Silné deště a výkyvy počasí v zahradě



Silné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách.

Moniliový úžeh květů meruněk

Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby choroby Monilinia laxa. Květy zhnědnou a uschnou, jako kdyby byly poškozeny mrazem. Následně zaschnou i plodonosné větévky, které se stanou v dalším období zdrojem infekce.

Účinnou ochranou proti monilióze je chemický postřik stromů na začátku kvetení a při dokvétání. Větévky, které jsou již napadené moniliózou je nutné co nejdříve ostříhat a spálit.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk

Druhou fází choroby je v červenci moniliová hniloba zrajících plodů. Při jejím větším rozsahu se používá chemický postřik 2 až 4 týdny před sklizní. Napadené plody ihned likvidujeme v asanační jámě a zasypáváme prachovým páleným vápnem a zemí.

Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň na rajčatech je další chorobou, která se nejvíce šíří v deštivém počasí. V některých oblastech se stala nejvážnější chorobou zeleniny. Většinou se začne vyskytovat na začátku prázdnin a dokáže zničit i více jak polovinu úrody. K omezení choroby přispěje včasné odstranění napadených listů a plodů a jejich likvidace v asanační jámě. Preventivně můžeme také použít chemický postřik.

Plíseň šedá na rajčatech

Plíseň šedá na rajčatech

Černá skvrnitost růží

Na listech růží, zvláště citlivějších odrůd, se v důsledku deštivého počasí začne vyskytovat černá skvrnitost. Silné napadení touto chorobou se projeví předčasným opadem listů.

Proti šíření černé skvrnitosti pomáhá preventivně včasné shrabání předčasně opadaných listů koncem léta až začátkem podzimu a za vlhkého počasí pak opakované chemické postřiky.






  • Choroby a škůdci pokojových rostlin a květin – 2 Hniloba kořenů Příznaky hniloby kořenů: prvním příznakem bývá žloutnutí a vadnutí listů a pak rychle následuje hnědnutí a úhyn. Příčinou je houbová hniloba vyvolaná přelitím substrátu. Zvláště kaktusy, sukulenty, begónie, kapské fialky a palmy této chorobě podléhají. Co dělat: jestliže není hniloba příliš rozšířená, lze rostlinu zachránit odřezáním napadených částí..
  • Rez vejmutovková – nemoci ovocných dřevin Rez vejmutovková se objevuje na spodní stran listů černého rybízu. Tato choroba se projevuje drobnými hnědými výtrusy. Druhým hostitelem této choroby jsou borovice vejmutovky a limba, na jejichž větvích nebo kmenech se tvoří žlutavé výtrusnice. Napadené listy rybízu, které předčasně opadávají, je třeba co nejdříve shrabat a spálit. Jako prevence..
  • Moniliový úžeh květů – nemoc ovocných dřevin Moniliový úžeh květů se objevuje při deštivém a chladném počasí. Napadené květy, zejména u meruněk, zhnědnou a uschnou. Následně odumřou i plodonosné větévky. Prevence proti moniliovému úžehu květů: Do jara odstraníme ze stromu všechny napadené a uschlé větévky a mumifikované plody, které spálíme. Použijeme chemický přípravek. Podobné články: Květopas jabloňový..
  • Lalokonosec rýhovaný Škůdce lalokoonosec rýhovaný Lalokonosec rýhovaný je malý brouk, který dokáže v zahradě zcela zlikvidovat azalky, rododendrony, bramboříky a některé okrasné dřeviny. Dospělý jedinci lalokonosce vykusují do listů od kraje nepravidelné otvory a ožírají pupeny a kůru. Larvy lalokonosce žijí v půdě a ožírají kořínky různých rostlin. Dospělí brouci vylétají v červenci, nejsou snadno..