Řez ovocných dřevinOvocné dřeviny se na rozdíl od ostatních plodin vyznačují pravidelnou potřebou tvarovaných zásahů a řezu od výsadby až do konce života.

Řezy ovocných dřevin dělíme na:

  • Výchovný řez, tzv. tvarovací v období mládí.
  • Udržovací řez nebo také prosvětlovací, obnovovací, průklest během plodnosti.
  • Zmlazovací řez v době stárnutí.

Kdy řezat stromy?

Jádroviny řežeme hlavně v předjaří, jedná se o tzv. zimní řez. Pro lepší vybarvení plodů, omezení hořké pihovitosti a zbrzdění růstu.

Řez peckovin uskutečňujeme zásadně během vegetace (červenec a srpen). To znamená již v průběhu sklizně a ihned po sklizni, anebo později na jaře, většinou na začátku kvetení. Doplňující odstranění zahušťujících letorostů vylomením nebo odříznutím provedeme v červnu až červenci. Peckoviny neřežeme v zimním období, protože tím se podporuje výskyt klejotokové rakoviny a dalších chorob, zejména u broskvoní, meruněk a třešní.

Líska obecná

Líska obecná

Ořešák řežeme v pozdním jaru až začátkem léta, popřípadě v druhé polovině července. Líska snáší dobře řez v předjaří. Jestliže ji pěstujeme ve stromkovém tvaru, pak stačí pouze sanitární udržovací řez jednou za tři až čtyři roky.

Drobné ovoce zahrnuje rybíz, angrešt, maliník a ostružiník. Tyto druhy netvoří po řezu hojivé pletivo, jak je tomu u jiných ovocných druhů, řezné rány pouze zasychají. Většinou řežeme tyto dřeviny v předjarním období, protože velmi brzy raší. Odplozené výhony maliníku a ostružiníku řežeme co nejdříve po sklizni.

Červený a bílý rybíz můžeme v zahradách řezat také během sklizně. Staré, zpravidla málo plodné a převislé větvě odřezáváme těsně u země i s plody, které pak pohodlně očešeme. Zjara pak máme o to méně práce s udržovacím řezem. Tento řez dává srovnatelné výsledky s klasickým zimním řezem.


  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..
  • Velkokvětý plamének – Clematis Pěstování plaménků Velkokvěté plaménky patří na našich zahradách k nejoblíbenějším popínavým dřevinám. Aby plaménky bohatě kvetly, potřebují úrodnou humózní a propustnou půdu na slunném stanovišti. Současně je však nutné, aby spodní část rostliny, tzv. krček, byl zastíněný proti jižnímu slunci. Na zastínění podsazujeme nízkými keři nebo polštářovitými trvalkami, např. floxy. Stříhání..
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..