Tipy pro pěstování tulipánůPůvod tulipánů

Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban.

Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na jednom místě a stále kvete a množí se.

Cibule tulipánů v červnu po zatažení vyjmeme ze země a uložíme na suché místo. Opět do země vysazujeme v září. V místech, kde je hodně hlodavců, je vhodné cibule dávat do plastových košíčků. Tulipánům vyhovují lehčí půdy s dostatkem jarní vláhy. Tulipány kvetou od března do června.

Tipy pro pěstování tulipánů

  • Na jaře tulipány zaléváme jen za velkého sucha.
  • Na jaře přihnojujeme tulipány po vzejití ledkem a povrch půdy dobře zkypříme.
  • Tulipány do vázy řežeme ráno polorozvinuté, se dvěma listy.
  • Odkvetlé květy ulámeme těsně pod semeníkem.
  • Tulipány vyzvedneme ze země až po 4 týdnech po odkvětu.

Tulipány, tipy na pěstování

Tulipány, tipy na pěstování  • Jakubská lilie Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) je cibulovina, pěstovaná méně často. Je mimořádně atraktivní svým velkým květem, který byl vzorem pro vytvoření znaku skautů – skautské lilie. Rozměr jednoho květu je cca 150 x 200 mm. Stvol s květem i listy dorůstá do výšky cca 30 až 40 cm. Pěstování jakubské lilie Jakubskou..
  • Sázení tulipánů Tulipány se vysazují od konce září do konce října. Nejsou vůbec náročné na půdu, můžou růst jak v půdách lehkých, tak i těžších. Před výsadbou tulipánů můžeme půdu obohatit dobrým kompostem a pomalu rozpustnými draselnými a fosforečnými hnojivy. Dusíkatá hnojiva do půdy dodáme až na jaře. Velikost cibule tulipánů Cibule, které..
  • Podzimní šafrány (krokusy) Pěstování podzimních šafránů Podzimní šafrány jsou v zahradách méně obvyklé než druhy kvetoucí na jaře. Pěstují se různé botanické druhy nebo z nich vyšlechtěné kultivary. Kvetou převážně v září až říjnu v různých odstínech a kombinacích barvy modré, fialové a purpurové, některé jsou i bílé. Vysazují se od července do poloviny srpna, zatímco šafrány..
  • Jarní květiny do stínu Pro kvetení na jaře lze pěstovat pod stromy, které jsou v té době ještě neolistěné, drobné cibulnaté květiny. Jsou to především sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, ladoničky, kandíky, botanické šafrány. Dále se pod stromy daří nízkým, tzv. hajním trvalkám, jako jsou petrklíče, sasanky, kopytníky, plicníky, zběhovce, konvalinky, atd. Podobné články: Mečíky neboli..