Sušené květinyKvětiny nasbírané v létě na procházce nám můžou v zimním období zkrášlit domov v podobě sušených kytic. K sušení se hodí makovičky vlčího máku, ostrožky, kopretiny, některé druhy chrp, třezalka, různé druhy obilí, trávy, rákos, orobinec a mnoho dalších.

Postup sušení květin

Květy řežeme obyčejně hned, jak se otevřou. Nečekáme, až je opylí včely, protože by se pak při sušení rozpadly. Rostliny zbavíme většiny listů, dáme je do svazků. Které zavěsíme do suchého prostoru, kam se nedostane slunce. Jinak by se totiž výrazně poškodilo zbarvení, které by zbledlo. Ani déšť nebo rosa nesvědčí takto uloženým svazkům. Nejlepší je, zavěsit svazky do průvanu v tmavé půdě, v místech směřujících na sever. Svazky se zavěšují květenství dolů. Vážeme-li svazky gumičkou, vyplatí se nám to, protože nemusíme po dobu sušení svazky kontrolovat a postupně utahovat. V případě, že použijeme provázek nebo drátky, musíme počítat s pravidelnou kontrolou a dotahováním.

Sušená levandule

Sušená levandule

Uskladnění sušených květin

Usušení květiny, pokud je nespotřebujeme ihned, zabalíme lehce do papíru a uložíme na zimu, třeba do skříní a jiných úložných prostor. Sušená levandule, pačuli, pelyněk, komonice a vratič nám totiž v domácnosti dobře poslouží – s jejich pomocí se zbavíme molů.

Sušené kytice můžeme volně skládat do vázy, aranžovat je na stěnu do proutěných podkladů, nebo volně do piaflorů.


  • Pěstování jiřin na zahradě Jiřiny jsou květiny, které oplývají velmi širokou škálou barev, velikostí a tvarů svých květin. Pochází z hornatých částí Mexika a okolních států Ameriky. Do Evropy se dostaly až koncem 18. století. Začátkem 19. století byly již vystavovány na nejrůznějších květinových výstavách a byly středem pozornosti. Kde pěstujeme jiřiny Jiřiny se původně..
  • Čemeřice v zimní zahradě Sníh na zahradě Sníh je pro většinu rostlin velice prospěšný, protože chrání rostliny před mrazem. Rostliny jsou pod sněhem jako pod teplou peřinou. Pěstování čemeřice Pod sněhem kvete čemeřice černá, lidově zvaná „vánoční růže“. Kvete bílými květy, listy jsou vykrajované. Většinou má plno poupat. Některé druhy čemeřice jsou stálezelené a..
  • Šalvěj lékařská Pěstování šalvěje lékařské Šalvěj lékařská patří mezi světlomilné trvalky. Má sivozelené svraskalé listy a modré květy. Množíme ji řízky nebo semeny. Použití šalvěje Nálev se používá, vzhledem k jeho stahujícím a antiseptickým účinkům, k vyplachování úst při paradontóze nebo při zánětech v ústech. Listy šalvěje přidáváme do tučnějších jídel. Šalvěj má také kosmetické..
  • Samozavlažovací truhlíky Pěstování květin v samozavlažovacím truhlíku Velké převisy plné květů nejsnáze dosáhneme pěstováním květin v samozavlažovacích truhlících, které rostlinám zajistí pravidelnou a stálou zálivku. Široký knot dopraví vláhu ze zásobníku přímo mezi kořeny. I v nejteplejších dnech, kdy teplota na slunci dosahuje i 40°C, je půda v takových truhlících stále vlhká a kyprá. Rostliny..