Předěly a cesty v zahraděZahradní cesty

Provoz v zahradě usnadňují dobře architektonicky řešené a technicky kvalitně provedené cesty. Podle finančních a technických možností a důležitosti cest v prostoru z hlediska jejich využívání se můžeme rozhodnout pro cesty štěrkopískové s obrubníky, pro cesty z betonových dlaždic, kostek, plochých přírodních kamenů apod.

Místa méně navštěvovaná postačí spojit tzv. Šlapákovou cestou z betonových dlaždic nebo plochých přírodních kamenů. Při příjezd a parkování aut jsou vhodné zatravňovací tvárnice z betonu. Mnoho cest zahradu zbytečně rozčleňuje. V zelinářské části mají cesty charakter dočasný a většinou se změnou velikosti záhonů podle osevního postupu mění. Proto je nezpevňujeme.

Schody v zahradě

Ve svažitém terénu jsou doplňkem cest schody. Nejvhodnější jsou z přírodního kamene, stejného druhu jako ostatní stavby v zahradě. Důležité je, aby nášlapná plocha měla 1 až 2 % spád po svahu, aby se na ní nedržela voda. Dále se má dodržovat zásada, že dvě výšky stupně plus jedna šířka nášlapné plochy mají činit 64 cm, tj. délku kroku.

Opěrné zídky

Opěrné zídky

Pro zmírnění svahů v zahradě jsou vhodné suché květinové zídky. Dělají se z přírodního kamene, zpravidla do výšky 80 cm a jejich spáry se osazují nízkými kobercovými skalničkami, takže v době květu jsou pěknou ozdobou zahrady.

K ozdobné zahradě patří také okrasné jezírko a jeho rostliny, zvláště lekníny. Při použití tlustší velmi trvanlivé hydroizolační fólie není stavba jezírka finančně a pracovně tak náročná jako dříve z betonu. Kromě rostlin mohou jezírko oživit i barevné rybky.


  • Zimní práce na zahradě – únor Únor by měl být bílý, aby posílil pole i naši zahrádku. Zalijeme znovu důkladně jehličnany i stále zelené keře, nezapomeneme na skalku, ošetříme trávník. Pod fóliový tunel můžeme už zasít ředkvičku a vysázet sazečku cibule. Pokud hrozí mrazy, přehodíme přes fóliovník ještě jednu vrstvu fólie, nebo starou plachtu, či jinou..
  • Skalka vynahradí horskou přírodu Skalku lze začlenit nejen do velké zahrady, ale také do malé. Případně je možnost vybudovat miniskalku v korytu. Zakládání skalky v přírodním stylu Při zakládání skalky v přírodním stylu využijeme svažitý terén, do kterého přirozeně zabudujeme stupně. Pokud nemáme svažitý terén, musíme si vypomoci zídkou z kamenů nebo kamenným valem. Suchá zídka Suché zídky..
  • Podzimní květina hvězdnice Podzimní zahrada nemusí být jen o padajícím barevném listí, ale také ji můžou rozzářit pestré květy hvězdnice. Hvězdnice je nenáročná trvalka, která má jak nižší, tak i vyšší kultivary. Nízké hvězdnice se hodí do skalek a na obruby záhonů. Středně vysoké druhy do květinových záhonů a mohutné soliterní rostliny využijeme..
  • Kana – exotická květina Kana neboli také dosna je exotická květina, které u nás s úspěchem zdomácněla. Pochází ze subtropické Ameriky. U nás kana dorůstá do výšky 60 až 120 cm a má různé barevné varianty. Podle barvy listů je rozdělujeme na zelenolisté a červenolisté. Jak pěstovat kanu? Kana vyžaduje teplé, slunné stanoviště a bohatou..