Promyšlené proměny na zahraděNež se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska:

  • Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti.
  • Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na vesnici nebo v krajinném prostředí.
  • Je naše zahrada ve stadiu postupného budování s perspektivou dalšího rozvoje, nebo už ve stadiu stárnutí s potřebou postupné modernizace, nebo dokonce zásadní rekonstrukční změny?

Užitková zahrada

Na ploše 300 m2 je možné vypěstovat ovoce a zeleninu pro rodinu s více dětmi. Ke zvýšení produkce a prodloužení sklizňového období napomohou i zateplené prostory – pařeniště, fóliovník a skleník.

Skleník

Skleník

Při plánování ovocných dřevin nesmíme zapomenout na to, že ovocné stromy dávají v prvních letech poměrně nízké výnosy. Tento nedostatek pomohou odstranit zahuštěné výsadby a větší pěstování drobného ovoce jako jahody, rybíz, maliny. V pozdější době plné plodnosti je nutné myslet nad prořezáváním stárnoucí výsadby.

Okrasná a obytná zahrada

Estetické a rekreační zaměření zahrady určuje především úměrně velký a pravidelně udržovaný trávník v souvislejší ploše, na nějž po stranách navazují záhony květin a nižších okrasných dřevin. Zanedbaný trávník je nutné renovovat. Méně vhodný terén pro trávník – svažitý, kamenitý apod. – lze ozelenit např. půdopokryvnými dřevinami a trvalkami.

Trávník

Trávník

V okrasné části zahrady můžeme vytvořit zvláštní esteticky působivé partie, např. skalku, vřesoviště nebo stepní partie s travinami. Mělo by v ní výt místo pro odpočívadlo s vhodným zahradním nábytkem. Malým dětem dopřejeme pískoviště, houpačku, prolézačky či palisádové stěny.

Využít zahradu k obytným účelům můžeme, zajistíme-li dostatečnou intimitu proti pohledům zvenčí. K tomu poslouží nejlépe stříhané živé ploty, dřevěné mřížoví porostlé popínavými rostlinami, plot z prken nebo jiného materiálu.

Důležité je také místo ke slunění, dále zahradní gril, krb nebo alespoň jednoduché přírodní ohniště. Ke zpříjemnění pobytu ve večerních hodinách v teplém období přispěje i elektrické osvětlení, jehož instalace musí odpovídat příslušným předpisům.


  • Jaké čerpadlo pro fontánu a vodopád? Čerpadlo do jezírka Pro běžnou zahradní nádrž pořídíme ponorné čerpadlo, které se snadno instaluje. Z bezpečnostních důvodů je nejvhodnější ponorné čerpadlo o výkonu 24 V. Čerpadlo nepokládáme přímo na dno, ale podložíme je několika cihlami. Pracuje tak, že nasává vodu přes čistič a vytlačuje ji hlavicí fontány nebo hadicí k vrcholu vodopádu...
  • Treláže a jejich využití Treláže jsou jednoduché mříže, většinou dřevěné, které slouží k popínání rostlin v zahradě, na dvoře nebo terase. Dokáží zpestřit vzhled domu a zahrady. Treláže jsou velmi populární ve Francii. Tyto podpůrné konstrukce můžou být umístěny i u zdí domů nebo jako optické zvýšení kamenné zídky tak, aby bránily pohledům zvenčí. Dřevěné treláže..
  • Floxy – Plamenky Pěstování floxů na zahradě Floxy, lidově též známé jako plamenky mají květy v barvách bílé, růžové, červené nebo fialové. Floxy můžou být podle druhu jak letničky, tak trvalky. Mají velké množství barevných květů, a proto jsou v našich zahradách velmi oblíbené. Nejpopulárnější jsou polštářové floxy, které jsou umisťovány zejména do..
  • Třemdava – Dictamnus albus Pěstování třemdavy Třemdava je trvalka vysoká až 90 cm. Působí velmi ozdobně svými hrozny světle růžových, výrazně tmavěji žilkovaných květů. Některé třemdavy jsou i bíle kvetoucí. Celá květina je porostlá chloupky, které za teplého slunečného počasí vydávají silnou citronovou vůni. Odkvetlé květy Třemdavy včas odstřihneme, aby se se rostliny nevysilovaly..