Řez ovocných dřevinOvocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života.

Řezy ovocných dřevin dělíme na:

  • Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí.
  • Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti.
  • Zmlazovací řez v době stárnutí.

Kdy řezat stromy?

Jádroviny řežeme hlavně v předjaří, jedná se o tzv. zimní řez. Pro lepší vybarvení plodů, omezení hořké pihovitosti a zbrzdění růstu.

Řez peckovin uskutečňujeme zásadně během vegetace (červenec a srpen). To znamená již v průběhu sklizně a ihned po sklizni, anebo později na jaře, většinou na začátku kvetení. Doplňující odstranění zahušťujících letorostů vylomením nebo odříznutím provedeme v červnu až červenci. Peckoviny neřežeme v zimním období, protože tím se podporuje výskyt klejotokové rakoviny a dalších chorob, zejména u broskvoní, meruněk a třešní.

Líska obecná

Líska obecná

Ořešák řežeme v pozdním jaru až začátkem léta, popřípadě v druhé polovině července. Líska snáší dobře řez v předjaří. Jestliže ji pěstujeme ve stromkovém tvaru, pak stačí pouze sanitární udržovací řez jednou za tři až čtyři roky.

Drobné ovoce zahrnuje rybíz, angrešt, maliník a ostružiník. Tyto druhy netvoří po řezu hojivé pletivo, jak je tomu u jiných ovocných druhů, řezné rány pouze zasychají. Většinou řežeme tyto dřeviny v předjarním období, protože velmi brzy raší. Odplozené výhony maliníku a ostružiníku řežeme co nejdříve po sklizni.

Červený a bílý rybíz můžeme v zahradách řezat také během sklizně. Staré, zpravidla málo plodné a převislé větvě odřezáváme těsně u země i s plody, které pak pohodlně očešeme. Zjara pak máme o to méně práce s udržovacím řezem. Tento řez dává srovnatelné výsledky s klasickým zimním řezem.


  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Jaké jsou vhodné rostliny pro vřesoviště? Vřesovec (Erica) dorůstá do výšky 20 až 30 cm. Vysazujeme jej na slunné stanoviště do dobré zahradní půdy s příměsí rašeliny a písku. Na zimu jej přikrýváme chvojím, které nezapomeneme na jaře včas odstranit, aby se vřesovce otužovaly. Vřesovec kvete malými půvabnými květy. Různými vřesy a vřesovci můžeme pokrýt i větší..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..