Tipy pro pěstování tulipánůPůvod tulipánů

Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban.

Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na jednom místě a stále kvete a množí se.

Cibule tulipánů v červnu po zatažení vyjmeme ze země a uložíme na suché místo. Opět do země vysazujeme v září. V místech, kde je hodně hlodavců, je vhodné cibule dávat do plastových košíčků. Tulipánům vyhovují lehčí půdy s dostatkem jarní vláhy. Tulipány kvetou od března do června.

Tipy pro pěstování tulipánů

  • Na jaře tulipány zaléváme jen za velkého sucha.
  • Na jaře přihnojujeme tulipány po vzejití ledkem a povrch půdy dobře zkypříme.
  • Tulipány do vázy řežeme ráno polorozvinuté, se dvěma listy.
  • Odkvetlé květy ulámeme těsně pod semeníkem.
  • Tulipány vyzvedneme ze země až po 4 týdnech po odkvětu.

Tulipány, tipy na pěstování

Tulipány, tipy na pěstování  • Jarní koberce z cibulnatých rostlin Malé jarní cibuloviny patří mezi první posly jara. Nejprve se objevují bílé květy, pak žluté a později modré a fialové. Malým cibulovinám sluší pěstování pohromadě v pestré směsi, drobnější druhy se používají jako záhonové lemy nebo jsou vysazovány společně s jarními trvalkami. Hodí se především do přírodních partií zahrad. Jak pěstovat jarní..
  • Pěstování narcisů Jaro bez narcisů si nelze představit. Jejich bílé, žluté nebo oranžové až červené květy rozkvétají snad na všech zahradách nebo v květináčích a truhlících na terasách, balkónech, oknech u třeba u vchodových dveří. Narcisy zdobí zahradní zákoutí a řezané pak přinášejí jaro do našich domovů. Jak pěstovat narcisy Narcisy vyžadují kyprou..
  • Choroby tulipánů Virová pestrokvětost tulipánů Virová pestrokvětost je choroba tulipánů, která se ze začátku ani jako choroba netváří. Květy jsou jen barevně žíhané, postupně se rostliny špatně vyvíjejí. Takto napadené rostliny ihned zlikvidujeme, aby nedošlo k napadení i dalších tulipánů. Houbové choroby tulipánů Tulipány a především jejich cibule trpí mnoha houbovými chorobami –..
  • Kandík trvalka ozdobná květem i listem Trvalka kandík Kandík je hlíznatá trvalka, kterou pěstujeme především kvůli převislým květům a také kvůli netradičním skvrnitým listům. Květy rozkvétají v druhé polovině března a začátkem dubna. Kandík je plně mrazuvzdorný. Kam umístit kandík Vyžaduje částečné zastínění a humózní, dobře propustnou půdu, v níž se hlízy v létě, kdy jsou v klidovém stavu, příliš..