Rozdělení keřů podle výškyUplatnění keřů v zahradě

Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí.

Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých druhů můžeme připravit o květy.

Keře do půlmetru výšky

Skalníky, třezalky, tavolníky, mochny, pokryvné růže, stálezelené brsleny

Skalník, okrasná dřevina

Keře do 1 metru

Hortenzie, kdoulovce, tavolníky, dřišťály, ořechoplodce, mahonie

Hortenzie, květiny s modrými květy

Keře do 2 metrů

Hortenzie, pěnišníky, pierisy, bobkovišeň, svídy, ptačí zoby, nižší šeříky, kaliny, pámelníky, tavolníky

Pěstování kaliny

Pěstování kaliny

Keře v rozmezí 2 až 3 metry

Komule, dřišťály, kdoulovce, svídy, ibišky, ptačí zoby, šeříky, tavoly, kaliny, vajgélie, hlohyně, muchovníky, zlatice

Keře v rozmezí 4 až 6 metrů

Dříny, svídy, lísky, ruje, brsleny, vilíny, štědřence, magnolie, pustoryly, klokoče, bezy, šeříky, cesmíny, kaliny.


  • Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Okrasné dřeviny do..
  • Výběr místa pro vřesoviště Co je vřesoviště? Vřesoviště je speciální záhon na zahradě, kde pěstujeme rostliny, které vyžadují kyselou půdu a vyšší vlhkost. Do vřesovištních rostlin patří rododendrony, azalky, četné kultivary vřesů a vřesovců, ale také kalmie, brusinky, atd. Dále můžeme použít také zakrslé borovice, poléhavé jalovce, některé trvalky, skalničky, okrasné trávy, cibulnaté nebo..
  • Okrasné dřeviny na podzim – různé tvary plodů Některé dřeviny mají plody zajímavé svým tvarem. Například katalpa vytváří až 35 cm dlouhé úzké cigárovité tobolky, které působí v korunách stromů dekorativně zvláště po opadu listí. Svitel má bělavé tobolky srdíčkovitého tvaru. Křídlatec má okrouhlé penízkovité nažky podobné plodům jilmu. Klasické červené bobulky má např. jeřáb obecný, tis obecný nebo skalník. Škumpa..