Podzimní vazby z přírodninEfektní aranžmá z podzimních přírodnin rozjasní stále kratší dny. K oblíbeným podzimním přírodninám patří do žluta a ruda zbarvené listy, oranžové bobule nebo lampionky.

Postup aranžování přírodnin

Nádobu naplníme nasáklým florexem nebo oasisem tak, abychom mohli hmotu dokulata seříznout asi 3 cm nad okrajem nádoby. Snáze pak při aranžování docílíme dokonalého tvaru bohaté, jakoby přetékající vazby.

Přichystáme si různě dlouhé větvičky se zralými plody: hloh, hlohyni, bezinky, psí víno, jeřabiny, měchýřky mochyně, dekorativní nadýchané semeníky plaménku a svazčitá plodenství pajasanu.

Aranžovat začneme tak, že zasunutím těch nejbohatších větévek na pravou a levou stranu vodorovně s okrajem nádoby určíte základní tvar. Potom už jenom hustě zakryjeme všechnu aranžovací hmotu.

Podzimní vazby z přírodnin

Podzimní vazby z přírodnin

Tipy pro podzimní aranžování

  • zkuste prořezat starý hloh a z větví vytvarovat věnec – dostanete krásnou podzimní dekoraci na dveře.
  • Měchýřky mochyně sklidíme ještě před příchodem prvních mrazů a necháme je dosušit na tuhých stoncích. Před aranžováním je otrháme a jejich jemné stopky prodloužíme drátkem.
  • Plodenství pajasanu žláznatého tvoří husté svazečky křídlatých nažek, které se postupně zbarvují do červena a jsou krásné ve všech podzimních dekoracích. Snadno z nich vykouzlíme i originální věneček.
  • Kteří ptáci bydlí na zahradě Naši pozornost si ptactvo určitě zaslouží. Např. taková sýkorka váží asi sedmnáct gramů, ale za den sní tolik potravy, kolik sama váží. Sýkoří pár, hnízdící dvakrát ročně, spotřebuje 75 kg hmyzu za jeden rok. V zimním období dokáží sýkorky koňadry zlikvidovat 50 až 70 % obalečů jabloňových, takže se červivost plodů..
  • Altánky a loubí Příjemným odpočinkovým místem v zahradě jsou i altánky a rozmanité besídky. Altánek může být postavený ze dřeva a konstrukce pak připomíná zahradní domek. Nebo můžeme použít kovovou konstrukci, která se nejvíce hodí do japonských zahrad. Zajímavým prvkem každé zahrady jsou i rozmanitá loubí neboli průchody, které mají mít šířku minimálně 120..
  • Kvalita půdy Zahradní rostliny mají různé nároky na kvalitu půdy. Všeobecně platí, že se jim daří lépe, čím je půda úrodnější. Jednou z důležitých složek půdní úrodnosti je obsah rostlinných živin v ní. Pokud je půda chudá, je nutné pro docílení dobrých pěstitelských výsledků více hnojit, nejlépe ekologickými hnojivy. Které živiny v půdě jsou důležité..
  • Malé nádrže pro terasy Malé nádrže se hodí do omezených prostor, např. terasa, dvorek. Minimum by mělo být 25 litrů vody. Nádrž umístíme na slunné místo a osadíme ji několika pobřežními rostlinami a jedním zakrslým leknínem. Malé nádrže nejsou vhodné pro ryby. K zakoupení jsou minifontánky s dopadající vodou na oblázky. Podobné články: Okrasné dřeviny na..