Rozmístění zeleniny na záhonech aneb jak využít záhony po celý rokPři sázení zeleniny na záhony je třeba dodržovat zásady správného střídání plodin – dosáhneme tím zdravé zeleniny bez škůdců.

Jaká jsou pravidla pro střídání plodin?

Všechny rostliny vyžadují ke správnému růstu živiny, ale liší se v nárocích na jejich množství. Např. na záhonech vyhnojených kravským hnojem můžeme pěstovat zelí, květák, kapustu, pekingské zelí, pór, celer, mangold, okurku, rajče, tykev, lilek, meloun nebo papriku. O těchto zeleninách se mluví jako o plodinách první tratě.

Na stejném záhonu druhým rokem pěstujeme kořenovou petržel, mrkev, ředkvičky, černý kořen, červenou řepu, ředkve, cibuli, česnek, salát, kedlubnu špenát. To jsou plodiny druhé tratě.

Třetím rokem se na záhonu bude dařit plodinám třetí tratě, čili luskovinám – ty jsou na hnojení skromnější. Luskoviny jako fazol, hrách nebo bob navíc půdu obohacují o dusík, tzn., že po nich lze velmi dobře pěstovat většinu zeleniny.

Jaká jsou pravidla pro pěstování zeleniny

Obecně platí, že na stejném záhonu bychom neměli pěstovat stejné plodiny po sobě, tzn. ředkvičku po ředkvičce, cibuli po cibuli, atd. Neměli bychom také pěstovat po sobě na stejném místě ani rostliny sobě příbuzné, tedy cibuli po česneku, květák po kapustě nebo rajčata po bramborách. Tyto plodiny totiž zpravidla čerpají živiny z půdy v podobném poměru a jsou napadány stejnými chorobami a škůdci. Např. plíseň bramborová napadá brambory a rajčata.

Abychom využili záhony po celou sezónu, rozdělujeme zeleninu na předplodiny, hlavní plodiny a následné plodiny.

Vhodné předplodiny

  • Ředkvička, salát, jarní ředkev, vodnice, přezimující česnek, přezimující špenát, přezimující salát, polníček, hrách nebo kedluben.

Vhodné následné plodiny

  • Přezimující cibule, přezimující česnek, přezimující špenát, pekingské zelí, hrách, keříčkový fazol, karotka, podzimní špenát, hlávková čekanka, fenykl, salát.

  • Druhy salátů a jejich pěstování Salát patří k velmi oblíbeným zeleninám. Mají krátkou vegetační dobu, a proto jsou ideální jako předplodina, meziplodina nebo plodina stálá. Saláty se často rychlí. Obsahují cenné vitamíny, především skupiny B, C E, PP, provitamín A a minerální látky. Hlávkový salát Odrůd hlávkového salátu existuje více jak sto druhů, lze je rozdělit..
  • Špenát zelný Špenát zelný patří mezi listovou zeleninu. Má vysoký obsah karotenu a také kyseliny šťavelové, kvůli které je nutné do pokrmu přidání mléka pro neutralizaci. Špenát není vhodný pro osoby trpící tvorbou oxalátových kamenů. Pěstování špenátu Špenát sejeme do řádků 15 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň sejeme..
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...
  • Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..