Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)Pěstování šuškardy

Šuškarda klasnatá je původem severoamerická trvalka, která působí velmi dekorativně tvarem i barvou květenství.

Z tuhých hlízek v zemi vyrůstá přízemní trs úzkých listů a 60 až 80 cm vysoké lodyhy s klasnatým fialově růžovým květenstvím, v němž jednotlivé kvítky rozkvétají shora dolů. Proto se jí lidově říká „shorakvět“.

Šuškardě se daří na slunném stanovišti s propustnou a sušší půdou. Zimní vlhko nesnáší, proto ji před ním chráním např. tabulkou skla.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Množení šuškardy

Šuškarda se množí dělením trsů na jaře nebo kořenovými hlízkami, které se sázejí po několika kusech buď zjara, nebo na podzim. Šuškardu lze množit i výsevem semen na jaře.

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Šuškarda klasnatá (Liatris spicata)

Vysazování šuškardy

Tato trvalka se vysazuje hlavně do smíšených trvalkových skupin, v malé zahrádce pěkně působí její velký trs jako solitéra. Květy se používají do čerstvých i suchých kytic.


  • Jak pěstovat cínie Půda pro cínie Cínie pěstujeme ve výživné, ale lehčí půdě, vyžadují slunečnou polohu. Zvláště vyšší kultivary vysazujeme do poloh chráněných před větrem. Pravidelně zaléváme, občas mírně přihnojíme plným hnojivem. Kdy vysévat a sázet cínie Sazenice cínií můžeme předpěstovat ze semen, kterých je na trhu dostatek. Osivo vyséváme od února do..
  • Medonosné rostliny Medonosné rostliny jsou takové, které mají velké množství nektaru a jsou tak přitažlivé pro včely. Většinou jsou také svými květy atraktivní, proto jsou výraznou dominantou každé zahrady. K medonosným rostlinám patří: Rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata) je polštářová trvalka s hustým porostem. Květy jsou modré drobné, uspořádané do hroznů. Tuto rostlinu vysazujeme na..
  • Hvězdnice virginská Hvězdnice virginská je podzimní trvalka dorůstající do výšky až 150 cm. Kvete v září až říjnu četnými bílými, modrými, růžovými nebo červenými květy. Na stanoviště není náročná a vydrží na něm mnoho let. Podobné články: Třemdava – Dictamnus albus Vděčná trvalka turan Pěstování bílých kopretin Zlatobýl – Solidago Jak nachystat begónie..
  • Venkovní ibišky Ibišek syrský Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště..