Stálezelené listnaté dřeviny do stínuPěnišníky neboli rododendrony

Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na humus a s dostatkem živin a vláhy. V půdě nemá být vápník, jeho nadbytek může způsobit žloutnutí listů. Pěnišníky každoročně na jaře bohatě vykvétají.

Rododendron

Rododendron, pěstování

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je další stálezelenou dřevinou vhodnou k umístění do stínu. Jedná se o 2 až 3 metry vysoký keř, který působí dekorativně svými dlouhými kožovitými listy a v květnu hustými vzpřímenými hrozny bílých květů.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá je vysoká zpravidla 1 metr, má ostnité lichozpeřené listy a v dubnu až květnu laty zlatožlutých květů. Koncem léta zrají tmavomodré silně barvící bobule.

Cesmína obecná

Cesmína obecná je keř vysoký až 4 metry, má ostnité listy. Kvete bílými nenápadnými květy. Dekorativně působí dlouho do zimy její samičí rostliny červenými, některé žlutými bobulovitými plody.

Barvínek menší

V dubnu a květnu kvete modrými nálevkovitými květy barvínek menší. Tento poléhavý stálezelený polokeřík je zcela nenáročný a otužilý. Dobře se uplatní také jako náhrada trávníku.

Barvínek menší

Barvínek menší  • Kupujeme ovocné stromky Jak poznáme kvalitní sazenice Sazenice nakupujeme přímo v ovocných školkách. Tam mají vyorané sazenice založené v zemi, takže kořeny nevysychají, jak tomu bývá na tržištích nebo v některých zahrádkářských prodejnách. Kořeny by měly být přikryté alespoň rašelinou, pilinami nebo vlhkým hadrem. Každá sazenice má být opatřena visačkou, na které je uvedena odrůda, podnož..
  • Pěstování fíkovníků v našich podmínkách Kde pěstovat fíkovníky Fíkovníky rostou zejména ve Středomoří. V našich podmínkách je možné fíkovníky také pěstovat. Vyžadují hlubší úrodnou propustnou a vlhkou půdu. V místech, kde během zimy bývají mrazy pod -10 °C je nutná přikrývka pytlovinou. Jak sázet fíkovníky Sazenice fíkovníků se sázejí na vzdálenost 3 až 5 metrů..
  • Kručinečka křídlatá – Genistella sagittalis Kručinečka křídlatá je drobný plazivý polokeřík se stálezelenými křídlatými větévkami. Žluté květy jsou sestaveny do krátkých hroznovitých květenství. Kručinečka se uplatní ve větších skalkách, v nichž se rozrůstá do větších polštářů. Nejlépe se jí daří na slunném místě s méně úrodnou, lehkou a vápenitou půdou. Podobné články: Okrasné dřeviny na podzim –..
  • Čilimník nachový – Cytisus purpureus Pěstování čilimníku nachového Čilimník nachový je keř s převislými větvemi, vysoký cca 0,4 až 0,6 metrů. Kvete v květnu a červnu množstvím nachově červených květů. V malých zahrádkách se uplatní jako solitéra. Ve větších zahradách vysazujeme čilimník ve skupinách se zakrslými dřevinami a vyššími trvalkami. Hodí se i do velkých skalek. U čilimníku..