Silné deště a výkyvy počasí v zahraděSilné deště nebo výkyvy počasí způsobují rozšíření houbových chorob, které pak napadají okrasné a užitkové rostliny na zahradách.

Moniliový úžeh květů meruněk

Tato choroba se šíří v chladném a deštivém počasí. Způsobuje kalamitu ve formě neúrody meruněk. Blizny květů jsou při nepříznivém počasí a teplotách pod 12 °C, infikovány zárodky houby choroby Monilinia laxa. Květy zhnědnou a uschnou, jako kdyby byly poškozeny mrazem. Následně zaschnou i plodonosné větévky, které se stanou v dalším období zdrojem infekce.

Účinnou ochranou proti monilióze je chemický postřik stromů na začátku kvetení a při dokvétání. Větévky, které jsou již napadené moniliózou je nutné co nejdříve ostříhat a spálit.

Monilióza meruněk

Monilióza meruněk

Druhou fází choroby je v červenci moniliová hniloba zrajících plodů. Při jejím větším rozsahu se používá chemický postřik 2 až 4 týdny před sklizní. Napadené plody ihned likvidujeme v asanační jámě a zasypáváme prachovým páleným vápnem a zemí.

Plíseň bramborová na rajčatech

Plíseň na rajčatech je další chorobou, která se nejvíce šíří v deštivém počasí. V některých oblastech se stala nejvážnější chorobou zeleniny. Většinou se začne vyskytovat na začátku prázdnin a dokáže zničit i více jak polovinu úrody. K omezení choroby přispěje včasné odstranění napadených listů a plodů a jejich likvidace v asanační jámě. Preventivně můžeme také použít chemický postřik.

Plíseň šedá na rajčatech

Plíseň šedá na rajčatech

Černá skvrnitost růží

Na listech růží, zvláště citlivějších odrůd, se v důsledku deštivého počasí začne vyskytovat černá skvrnitost. Silné napadení touto chorobou se projeví předčasným opadem listů.

Proti šíření černé skvrnitosti pomáhá preventivně včasné shrabání předčasně opadaných listů koncem léta až začátkem podzimu a za vlhkého počasí pak opakované chemické postřiky.


  • Jak bojovat proti krtkům, hrabošům, mšicím a mravencům bez chemie Hraboši Česnekem můžeme zcela úspěšně bojovat proti hrabošům. Stačí jej vysadit do kruhu kolem stromů a milí hraboši ponechají kořenový systém stromů v uctivé vzdálenosti. Hraboši totiž nesnášejí česnekovou vůni. Mšice Máme-li keře silně napadené mšicemi, pomůže koupel, ovšem krátká, v 55 °C teplé vodě. Postižené konce letorostů nebo větví namočíme pokud..
  • Červci – škůdci stromů Jak škodí červci Červci škodí na větvích stromů. Dospělí jedinci žijí na jednom místě stonku a jsou chráněni tvrdou schránkou. Sají šťávu a tím oslabují rostliny. Listy pak žloutnou. Někteří červci, jako např. štítenka ústřicová, štítenka čárkovitá) škodí na různých dřevinách, jiní jsou výhradně na určité dřevině – např. na..
  • Antraknóza – nemoc ovocných dřevin Antraknóza způsobuje předčasný opad listů rybízu a angreštu. Na vině je houba pakustřebka rybízová. Infekce se nejdříve projevuje drobnými 1 až 2 mm velkými žlutozelenými skvrnkami, které se později zvětšují a hnědnou, listy žloutnou. Jako ochrana proti této chorobě se doporučuje likvidace napadených listů a pěstování odolnějších odrůd. Podobné články:..
  • Choroby a škůdci rododendronů a azalek Listy u rododendronů Svinuté listy jsou znamením, že keře trpí suchem (i v zimě), je nutná zálivka. Žluté listy znamenají, že je v půdě obsažen vápník. Je třeba upravit složení půdy. Azalky jsou keře buď stálezelené, nebo poloopadavé. Jsou to nízké keře, které se rozkládají do šířky. Kvetou v květu velkým množstvím květů...