Skalník a jeho okrasné plodySkalník je nenáročný keř, který je oblíbený především proto, že je krásný od jara do zimy.

Pěstování skalníku

Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody. Skalníky jsou nenáročné na kvalitu půdy. Dobře se jim daří i na chudých skalnatých stanovištích – jak ostatně napovídá i jejich název. Většina u nás rostoucích skalníků má drobné tmavě zelené neopadavé listy.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina

Skalníky se množí odkopem zakořeněných postranních větví nebo řízky. Výborně se hodí i k pěstování v přenosných nádobách, umístěných na balkonech a terasách.

Rozkvetlý skalník

Rozkvetlý skalník

Plody skalníku

Plody jsou v zimních měsících vítanou potravou pro ptáky, ale jinak pozor – jsou mírně jedovaté a zvláště malým dětem by jejich konzumace mohla způsobit zdravotní potíže. Zelené větvičky obalené plody se krásně vyjímají v podzimních a zimních dekoracích.


  • Vilín japonský v zimní zahradě Pěstování vilínu japonského Vilín japonské často vykvétá v zimním období. Je to opadavý, vzpřímený keř, dosahující výšky až 4 metrů. Jeho listy na podzim žloutnou. Od cca poloviny zimy do konce rozkvétají na holých větvích vonné žluté květy se zvlněnými okvětními lístky. Vilínu japonskému se daří dobře na slunci nebo v polostínu...
  • Růže dužnoplodá a růže svraskalá Růže dužnoplodá a růže svraskalá patří mezi netradiční plody našich zahrad. Plody těchto růží mají nejvyšší obsah vitaminu C a také značné množství karotenu. Šípky se sklízejí od září do mrazů a zpracovávají se na marmelády, víno nebo se suší a používají na zdravotní čaj. Podobné články: Okrasné dřeviny na..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny na podzim –..
  • Jak pěstovat mochnu Mochna – Potentilla – patří mezi trvalky a opadavé keře, je oblíbená pro květenství malých miskovitých květů. V případě příznivého počasí otevře svoje květy už v druhé polovině dubna. Vysoké druhy mochny se hodí do záhonových lemů. Zakrslým druhům se bude skvěle dařit ve skalkách. Umístění mochny Mochna je plně mrazuvzdorná, svědčí..