Promyšlené proměny na zahradě



Než se rozhodneme pro úpravy v zahradě, zvážíme především tato hlediska:

  • Složení rodiny a osobitý vztah jednotlivých členů k zahradě: pěstitelská nebo společenská orientace, časové možnosti, pracovní a odborné schopnosti a znalosti.
  • Velikost a stáří naší zahrady, klimatické a stanovištní podmínky: jde o zahradu přídomní, v zahrádkové nebo rekreační osadě, ve městě, na vesnici nebo v krajinném prostředí.
  • Je naše zahrada ve stadiu postupného budování s perspektivou dalšího rozvoje, nebo už ve stadiu stárnutí s potřebou postupné modernizace, nebo dokonce zásadní rekonstrukční změny?

Užitková zahrada

Na ploše 300 m2 je možné vypěstovat ovoce a zeleninu pro rodinu s více dětmi. Ke zvýšení produkce a prodloužení sklizňového období napomohou i zateplené prostory – pařeniště, fóliovník a skleník.

Skleník

Skleník

Při plánování ovocných dřevin nesmíme zapomenout na to, že ovocné stromy dávají v prvních letech poměrně nízké výnosy. Tento nedostatek pomohou odstranit zahuštěné výsadby a větší pěstování drobného ovoce jako jahody, rybíz, maliny. V pozdější době plné plodnosti je nutné myslet nad prořezáváním stárnoucí výsadby.

Okrasná a obytná zahrada

Estetické a rekreační zaměření zahrady určuje především úměrně velký a pravidelně udržovaný trávník v souvislejší ploše, na nějž po stranách navazují záhony květin a nižších okrasných dřevin. Zanedbaný trávník je nutné renovovat. Méně vhodný terén pro trávník – svažitý, kamenitý apod. – lze ozelenit např. půdopokryvnými dřevinami a trvalkami.

Trávník

Trávník

V okrasné části zahrady můžeme vytvořit zvláštní esteticky působivé partie, např. skalku, vřesoviště nebo stepní partie s travinami. Mělo by v ní výt místo pro odpočívadlo s vhodným zahradním nábytkem. Malým dětem dopřejeme pískoviště, houpačku, prolézačky či palisádové stěny.

Využít zahradu k obytným účelům můžeme, zajistíme-li dostatečnou intimitu proti pohledům zvenčí. K tomu poslouží nejlépe stříhané živé ploty, dřevěné mřížoví porostlé popínavými rostlinami, plot z prken nebo jiného materiálu.

Důležité je také místo ke slunění, dále zahradní gril, krb nebo alespoň jednoduché přírodní ohniště. Ke zpříjemnění pobytu ve večerních hodinách v teplém období přispěje i elektrické osvětlení, jehož instalace musí odpovídat příslušným předpisům.






  • Suché zídky na zahradě K čemu jsou na zahradě suché zídky? Suché zídky slouží především k zadržování svahů, vytváření teras i k ohraničení jednotlivých parcel. Pokud postavíme suchou zídku z velkých kamenů, bude působit velmi dekorativně doplněná zelení. Stavba suché zídky Suché zídky stavíme maximálně do výšky 1 metru. Na vymazání použijeme jílovitou nebo hlinitou zeminu. Půda..
  • Nářadí a vybavení do zahrady Aby zahrada vypadala pěkně, je potřeba ji jednou za čas dát do pořádku – ostříhat nebo odřezat přebytečné větve, zrýt záhony nebo vyhrabat trávník. K tomu nám pomáhá nářadí. Ve specializovaných obchodech je nabídka široká. Rýče lehký rýč z tvrzeného hliníku použijeme na zpracování lehkých půd ergonomický rýč s kalenou ostrou čepelí pro..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...
  • Předzahrádka u domu Předzahrádka většinou vytváří první názor o domu a jejich majitelích. Oplocení domu navazuje na celkovou architekturu, ať již jde o materiál, barevnost nebo členění. Příliš vysoké a masivní ploty vytváří bariéru mezi předzahrádkou a ulicí. Vysoké oplocení je podstatné především ve velmi frekventovaných ulicích jako bariéra proti hluku a prachu...