PryskyřníkPryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy.

Péče o pryskyřník

Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést velmi dlouho. Při běžné pokojové teplotě odkvete dříve. Kvetoucí pryskyřníky snesou i teploty kolem 0°C a dokonce i slabší mrazík. Od začátku dubna můžeme pryskyřník umístit za okno.

Pěstování pryskyřníku

Pokud se rozhodneme pryskyřník pěstovat z hlíz, vysadíme je na jaře do květináčů do hloubky cca 3 cm pod povrch substrátu. Než budeme hlízy sázet, je vhodné je na jeden den namočit do vody a pak je obalit rozdrceným dřevěným uhlím.

Jakmile se začnou objevovat na hlíze výhony, musíme dbát na pravidelnou zálivku, aby substrát nevyschl. V době, kdy jsou již u pryskyřníku vyvinuty listy, přidáváme jedenkrát týdně do zálivky hnojivo. Po odkvětu narůstají nové hlízy, proto je nutné v péči pokračovat až do zatažení listů.

Na podzim hlízy pryskyřníku velmi opatrně vyjmeme, staré scvrklé hlízy odebereme. Nové hlízy uložíme do suchého písku nebo zabalíme do novin a necháme přezimovat stejně jako hlízy jiřinek.

Hlízy sázíme do lehké a propustné zeminy. Navíc zajistíme pískové lože, které chrání před hnilobami a plísněmi.

Pryskyřník patří mezi rostliny velmi náročné na pěstování.

Choroby a škůdci pryskyřníku

Hlízy můžou být napadeny plísní a hnilobou. Na jaře se na listech může objevit padlí – bílé pomoučení. Tyto choroby můžeme likvidovat chemickými přípravky. V letním období rostliny napadají mšice.

Pryskyřník

Pryskyřník


 


  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..
  • Mečíky neboli gladioly Mečíky neboli gladioly jsou květiny určené především k řezu. Řežou se v době, kdy se první spodní květy uvolní z poupěte a mají již barvu. Necháme-li je dokvétat na záhoně, hlízy slábnou. Po odkvětu je nutné vyříznout květní stvol, listy ponecháme. Mečíky jsou květiny s hlízami, které mají malou mrazuvzdornost – proto je..
  • Brambořík – Cyclamen Kde pěstovat brambořík? Brambořík neboli Cyclamen, kvete časně z jara. Je to 7 až 10 cm velká rostlinka, vhodná pro umístění na polostinná místa skalky s propustnou humózní a slabě alkalickou půdou. Listy bramboříku mají ledvinovitý tvar a vyrůstají na podzim. Zůstávají na rostlině celou zimu. Mají zelenou barvu, odspodu jsou načervenalé. Květy..