Stálezelené listnaté dřeviny do stínuPěnišníky neboli rododendrony

Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na humus a s dostatkem živin a vláhy. V půdě nemá být vápník, jeho nadbytek může způsobit žloutnutí listů. Pěnišníky každoročně na jaře bohatě vykvétají.

Rododendron

Rododendron, pěstování

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je další stálezelenou dřevinou vhodnou k umístění do stínu. Jedná se o 2 až 3 metry vysoký keř, který působí dekorativně svými dlouhými kožovitými listy a v květnu hustými vzpřímenými hrozny bílých květů.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá je vysoká zpravidla 1 metr, má ostnité lichozpeřené listy a v dubnu až květnu laty zlatožlutých květů. Koncem léta zrají tmavomodré silně barvící bobule.

Cesmína obecná

Cesmína obecná je keř vysoký až 4 metry, má ostnité listy. Kvete bílými nenápadnými květy. Dekorativně působí dlouho do zimy její samičí rostliny červenými, některé žlutými bobulovitými plody.

Barvínek menší

V dubnu a květnu kvete modrými nálevkovitými květy barvínek menší. Tento poléhavý stálezelený polokeřík je zcela nenáročný a otužilý. Dobře se uplatní také jako náhrada trávníku.

Barvínek menší

Barvínek menší  • Péče o révu vinnou v prvním roce od výsadby Jak pěstovat révu vinnou okopáváním révy ničíme plevel a rozrušujeme půdní škraloup. Kypříme opatrně, abychom neulomili mladé výhonky. pokud u révy vyrostou mimo dvou letorostů i další, opatrně je vylomíme. jakmile letorosty dosáhnou délky 10 cm, začneme je postřikovat proti plísni révové a proti padlí. koncem června opatrně zem od..
  • Ochrana mladých stromků Ochrana stromků proti okusu V místech, kde hrozí ohryz stromků divokou zvěří, opatříme kmeny vhodným ochranným obalem. Pozemek by měl být chráněn plotem vysokým alespoň 150 cm. V místech, kde bývá hodně sněhu i vyšším. Proti divokým králíkům, kteří jsou nebezpeční zejména v zimě a předjaří, je nutné alespoň do hloubky 30 cm..
  • Rostliny pro živý plot Buk – v zelenolisté nebo červenolisté formě je vhodný pro zvláště vysoké živé ploty k ochraně proti větru. Dobře snáší vápenaté půdy. Stříhá se v srpnu, případně v únoru. Habr – vhodný pro souvislý živý plot. Vyžaduje vlhčí půdu. Habr roste velmi rychle. Plot z habru může dosáhnout výšky až 2,5 metru. Stříháme jej v srpnu...
  • Stříhání živého plotu Jak stříhat živý plot Stříhaný živý plot má mít těsně nad zemí hodně výhonů. Z tohoto důvodu v krátké době po výsadbě rostliny sestřihneme na 2/3 původní výšky. V prvním roce již nestříháme. Ve druhém roce slabě zastřihneme výhony cca 3x – 4x od května do srpna. Tím podpoříme husté rozvětvování. Tvar plotu..