PryskyřníkPryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy.

Péče o pryskyřník

Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést velmi dlouho. Při běžné pokojové teplotě odkvete dříve. Kvetoucí pryskyřníky snesou i teploty kolem 0°C a dokonce i slabší mrazík. Od začátku dubna můžeme pryskyřník umístit za okno.

Pěstování pryskyřníku

Pokud se rozhodneme pryskyřník pěstovat z hlíz, vysadíme je na jaře do květináčů do hloubky cca 3 cm pod povrch substrátu. Než budeme hlízy sázet, je vhodné je na jeden den namočit do vody a pak je obalit rozdrceným dřevěným uhlím.

Jakmile se začnou objevovat na hlíze výhony, musíme dbát na pravidelnou zálivku, aby substrát nevyschl. V době, kdy jsou již u pryskyřníku vyvinuty listy, přidáváme jedenkrát týdně do zálivky hnojivo. Po odkvětu narůstají nové hlízy, proto je nutné v péči pokračovat až do zatažení listů.

Na podzim hlízy pryskyřníku velmi opatrně vyjmeme, staré scvrklé hlízy odebereme. Nové hlízy uložíme do suchého písku nebo zabalíme do novin a necháme přezimovat stejně jako hlízy jiřinek.

Hlízy sázíme do lehké a propustné zeminy. Navíc zajistíme pískové lože, které chrání před hnilobami a plísněmi.

Pryskyřník patří mezi rostliny velmi náročné na pěstování.

Choroby a škůdci pryskyřníku

Hlízy můžou být napadeny plísní a hnilobou. Na jaře se na listech může objevit padlí – bílé pomoučení. Tyto choroby můžeme likvidovat chemickými přípravky. V letním období rostliny napadají mšice.

Pryskyřník

Pryskyřník


 


  • Narcisová moucha – cibulovka narcisová Cibulovka narcisová je moucha, která je velká asi 2 cm. Má černohnědé zabarvení, při letu silně bzučí. Je to největší škůdce narcisů. Škody způsobuje kladením vajíček na zasychající narcisové natě. Larva této mouchy se po vylíhnutí přesune do cibule, kterou pak vyžírá a zcela ji zlikviduje. Ochrana před narcisovou mouchou..
  • Botanické šafrány – krokusy Vysazování šafránu Jarní botanické šafrány neboli krokusy zdobí zahradu většinou už od března. Daří se jim na slunném místě s humózní, lehčí a propustnou, ne příliš suchou půdou. Hlízky se vysazují od druhé poloviny září do konce října do hloubky 6 až 8 cm. Nejsou náročné na stanoviště ani na péči...
  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..
  • Ladoňky – Scilla Ladoňky – drobné cibuloviny Ladoňky patří mezi oblíbené drobné cibuloviny. Kvetou většinou modře, řidčeji i bíle nebo růžově. Zpravidla již počátkem března kvete ladoňka Miščenkova. Její světlemodré kvítky mají uprostřed každého plátku tmavší proužek. O něco později kvete ladoňka nicí, která má zářivě modré kvítky. Jak pěstovat ladoňku Snadno se..