Rozdělení keřů podle výškyUplatnění keřů v zahradě

Keře mají v zahradě široké uplatnění. Nejenže jsou pěkné na pohled, ale mohou také členit zahradu, např. oddělovat okrasnou zahradu od užitkové, zabraňují pohledům zvenčí.

Keře necháváme volně růst nebo je tvarujeme do živých plotů a plůtků, případně je stříháme do koulí. Každoročním stříháním se u některých druhů můžeme připravit o květy.

Keře do půlmetru výšky

Skalníky, třezalky, tavolníky, mochny, pokryvné růže, stálezelené brsleny

Skalník, okrasná dřevina

Keře do 1 metru

Hortenzie, kdoulovce, tavolníky, dřišťály, ořechoplodce, mahonie

Hortenzie, květiny s modrými květy

Keře do 2 metrů

Hortenzie, pěnišníky, pierisy, bobkovišeň, svídy, ptačí zoby, nižší šeříky, kaliny, pámelníky, tavolníky

Pěstování kaliny

Pěstování kaliny

Keře v rozmezí 2 až 3 metry

Komule, dřišťály, kdoulovce, svídy, ibišky, ptačí zoby, šeříky, tavoly, kaliny, vajgélie, hlohyně, muchovníky, zlatice

Keře v rozmezí 4 až 6 metrů

Dříny, svídy, lísky, ruje, brsleny, vilíny, štědřence, magnolie, pustoryly, klokoče, bezy, šeříky, cesmíny, kaliny.


  • Dřín Pěstování dřínu Dřín kvete na jaře drobnými žlutými květy. Od konce srpna dozrávají podlouhlé červené peckovice. Mají lahodnou chuť a značný obsah vitamínů. Plody lze kombinovat syrové nebo kompotované. Dřín je zcela zimovzdorný, nejlépe se mu daří na slunných místech s vápenatou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny do zahrady Jak vysadit..
  • Okrasné dřeviny do zahrady Okrasné dřeviny nejen zahradu zkrášlují svým vzhledem, ale mají také ochrannou funkci – brání pohledům zvenčí, ochraňují před prachem, hlukem i slunečním úpalem. Okrasné dřeviny do malých a velkých zahrad Okrasné dřeviny můžou vynikat svým vzrůstem, okrasnými listy, květy nebo barvou. Nejkrásnější se uplatňují jako solitéry a jsou dominantou zahrady...
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny do zahrady Jak..
  • Mandloň nízká – Amygdalus nana Pěstování mandloně Mandloň nízká je keř vysoký cca 1 metr s tenkými větvičkami, které jsou v dubnu bohatě obaleny růžově červenými květy. Pro svůj nízký vzrůst se hodí i do malých zahrádek a velkých skalek. Při výběru stanoviště přihlížíme k tomu, že keř se postupně rozrůstá do šířky, protože vytváří četné výhony z kořenových..