PryskyřníkPryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy.

Péče o pryskyřník

Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést velmi dlouho. Při běžné pokojové teplotě odkvete dříve. Kvetoucí pryskyřníky snesou i teploty kolem 0°C a dokonce i slabší mrazík. Od začátku dubna můžeme pryskyřník umístit za okno.

Pěstování pryskyřníku

Pokud se rozhodneme pryskyřník pěstovat z hlíz, vysadíme je na jaře do květináčů do hloubky cca 3 cm pod povrch substrátu. Než budeme hlízy sázet, je vhodné je na jeden den namočit do vody a pak je obalit rozdrceným dřevěným uhlím.

Jakmile se začnou objevovat na hlíze výhony, musíme dbát na pravidelnou zálivku, aby substrát nevyschl. V době, kdy jsou již u pryskyřníku vyvinuty listy, přidáváme jedenkrát týdně do zálivky hnojivo. Po odkvětu narůstají nové hlízy, proto je nutné v péči pokračovat až do zatažení listů.

Na podzim hlízy pryskyřníku velmi opatrně vyjmeme, staré scvrklé hlízy odebereme. Nové hlízy uložíme do suchého písku nebo zabalíme do novin a necháme přezimovat stejně jako hlízy jiřinek.

Hlízy sázíme do lehké a propustné zeminy. Navíc zajistíme pískové lože, které chrání před hnilobami a plísněmi.

Pryskyřník patří mezi rostliny velmi náročné na pěstování.

Choroby a škůdci pryskyřníku

Hlízy můžou být napadeny plísní a hnilobou. Na jaře se na listech může objevit padlí – bílé pomoučení. Tyto choroby můžeme likvidovat chemickými přípravky. V letním období rostliny napadají mšice.

Pryskyřník

Pryskyřník


 


  • Pěstujeme okrasný česnek Okrasný česnek je vytrvalá bylina, pocházející převážně ze středoasijských a východoevropských stepí. Téměř všechny druhy mají úzké přízemní listy vonící po česneku, jakmile se rozemnou. Nejlépe okrasnému česneku vyhovuje slunné, teplé a chráněné stanoviště s propustnou a vápenitou půdou. Na jaře okrasnému česneku prospívá více vláhy, ve druhé polovině vegetačního období..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum je vytrvalá cibulnatá květina vysoká cca 20 až 35 cm. Vysazujeme ji větších skalek a do květinových záhonů. Hodí se i k řezu. Je ozdobná svými široce rozevřenými květy trychtýřovitého tvaru. Květina pochází z jižního Ruska, vyžaduje slunnou a propustnou půdu. Proti zimním mrazům je odolná, ale můžeme ji zasypat..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..