PryskyřníkPryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy.

Péče o pryskyřník

Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést velmi dlouho. Při běžné pokojové teplotě odkvete dříve. Kvetoucí pryskyřníky snesou i teploty kolem 0°C a dokonce i slabší mrazík. Od začátku dubna můžeme pryskyřník umístit za okno.

Pěstování pryskyřníku

Pokud se rozhodneme pryskyřník pěstovat z hlíz, vysadíme je na jaře do květináčů do hloubky cca 3 cm pod povrch substrátu. Než budeme hlízy sázet, je vhodné je na jeden den namočit do vody a pak je obalit rozdrceným dřevěným uhlím.

Jakmile se začnou objevovat na hlíze výhony, musíme dbát na pravidelnou zálivku, aby substrát nevyschl. V době, kdy jsou již u pryskyřníku vyvinuty listy, přidáváme jedenkrát týdně do zálivky hnojivo. Po odkvětu narůstají nové hlízy, proto je nutné v péči pokračovat až do zatažení listů.

Na podzim hlízy pryskyřníku velmi opatrně vyjmeme, staré scvrklé hlízy odebereme. Nové hlízy uložíme do suchého písku nebo zabalíme do novin a necháme přezimovat stejně jako hlízy jiřinek.

Hlízy sázíme do lehké a propustné zeminy. Navíc zajistíme pískové lože, které chrání před hnilobami a plísněmi.

Pryskyřník patří mezi rostliny velmi náročné na pěstování.

Choroby a škůdci pryskyřníku

Hlízy můžou být napadeny plísní a hnilobou. Na jaře se na listech může objevit padlí – bílé pomoučení. Tyto choroby můžeme likvidovat chemickými přípravky. V letním období rostliny napadají mšice.

Pryskyřník

Pryskyřník


 


  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Tipy pro pěstování tulipánů Původ tulipánů Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban. Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Krokus – Šafrán – Crocus Ladonička bělomodrá –..
  • Hyacinty v květináči Hyacinty mají stovky odrůd – od bílých, přes žluté, oranžové, růžové až po fialové a tmavě modré.   Jak pěstovat hyacinty v květináči? Cibule hyacintů zasadíme do květináče s mírně vlhkou hlínou a uložíme je do chladu a tmy. Asi po dvou měsících je přeneseme na světlejší místo. Do teplé místnosti je..