Sušené květinyKvětiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších.

Postup sušení květin

Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí včely, protože by se pak při sušení rozpadly. Rostliny zbavíme většiny listů, dáme je do svazků. Které zavěsíme do suchého prostoru, kam se nedostane slunce. Jinak by se totiž výrazně poškodilo zbarvení, které by zbledlo. Ani déšť nebo rosa nesvědčí takto uloženým svazkům. Nejlepší je, zavěsit svazky do průvanu v tmavé půdě, v místech směřujících na sever. Svazky se zavěšují květenství dolů. Vážeme-li svazky gumičkou, vyplatí se nám to, protože nemusíme po dobu sušení svazky kontrolovat a postupně utahovat. V případě, že použijeme provázek nebo drátky, musíme počítat s pravidelnou kontrolou a dotahováním.

Sušená levandule

Sušená levandule

Uskladnění sušených květin

Usušení květiny, pokud je nespotřebujeme ihned, zabalíme lehce do papíru a uložíme na zimu, třeba do skříní a jiných úložných prostor. Sušená levandule, pačuli, pelyněk, komonice a vratič nám totiž v domácnosti dobře poslouží – s jejich pomocí se zbavíme molů.

Sušené kytice můžeme volně skládat do vázy, aranžovat je na stěnu do proutěných podkladů, nebo volně do piaflorů.


  • Růže – řez, hnojení, zalévání, přezimování Kdy řežeme růže Základní řez růží se provádí na jaře, ještě než růže začnou rašit. V létě se jen odstřihují odkvetlé části opakovaně kvetoucích růží, což podporuje druhé kvetení. Pouze u sadových a botanických růží provádíme průklest jednou za dva až tři roky. Existují rozdíly v řezu velkokvětých a mnohokvětých růží a..
  • Pěstování kopru Kopr je rostlinou svatojánskou. Byl znám již ve starém Egyptě. Kopr vyséváme do řádků na slunném záhoně. Použití kopru Mladé listy přidáváme do omáček, pomazánek a salátů. Bez kvetoucích vrcholků se neobejde nakládání okurek a jiné zeleniny. Podobné články: Růže na podzim Kosatce Ladonička bělomodrá – Chionodoxa luciliae Gazánie Žluté..
  • Lichořeřišnice – Tropaeolum Lichořeřišnice je v našich podmínkách letnička. Pochází z Jižní Ameriky. Lichořeřišnice je dužnatá a velmi choulostivá na mráz. Vytvářejí asi 1 metr dlouhé výhony, které můžou být buď plazivé, nebo popínavé. Květy jsou jednoduché, velké cca 6 až 7 cm v barvě oranžové, žluté nebo červené. Lichořeřišnici vysazujeme na slunné nebo poloslunné místo..
  • Samozavlažovací truhlíky Pěstování květin v samozavlažovacím truhlíku Velké převisy plné květů nejsnáze dosáhneme pěstováním květin v samozavlažovacích truhlících, které rostlinám zajistí pravidelnou a stálou zálivku. Široký knot dopraví vláhu ze zásobníku přímo mezi kořeny. I v nejteplejších dnech, kdy teplota na slunci dosahuje i 40°C, je půda v takových truhlících stále vlhká a kyprá. Rostliny..