Řez ovocných dřevinOvocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života.

Řezy ovocných dřevin dělíme na:

  • Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí.
  • Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti.
  • Zmlazovací řez v době stárnutí.

Kdy řezat stromy?

Jádroviny řežeme hlavně v předjaří, jedná se o tzv. zimní řez. Pro lepší vybarvení plodů, omezení hořké pihovitosti a zbrzdění růstu.

Řez peckovin uskutečňujeme zásadně během vegetace (červenec a srpen). To znamená již v průběhu sklizně a ihned po sklizni, anebo později na jaře, většinou na začátku kvetení. Doplňující odstranění zahušťujících letorostů vylomením nebo odříznutím provedeme v červnu až červenci. Peckoviny neřežeme v zimním období, protože tím se podporuje výskyt klejotokové rakoviny a dalších chorob, zejména u broskvoní, meruněk a třešní.

Líska obecná

Líska obecná

Ořešák řežeme v pozdním jaru až začátkem léta, popřípadě v druhé polovině července. Líska snáší dobře řez v předjaří. Jestliže ji pěstujeme ve stromkovém tvaru, pak stačí pouze sanitární udržovací řez jednou za tři až čtyři roky.

Drobné ovoce zahrnuje rybíz, angrešt, maliník a ostružiník. Tyto druhy netvoří po řezu hojivé pletivo, jak je tomu u jiných ovocných druhů, řezné rány pouze zasychají. Většinou řežeme tyto dřeviny v předjarním období, protože velmi brzy raší. Odplozené výhony maliníku a ostružiníku řežeme co nejdříve po sklizni.

Červený a bílý rybíz můžeme v zahradách řezat také během sklizně. Staré, zpravidla málo plodné a převislé větvě odřezáváme těsně u země i s plody, které pak pohodlně očešeme. Zjara pak máme o to méně práce s udržovacím řezem. Tento řez dává srovnatelné výsledky s klasickým zimním řezem.


  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
  • Rozmnožujeme rostliny pomocí bylinného řízkování Jedním ze způsobů rozmnožování rostlin je bylinné řízkování. Mladé rostlinky vypěstované z řízků jsou větší a robustnější a hlavně jsou identické s hlavní rostlinou. Bylinné řízky odebíráme na jaře nebo v časném létě. K nejběžnějším řízkovaným rostlinám patří vytrvalé a záhonové rostliny. Bylinné řízkování Připravíme si květináč s běžným substrátem a posypeme ho tenkou..