Silné deště a výkyvy počasí v zahraděSilné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách.

Moniliový úžeh květů meruněk

Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby choroby Monilinia laxa. Květy zhnědnou a uschnou, jako kdyby byly poškozeny mrazem. Následně zaschnou i plodonosné větévky, které se stanou v dalším období zdrojem infekce.

Účinnou ochranou proti monilióze je chemický postřik stromů na začátku kvetení a při dokvétání. Větévky, které jsou již napadené moniliózou je nutné co nejdříve ostříhat a spálit.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk

Druhou fází choroby je v červenci moniliová hniloba zrajících plodů. Při jejím větším rozsahu se používá chemický postřik 2 až 4 týdny před sklizní. Napadené plody ihned likvidujeme v asanační jámě a zasypáváme prachovým páleným vápnem a zemí.

Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň na rajčatech je další chorobou, která se nejvíce šíří v deštivém počasí. V některých oblastech se stala nejvážnější chorobou zeleniny. Většinou se začne vyskytovat na začátku prázdnin a dokáže zničit i více jak polovinu úrody. K omezení choroby přispěje včasné odstranění napadených listů a plodů a jejich likvidace v asanační jámě. Preventivně můžeme také použít chemický postřik.

Plíseň šedá na rajčatech

Plíseň šedá na rajčatech

Černá skvrnitost růží

Na listech růží, zvláště citlivějších odrůd, se v důsledku deštivého počasí začne vyskytovat černá skvrnitost. Silné napadení touto chorobou se projeví předčasným opadem listů.

Proti šíření černé skvrnitosti pomáhá preventivně včasné shrabání předčasně opadaných listů koncem léta až začátkem podzimu a za vlhkého počasí pak opakované chemické postřiky.


  • Slimáci – jak na ně? Kdy a kde škodí slimáci Slimáci a hlemýždi požírají rostlinky v noci. Všechny rostliny s jemnými listy mohou být jimi zcela devastovány. Nejohroženější jsou mladé křehké rostliny, např. hlávkový salát nebo bohyšky, ale také tulipány, kosatce, ostrožky, letničky a skalničky. Slimáci nejvíce škodí na vlhkých a zamokřovaných místech. Napadeny mohou být i..
  • Škvoři v zahradě Škvoři v přiměřeném množství jsou v zahradě užiteční, protože požírají mšice, roztoče, živí se nakladenými vajíčky, případně sporami hub. Když se škvoři přemnoží, dokáží zničit mladé lístky a květy mnoha rostlin, např. chryzantém, jiřinek a plaménků. Ekologická likvidace škvorů Vezmeme květináč, který naplníme mechem nebo dřevitou vatou a obrácený jej nasuneme na..
  • Pravidla chemické ochrany rostlin Při práci vždy používáme ochranný oblek a pomůcky, jako např. gumové rukavice, plášť, holínky, pokrývku hlavy z nepromokavého materiálu, šátek na krk, ochranné brýle nebo obličejový štít z plexiskla. Postřik připravujeme na volném prostranství, ne v uzavřené místnosti, aby nedošlo k nadýchání nebezpečných toxických výparů. Připravujeme jen takové množství, které ten den, nejvýše následující..
  • Kadeřavost listů – nemoci ovocných dřevin Kadeřavost listů se objevuje při vlhkém počasí u broskvoní. Na mladých listech se v květnu vytvoří nejprve světlezelené nebo červené skvrny, později zduřelé puchýře. Během června napadené listy uschnou a opadají. Prevence kadeřavosti listů: Chemický postřik pro omezení této choroby. Podobné články: Květopas jabloňový – škůdce Choroby převislých pelargonií a muškátů..