Rané výsevy zeleninyVysévání kořenové zeleniny

Časně zjara vyséváme na záhony především zeleniny s dlouhou dobou klíčení a celkového vývoje. Jsou to zejména kořenové zeleniny jako mrkve, petržel, pastinák a černý kořen, které se sklízejí většinou až na podzim.

Vysévání cibule

Kromě kořenové zeleniny se také časně zjara seje také cibule kuchyňská. Ta se sice na zahrádkách pěstuje většinou ze sazečky, ale vypěstovaná ze semen je levnější, lépe se skladuje a vydrží pro kuchyňskou potřebu spolehlivě až do nové sklizně.

Rané výsevy zeleniny

Rané výsevy zeleniny

Vysévání póru

Také pór můžeme vysévat přímo na pěstební záhon a na něm ho vyjednotit a dopěstovat až do sklizňové zralosti. Jinak se pór zpravidla pěstuje ze sazenic předpěstovaných v pařeništi a vysazovaných na záhon v květnu až červnu jako následná plodina po časně sklizených zeleninách (salátu, špenátu, ředkvičce, atd.).

Brzký výsev je obvyklý i u některých zelenin pro ranou sklizeň, jako jsou ředkvička, ředkev, raná vodnice, špenát, hrách a bob zahradní.


  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
  • Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór Časný výsev zeleniny Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února. Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U..
  • Recepty na vaření z brokolice Brokolice dušená s masem 60 dkg brokolice 40 dkg vepřové plece Olej, sůl, pepř 1 cibule 1 stroužek česneku 5 lžic rajčatového kečupu 2 vejce uvařená natvrdo Vepřové maso naklepeme a nakrájíme na kostky. Za stálého míchání je opečeme na oleji, vyjmeme, pak na oleji osmahneme drobně nakrájenou cibuli a vmícháme..
  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..