Sušené květinyKvětiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších.

Postup sušení květin

Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí včely, protože by se pak při sušení rozpadly. Rostliny zbavíme většiny listů, dáme je do svazků. Které zavěsíme do suchého prostoru, kam se nedostane slunce. Jinak by se totiž výrazně poškodilo zbarvení, které by zbledlo. Ani déšť nebo rosa nesvědčí takto uloženým svazkům. Nejlepší je, zavěsit svazky do průvanu v tmavé půdě, v místech směřujících na sever. Svazky se zavěšují květenství dolů. Vážeme-li svazky gumičkou, vyplatí se nám to, protože nemusíme po dobu sušení svazky kontrolovat a postupně utahovat. V případě, že použijeme provázek nebo drátky, musíme počítat s pravidelnou kontrolou a dotahováním.

Sušená levandule

Sušená levandule

Uskladnění sušených květin

Usušení květiny, pokud je nespotřebujeme ihned, zabalíme lehce do papíru a uložíme na zimu, třeba do skříní a jiných úložných prostor. Sušená levandule, pačuli, pelyněk, komonice a vratič nám totiž v domácnosti dobře poslouží – s jejich pomocí se zbavíme molů.

Sušené kytice můžeme volně skládat do vázy, aranžovat je na stěnu do proutěných podkladů, nebo volně do piaflorů.


  • Květiny do venkovské zahrady Pro květinové záhony na venkovské zahradě je nejvhodnější pravidelný, zpravidla obdélníkovitý tvar. Jsou-li záhony většího rozměru, mohou být osázeny pravidelně i nepravidelně různými druhy květin – trvalek, letniček, dvouletek nebo cibulnatých květin, aby postupně kvetly po celou dobu vegetace. Vhodné je umístění do koberce nízkých rostlin vyšší druhy jednotlivě jako..
  • Letní a podzimní květiny do stínu Dymnivka neúnavně kvete od června do podzimu jasně žlutými květy. Je zcela nenáročná a velmi snadno se rozmnožuje ze semen. Čechravy jsou krásnými rostlinami do polostínu. Na 0,5 až 1 metr vysokých stoncích mají v červenci bohaté laty drobných bílých, růžových, červených nebo fialových kvítků. Udatna má podobný charakter květenství jako..
  • Samozavlažovací truhlíky Pěstování květin v samozavlažovacím truhlíku Velké převisy plné květů nejsnáze dosáhneme pěstováním květin v samozavlažovacích truhlících, které rostlinám zajistí pravidelnou a stálou zálivku. Široký knot dopraví vláhu ze zásobníku přímo mezi kořeny. I v nejteplejších dnech, kdy teplota na slunci dosahuje i 40°C, je půda v takových truhlících stále vlhká a kyprá. Rostliny..
  • Prach na pokojových květinách Jemný prach se u pokojových květin usazuje v pórech listů a znesnadňuje rostlinám dýchání. Květinám s velkými listy, jako jsou fíkusy, filodendrony nebo dieffenbachie, proto občas otřeme listy z obou stran jemným hadříkem. U drobnolistých rostlin je to složitější, zejména u druhů, které mají jemné chloupky, jako např. africké fialky. Můžeme je buďto..