Stálezelené listnaté dřeviny do stínuPěnišníky neboli rododendrony

Na zastíněných stanovištích se dobře uplatní stálezelené listnaté dřeviny. K nejkrásnějším patří neopadavé pěnišníky neboli rododendrony. Existuje velký výběr druhů a kultivarů – odlišují se velikostí, barvou a tvarem květů a také odolností vůči zimním mrazům. Podmínkou pro úspěšný růst a bohaté kvetení je kyselá půda, bohatá na humus a s dostatkem živin a vláhy. V půdě nemá být vápník, jeho nadbytek může způsobit žloutnutí listů. Pěnišníky každoročně na jaře bohatě vykvétají.

Rododendron

Rododendron, pěstování

Bobkovišeň lékařská

Bobkovišeň lékařská je další stálezelenou dřevinou vhodnou k umístění do stínu. Jedná se o 2 až 3 metry vysoký keř, který působí dekorativně svými dlouhými kožovitými listy a v květnu hustými vzpřímenými hrozny bílých květů.

Mahonie cesmínolistá

Mahonie cesmínolistá je vysoká zpravidla 1 metr, má ostnité lichozpeřené listy a v dubnu až květnu laty zlatožlutých květů. Koncem léta zrají tmavomodré silně barvící bobule.

Cesmína obecná

Cesmína obecná je keř vysoký až 4 metry, má ostnité listy. Kvete bílými nenápadnými květy. Dekorativně působí dlouho do zimy její samičí rostliny červenými, některé žlutými bobulovitými plody.

Barvínek menší

V dubnu a květnu kvete modrými nálevkovitými květy barvínek menší. Tento poléhavý stálezelený polokeřík je zcela nenáročný a otužilý. Dobře se uplatní také jako náhrada trávníku.

Barvínek menší

Barvínek menší  • Rekonstrukce starých ovocných výsadeb Modernizace staré zahrady Hlavním problémem při modernizaci zahrad jsou jejich přestárlé a přehoustlé ovocné výsadby. Při jejich částečné rekonstrukci vykácíme nejprve suché, nemocné a přestárlé stromy, následně pak i stromy zdravé, které však ovocnou výsadbu příliš zahušťují. Tím se pro ponechané stromy vytvoří dostatek prostoru a světla. Jejich koruny bude..
  • Okrasné dřeviny s tvarově neobvyklými plody v zimní zahradě Pámelník bílý Pámelník bílý je zhruba 1,5 m vysoký opadavý keř. Kvete v létě drobnými bělorůžovými květy, které bohatě medují, a proto je hodně navštěvují včely. Je ozdobný svými bílými kulatými plody. Pámelník je zcela nenáročný keř, který snadno a hodně odnožuje a spontálně se rozšiřuje. Proto se nedoporučuje vysazovat ho..
  • Sázíme ovocné stromky Jak sázet ovocné stromky? Podzim je ideální doba pro výsadbu ovocných stromků. Zakoupené sazenice vysadíme co nejdříve. Pokud sázíme až za několik dní po nákupu, musíme sazenice ošetřit tak, aby jim nezaschly kořeny. Dáme je do studeného sklepa a kořeny kropíme vodou nebo je přikryjeme mokrými hadry. Můžeme je také..
  • Pěstování ořechů – vlašský ořech Jak pěstovat ořechy Ořechy jsou cenným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Ze všeho ovoce mají nejvíce bílkovin a tuků a jsou tak energeticky nejvydatnější. Ořechy obsahují vitamíny skupiny B a důležité minerální látky, např. vápník, železo a fosfor. V našich podmínkách jsou nejvíce pěstované vlašské a lískové ořechy. Vlašský ořech Ořešáku vlašskému neboli..