Skalník a jeho okrasné plodySkalník je nenáročný keř, který je oblíbený především proto, že je krásný od jara do zimy.

Pěstování skalníku

Existuje mnoho druhů skalníků, nejběžnější jsou rychle rostoucí půdopokryvné druhy, které se na jaře obalí bílými kvítky, v podzimním létě pak většinou sytě červenými plody. Skalníky jsou nenáročné na kvalitu půdy. Dobře se jim daří i na chudých skalnatých stanovištích – jak ostatně napovídá i jejich název. Většina u nás rostoucích skalníků má drobné tmavě zelené neopadavé listy.

Skalník, okrasná dřevina

Skalník, okrasná dřevina

Skalníky se množí odkopem zakořeněných postranních větví nebo řízky. Výborně se hodí i k pěstování v přenosných nádobách, umístěných na balkonech a terasách.

Rozkvetlý skalník

Rozkvetlý skalník

Plody skalníku

Plody jsou v zimních měsících vítanou potravou pro ptáky, ale jinak pozor – jsou mírně jedovaté a zvláště malým dětem by jejich konzumace mohla způsobit zdravotní potíže. Zelené větvičky obalené plody se krásně vyjímají v podzimních a zimních dekoracích.


  • Kvetoucí jarní keře Pěnišník (Rhododendron) je bohatě kvetoucí keř s různobarevnými květy od bílé, žluté, růžové, červené až po fialovou. Potřebuje kyselou a vlhkou půdu, stanoviště by mělo být otočené na sever. Pěnišníku vyhovuje rozptýlené světlo. Přímé slunce snese pouze v případě, že je půda vlhká. Pokud odstraníme odkvetlé květy, zlepší se tím v příštím roce..
  • Mochna křovitá Mochna křovitá – Potentilla frutiosa Mochna křovitá je 0,5 až 1,5 metru vysoký, hustě rozvětvený okrasný keř, kvetoucí často od konce května do října. Mochnám se daří na slunném stanovišti s úrodnou propustnou půdou, která může být i sušší. Starší keře vyžadují občasný průklest větví. Zestárlé, málo kvetoucí keře radikálně zmladíme..
  • Opadavé dřeviny do stínu Hortenzie Z opadavých dřevin se na chráněném místě v polostínu s živnou humózní a dostatečně vlhkou půdou dobře daří hortenziím. Hortenzie velkolistá má bílé, růžové, červené nebo modré polokulovité květy. Hortenzie latnatá má bílá květenství latovitého tvaru. Keře hortenzie jsou vysoké 1 až 2 metry a dobře se uplatní jako solitéry nebo v menších..
  • Jíva – Pendula Jíva do malých zahrad Jíva je okrasná dvoudomá dřevina oblíbená pro svoje jehnědy, lidově zvané kočičky. Do malých zahrad je nejvíce vhodný kultivar Pendula, štěpovaný na vyšším kmínku. Nejhezčí jsou samčí rostliny, jejichž kočičky jsou v plném rozkvětu žluté, zatímco u samičích rostlin zelené. Kdy stříhat jívu? Po odkvětu je..