umístěny na lodyhách vysokých cca 60 cm. Turan kvete bíle, v odstínech modré, fialové, růžové a červené. Střed květu je žlutý. Některé kultivary turanu po seříznutí vykvetou ještě jednou. Turany mají rády slunné stanoviště s úrodnou vlhkou půdou..
  • Udatna – Aruncus Pěstování udatny Udatna je dekorativní trvalka dosahující v době květu výšky 1,2 až 1,5 m. Udatna má několikrát dělené listy a bohaté laty drobných smetanově bílých květů. Květenství samčích rostlin je bohatší, u samičích rostlin štíhlejší. Kam zasadit udatnu V zahradě se udatna nejlépe uplatní jako solitéra na polostinném místě..