Tipy pro pěstování tulipánůPůvod tulipánů

Tulipány mají svůj původ v Asii, odkud se rozšířily až k nám. Jméno tulipán vzniklo z místního jména taliban, což česky znamená turban.

Tulipány patří mezi cibulnaté květiny. Jsou na našich zahradách hojně rozšířené. Podle tvaru květu a doby kvetení je rozdělujeme na zahradní a botanické tulipány. Botanické tulipány zůstávají na jednom místě a stále kvete a množí se.

Cibule tulipánů v červnu po zatažení vyjmeme ze země a uložíme na suché místo. Opět do země vysazujeme v září. V místech, kde je hodně hlodavců, je vhodné cibule dávat do plastových košíčků. Tulipánům vyhovují lehčí půdy s dostatkem jarní vláhy. Tulipány kvetou od března do června.

Tipy pro pěstování tulipánů

  • Na jaře tulipány zaléváme jen za velkého sucha.
  • Na jaře přihnojujeme tulipány po vzejití ledkem a povrch půdy dobře zkypříme.
  • Tulipány do vázy řežeme ráno polorozvinuté, se dvěma listy.
  • Odkvetlé květy ulámeme těsně pod semeníkem.
  • Tulipány vyzvedneme ze země až po 4 týdnech po odkvětu.

Tulipány, tipy na pěstování

Tulipány, tipy na pěstování  • Jarní cibuloviny v zahradě Ladonička – posel jara Mezi posly jara patří ladoničky, které jsou velmi vhodné do skalek nebo jako podrost, volně se šířící pod keři. Daří se jim na slunci nebo v částečném polostínu. Vyžadují dobře propustnou půdu a na podzim potřebují přikrýt listovkou nebo vyzrálým zahradním kompostem. Rozmnožují se na podzim semeny..
  • Pryskyřník Pryskyřník je plnokvětá květina, která se vyskytuje v mnoha barevných odstínech. Tato květina tvoří přízemní růžici trojčetných listů, ze které vyrůstá několik stonků, nesoucích květy. Péče o pryskyřník Pryskyřníky nejsou dostatečně mrazuvzdorné, abychom je mohli celoročně pěstovat venku. Kvetoucí rostlinu umístíme na světlé, ale chladné místo. Při nižší teplotě vydrží kvést..
  • Podzimní šafrány (krokusy) Pěstování podzimních šafránů Podzimní šafrány jsou v zahradách méně obvyklé než druhy kvetoucí na jaře. Pěstují se různé botanické druhy nebo z nich vyšlechtěné kultivary. Kvetou převážně v září až říjnu v různých odstínech a kombinacích barvy modré, fialové a purpurové, některé jsou i bílé. Vysazují se od července do poloviny srpna, zatímco šafrány..
  • Tulipán pozdní – Tulipa Tarda Tulipán pozdní je nízký botanický tulipán pocházející z Turkestánu. Z růžice listů vyrůstají nízké stvoly nesoucí několik žlutých květů hvězdicovitého tvaru s bílými špičkami. Tulipán pozdní patří mezi botanické tulipány vhodné do skalek. Hodí se také do trvalkových záhonů mezi květiny s menším vzrůstem. Podobné články: Mečíky neboli gladioly Množení jiřinek Ladonička bělomodrá –..