Rané výsevy zeleninyVysévání kořenové zeleniny

Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim.

Vysévání cibule

Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se sice na zahrádkách pěstuje většinou ze sazečky, ale vypěstovaná ze semen je levnější, lépe se skladuje a vydrží pro kuchyňskou potřebu spolehlivě až do nové sklizně.

Rané výsevy zeleniny

Rané výsevy zeleniny

Vysévání póru

Také pór můžeme vysévat přímo na pěstební záhon a na něm ho vyjednotit a dopěstovat až do sklizňové zralosti. Jinak se pór zpravidla pěstuje ze sazenic předpěstovaných v pařeništi a vysazovaných na záhon v květnu až červnu jako následná plodina po časně sklizených zeleninách (salátu, špenátu, ředkvičce, atd.).

Brzký výsev je obvyklý i u některých zelenin pro ranou sklizeň, jako jsou ředkvička, ředkev, raná vodnice, špenát, hrách a bob zahradní.


  • Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
  • Pěstujeme štěrbák Štěrbák širokolistý je listová zelenina podobná listovému salátu. Má tužší listy, které jsou mírně nahořklé. Listy tvoří velké ploché růžice a obsahují inzulín. Jak vysadit štěrbák Semena štěrbáku vyséváme přímo na záhon na začátku července ve špetkách do sponu 30×30 cm, po vzejití rostliny vyjednotíme. Štěrbák vyžaduje přiměřenou zálivku. V případě..
  • Pěstování salátu Jak pěstovat salát na zahradě V létě pěstujeme odrůdy odolnější proti vybíhání do květu. Sazenice si předpěstujeme tak, abychom je mohly v dubnu a v květnu vysazovat na záhon. Hlávky se sklízejí v červenci a srpnu. Ledový salát je oblíbený pro svoje velké hlávky křehkých listů. Ledový salát je náročnější na teplo. Trpí zahníváním..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...