Stálezelené listnaté dřeviny do stínuPěnišníky neboli rododendrony

Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na humus a s dostatkem živin a vláhy. V půdě nemá být vápník, jeho nadbytek může způsobit žloutnutí listů. Pěnišníky každoročně na jaře bohatě vykvétají.

Rododendron

Rododendron, pěstování

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je další stálezelenou dřevinou vhodnou k umístění do stínu. Jedná se o 2 až 3 metry vysoký keř, který působí dekorativně svými dlouhými kožovitými listy a v květnu hustými vzpřímenými hrozny bílých květů.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá je vysoká zpravidla 1 metr, má ostnité lichozpeřené listy a v dubnu až květnu laty zlatožlutých květů. Koncem léta zrají tmavomodré silně barvící bobule.

Cesmína obecná

Cesmína obecná je keř vysoký až 4 metry, má ostnité listy. Kvete bílými nenápadnými květy. Dekorativně působí dlouho do zimy její samičí rostliny červenými, některé žlutými bobulovitými plody.

Barvínek menší

V dubnu a květnu kvete modrými nálevkovitými květy barvínek menší. Tento poléhavý stálezelený polokeřík je zcela nenáročný a otužilý. Dobře se uplatní také jako náhrada trávníku.

Barvínek menší

Barvínek menší  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Pěstování mandloní v našich podmínkách Kde pěstovat mandloně Tento neobvyklý strom je možné pěstovat i v našich podmínkách. Mandloně jsou náročnější na stanovištní podmínky než např. meruňky nebo broskve. Nejlépe se jí daří v teplých oblastech a chráněných lokalitách. Mandloně snášejí dobře sucho. Vyhovují jim lehčí půdy, zamokřené a těžké jsou pro ně nevhodné. Pěstování mandloně z..
  • Jak vysadit okrasné dřeviny v zahradě Jak vysadit jehličnany a listnáče Pokud chceme vysadit jehličnany a listnáče do skupiny, umístíme tmavě zelené jehličnany do pozadí a listnáče dopředu, zvláště pokud jsou nižšího vzrůstu a mají dekorativní listy nebo květy. Tmavých jehličnanů sázíme přiměřeně, necháváme dostatečné odstupy, aby se plně rozvinuly jejich koruny. Živé ploty Mnoho okrasných..
  • Ořechy – choroby a škůdci, sklizeň a uskladnění Choroby a škůdci ořechů Bakteriální a houbovou skvrnitostí listů trpí ořešák za vlhkého a teplého počasí. Pro lísku je vážným škůdcem nosatec lískový, jehož larvy vyžírají oříšky. Sklizeň a uskladnění ořechů Vlašské ořechy dozrávají v září, kdy zelený obal plodů puká a ořechy samovolně vypadávají na zem. Ručně je sbíráme a sušíme,..