Promyšlené proměny na zahraděNež se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska:

  • Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti.
  • Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na vesnici nebo v krajinném prostředí.
  • Je naše zahrada ve stadiu postupného budování s perspektivou dalšího rozvoje, nebo už ve stadiu stárnutí s potřebou postupné modernizace, nebo dokonce zásadní rekonstrukční změny?

Užitková zahrada

Na ploše 300 m2 je možné vypěstovat ovoce a zeleninu pro rodinu s více dětmi. Ke zvýšení produkce a prodloužení sklizňového období napomohou i zateplené prostory – pařeniště, fóliovník a skleník.

Skleník

Skleník

Při plánování ovocných dřevin nesmíme zapomenout na to, že ovocné stromy dávají v prvních letech poměrně nízké výnosy. Tento nedostatek pomohou odstranit zahuštěné výsadby a větší pěstování drobného ovoce jako jahody, rybíz, maliny. V pozdější době plné plodnosti je nutné myslet nad prořezáváním stárnoucí výsadby.

Okrasná a obytná zahrada

Estetické a rekreační zaměření zahrady určuje především úměrně velký a pravidelně udržovaný trávník v souvislejší ploše, na nějž po stranách navazují záhony květin a nižších okrasných dřevin. Zanedbaný trávník je nutné renovovat. Méně vhodný terén pro trávník – svažitý, kamenitý apod. – lze ozelenit např. půdopokryvnými dřevinami a trvalkami.

Trávník

Trávník

V okrasné části zahrady můžeme vytvořit zvláštní esteticky působivé partie, např. skalku, vřesoviště nebo stepní partie s travinami. Mělo by v ní výt místo pro odpočívadlo s vhodným zahradním nábytkem. Malým dětem dopřejeme pískoviště, houpačku, prolézačky či palisádové stěny.

Využít zahradu k obytným účelům můžeme, zajistíme-li dostatečnou intimitu proti pohledům zvenčí. K tomu poslouží nejlépe stříhané živé ploty, dřevěné mřížoví porostlé popínavými rostlinami, plot z prken nebo jiného materiálu.

Důležité je také místo ke slunění, dále zahradní gril, krb nebo alespoň jednoduché přírodní ohniště. Ke zpříjemnění pobytu ve večerních hodinách v teplém období přispěje i elektrické osvětlení, jehož instalace musí odpovídat příslušným předpisům.


  • Aksamitníky neboli Afrikány – letničky naší zahrady Pěstování aksamitníků Aksamitníky patří k jedněm z nejznámějších a nejpěstovanějším letničkám v našich zahradách. Jsou nenáročné a jejich pěstování je jednoduché. Umisťujeme je na světlé, slunné stanoviště nebo do polostínu. Rostou dobře v každé půdě. Dobře snášejí sucho i krátkodobé přemokření. Sazenice aksamitníku můžeme zakoupit, nebo si je snadno vypěstovat ze semen. Ze semen..
  • Květiny vhodné do truhlíků na balkon Million Bells Million Bells – květiny s množstvím barevných odrůd – žlutá, červená, růžová, fialová. Má drobné květy, bohatě kvetou od jara až do zámrazu. Million Bells vyžaduje lehký rašelinový substrát nejlépe stále vlhký a pravidelné přihnojování. Surfínie Surfínie, převislé petunie – mají dlouhé převisy barevných květů a jsou vynikající ozdobou..
  • Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Pěstování ladoničky bělomodré Ladonička bělomodrá je nenáročná drobná cibulovina pocházející z malé Asie. Z podzemní cibulky vyrůstají dva čárovité listy a v březnu až dubnu 10 až 15 cm vysoký stvol s několika modrými hvězdičkovitými květy, které mají bílý střed. Nejlépe se jí daří v lehčí humózní půdě na mírně zastíněném stanovišti ve společnosti jiných..
  • Vlčí bob – Lupina Oblíbená trvalka vlčí bob Vlčí bob je lidově nazýván lupina. Vlčí bob má rád slunné, chráněné stanoviště s výživnou vlhčí půdou bez vápníku. Má velké hrozny jednobarevných nebo dvoubarevných květů v různých barvách a jejich kombinacích. Pokud včas odstřihneme stonky s odkvetlým květenstvím, vlčí bob znovu koncem léta rozkvete. Podobné články: Okrasné dřeviny..