Rozmístění zeleniny na záhonech aneb jak využít záhony po celý rokPři sázení zeleniny na záhony je třeba dodržovat zásady správného střídání plodin – dosáhneme tím zdravé zeleniny bez škůdců.

Jaká jsou pravidla pro střídání plodin?

Všechny rostliny vyžadují ke správnému růstu živiny, ale liší se v nárocích na jejich množství. Např. na záhonech vyhnojených kravským hnojem můžeme pěstovat zelí, květák, kapustu, pekingské zelí, pór, celer, mangold, okurku, rajče, tykev, lilek, meloun nebo papriku. O těchto zeleninách se mluví jako o plodinách první tratě.

Na stejném záhonu druhým rokem pěstujeme kořenovou petržel, mrkev, ředkvičky, černý kořen, červenou řepu, ředkve, cibuli, česnek, salát, kedlubnu špenát. To jsou plodiny druhé tratě.

Třetím rokem se na záhonu bude dařit plodinám třetí tratě, čili luskovinám – ty jsou na hnojení skromnější. Luskoviny jako fazol, hrách nebo bob navíc půdu obohacují o dusík, tzn., že po nich lze velmi dobře pěstovat většinu zeleniny.

Jaká jsou pravidla pro pěstování zeleniny

Obecně platí, že na stejném záhonu bychom neměli pěstovat stejné plodiny po sobě, tzn. ředkvičku po ředkvičce, cibuli po cibuli, atd. Neměli bychom také pěstovat po sobě na stejném místě ani rostliny sobě příbuzné, tedy cibuli po česneku, květák po kapustě nebo rajčata po bramborách. Tyto plodiny totiž zpravidla čerpají živiny z půdy v podobném poměru a jsou napadány stejnými chorobami a škůdci. Např. plíseň bramborová napadá brambory a rajčata.

Abychom využili záhony po celou sezónu, rozdělujeme zeleninu na předplodiny, hlavní plodiny a následné plodiny.

Vhodné předplodiny

  • Ředkvička, salát, jarní ředkev, vodnice, přezimující česnek, přezimující špenát, přezimující salát, polníček, hrách nebo kedluben.

Vhodné následné plodiny

  • Přezimující cibule, přezimující česnek, přezimující špenát, pekingské zelí, hrách, keříčkový fazol, karotka, podzimní špenát, hlávková čekanka, fenykl, salát.

  • Skleníky na zahradě Skleník na zahradě vylepší klimatické podmínky, urychlí růst zeleniny a předpěstování sadby květin na záhony nebo do okenních truhlíků. Zásady při výběru skleníku Při výběru, nákupu nebo umístění skleníků lze udělat mnoho chyb, které výsledek pěstování negativně ovlivní. Proto je dobré dodržet některé zásady. Nejdříve si dobře promyslíme, které rostliny..
  • Salát – listová zelenina Salát je oblíbená listová zelenina. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních látek. Jedná se o jednoletou rostlinu. Pro pěstování salátu jsou nejlepší teploty kolem 20 °C, při větším teple rostliny rychle vybíhají do květu. Druhy salátů Hlávkový salát máslový – listy jsou hladké s výrazným středním žebrem. Barva listů je zelená,..
  • Pekingské nebo také čínské zelí Pekingské zelí se v kuchyni připravuje jako salát. Kdy vyséváme pekingské zelí Vyséváme jej v polovině července na záhon ve špetkách ve sponu 30×20 cm, přikrýváme bílou netkanou textilií. Rostliny po vzejití vyjednotíme. Za suchého a teplého počasí je nutná pravidelná zálivka, která brání vybíhání zelí do květu. Uskladnění pekingského zelí Pekingské..
  • Pěstujeme cuketu a patison Cuketa je v poslední době hodně oblíbená zelenina. Mladé nedozrálé plody se sklízejí postupně, jakmile dorostou do délky 10 až 25 cm. Předpěstované sazenice cukety vysazujeme do sponu 1×1 metr. Obdobně pěstujeme i patisony. Cukety i patisony pravidelně zaléváme. Podobné články: Léto na zahradě – srpen Jak pěstovat lilek jedlý Jak..